رئیس‌جمهور: هلال احمر مرزبندی سیاسی و جغرافیای ندارد و در اختیار همه مردم است

رئیس جمهور در مراسم روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گفت: مجموعه هلال احمر مرزبندی سیاسی، جغرافیایی، قومی و مذهبی ندارد و این‌ مجموعه به گستردگی آنچه که مردم می‌نامیم، در خدمت همه مردم است.

رئیس‌جمهور: هلال احمر مرزبندی سیاسی و جغرافیای ندارد و در اختیار همه مردم است
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

رئیس جمهور در مراسم روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گفت: مجموعه هلال احمر مرزبندی سیاسی، جغرافیایی، قومی و مذهبی ندارد و این‌ مجموعه به گستردگی آنچه که مردم می‌نامیم، در خدمت همه مردم است.

مهمترین بخش اظهارات سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است:

در مسئله کرونا صحنه های زیبایی خلق شد

* ما مبتلا به انجام وظایف شده ایم.

* شهدای ما مبتلا شدند به ابتلای هجوم متجاوزان در خاک کشور و دفاع کردن از وطن و به فوز شهادت رسیدند.

* امید و آرامش را هلال احمر با حضور به موقع خود به مردم میدهد.

هلال احمر مرزبندی سیاسی و جغرافیایی ندارد

مشارکت مردمی از مواردی است که در این سازمان به خوبی دیده میشود

* در متن آموزش دینی ما این کمک رسانی ها وجود دارد.

توسعه پایگاه های امداد و نجات در دستور کار است

* باید برکارآمدی هلال احمر افزود.

هلال احمر از موارد با اولویت کشور است و سازمان برنامه بودجه باید تخصیص بودجه به این سازمان را در دستور کار قرار دهد

* رسانه ها به فرهنگ سازی امداد و نجات کمک کنند.

* امنیت شغلی بسیار مهم است.

* آموزش عمومی و تخصصی بسیار لازم است.

* همکاری همه دستگاه ها لازم است.

مشروح اظهارات رئیس جمهور را در ادامه ببینید:

«سید ابراهیم رئیسی» صبح امروز (دوشنبه ۱۸ اردیبهشت)، در مراسم روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر، گفت: خرسندم از اینکه امروز روز هلال احمر در جمع امدادگران و داوطلبان و مدیران هلال احمر هستم و به همه شما این روز را تبریک و از زحمات شما تقدیر می کنم.

وی افزود: در فلسفه آفرینش انسان در قرآن کریم عللی مطرح است و یکی از آیات نورانی اشاره دارد که ما شما را برای امتحان شدن در این دنیا خلق کردیم که کدامین شما بهترین اعمال را انجام می‌دهید؛ این یعنی همگی در دنیا مبتلا به ابتلائاتی می شویم.

رئیس جمهور خطاب به نیروهای امدادی هلال احمر گفت: شما عزیزانی که در همه عرصه‌ها برای کشور افتخارآفرینی کردید، بدانید که شهدا هم در هجوم دشمن متجاوز به خاک‌ کشور، از کشور و نظام و امنیت و وطن دفاع کردند و در این آزمون سربلند شدند و به افتخار شهادت و جانبازی و ایثارگری نائل شدند. خدمت‌گزاری هلال احمر هم مانند کاری است که شهدای عزیز ما کردند و این مثال را زدم تا یاد شهدا هم زنده شود.

رئیسی ادامه داد: همه ما در حال آزمون هستیم و در این حادثه کسانی که اولین حضور را برای امدادرسانی در ابتلائات و آفات دارند، عزیزان هلال احمر هستند که از اولین ساعت حوادثی چون سیل و زلزله حضور پیدا می‌کنند و این یعنی بخشیدن امید و آرامش به مردم.

وی با بیان اینکه در پرتو خداخواهی باید دگرخواهی در وجود انسان جلوه‌گر شود، ادامه داد: دلیل اینکه خدمات هلال احمر و شما ۱۰۱ هزار نفری که در سراسر کشور هستید دل‌ها را تسخیر کرده، این است که می تواند دل‌ها را آرمش دهید و امید در دل مردم ایجاد کنید و این ارزشمند است.

رئیس جمهور گفت: مجموعه هلال احمر مرزبندی سیاسی، جغرافیایی، قومی و مذهبی ندارد و این‌ مجموعه به گستردگی آنچه که مردم می‌نامیم، در خدمت همه مردم است.

رئیسی تصریح کرد: اراده شما ستودنی است؛ خانومی که با کودک در آغوش خود در این‌ جلسه شرکت کرده، گویا می خواهد به فرزندش آموزش دهد که‌ کمک‌کردن به مردم سن و سال نمی شناسد. کمک به دیگران در متن آموزه‌های دینی و ملی ما قرار دارد. تاریخچه صلیب سرخ مفصل است ولی این دگرخواهی در پرتو خداخواهی در متن آموزه‌های دینی و سیره نبوی و علوی و فاطمی و حسنی و حسینی و همه امامان است که در فرهنگ ایران زمین هم وجود دارد.

وی از حضور امدادگران هلال احمر در میدان مبارزه با کرونا و خلق صحنه‌های زیبا و ماندگار از امدادرسانی به بندگان خدا به عنوان یکی از جلوه‌های ارزشمند همیاری و نوع‌دوستی یاد کرد و گفت: تلاش هلال احمر در دوران کرونا و عرصه‌های مختلف بر کسی پوشیده نیست و باید برای کارآمدسازی هرچه‌بیشتر این‌ مجوعه با استفاده از تجربیات گذشته و فناوری‌های نوین تلاش شود و هوشمندسازی و توسعه ناوگان هوایی و زمینی آن جز برنامه‌های اصلی باشد.

رئیس جمهور حفظ آمادگی را از وظایف مهم امدادگران هلال احمر دانست و گفت: سازمان هلال احمر مانند یک لشکر آماده، دارای امکانات و با نیروهای انسانی گسترده است؛ زیرا اولین‌ مجموعه‌ای است که در صحنه‌ حوداث و بحران‌ها حضور پیدا می‌کند و برخورداری از آمادگی کامل به ویژه در تأمین اقلام دارویی مورد نیاز در شرایط تحریمی از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

رئیسی آموزش عمومی در مدارس برای افزایش آمادگی در برابر حوادث و بلایا را از نکات مهم برشمرد و با بیان اینکه باید نگاه علمی به کار امدادرسانی داشت، تصرح کرد: کار علمی و دانش‌بنیان می‌تواند بر کارآمدی این سازمان بیافزاید.

وی همچنینن با اشاره به نقش مؤثر نیروهای مسلح در امدادرسانی خاطر نشان کرد که همیاری و همکاری همه دستگاه‌ها به ویژه نیروهای مسلح که همیشه حضور امیدبخش داشته‌اند، می تواند در افزایش کارآمدی هلال احمر مؤثر باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش رفع نیازهای هلال احمر را از اولویت‌های دولت سیزدهم برشمرد و گفت: همواره نکته‌ای که به سازمان برنامه و بودجه گفته‌ام این بوده که هلال احمر در تخصیص بودجه و اعتبارات در اولویت قرار گیرد و باید به رفع نیازهای این سازمان توجه و اهتمام ویژه داشت.

رئیسی با اشاره به بیمه امدادگران در سال ۱۴۰۱ عنوان کرد: کاری که نسبت به بیمه امدادگران در سال ۱۴۰۱ انجام شد، اقدام خوب و قابل تقدیری بود؛ باید امنیت شغلی خدمت‌گزاران مردم ارتقا یابد و در سال جاری تلاش‌های بیشتری در این زمینه انجام خواهد شد.

وی گفت: حضور هلال احمر در ترکیه و سوریه نشان می‌دهد هرجا که لازم باشد اعضای این جمعیت برای امداد و نجات حضور پیدا میکند. به همان میزانی که در سوریه، ترکیه و شهرهای ایران کمک کردید جلوه‌های زیبایی خلق شد.

رئیس جمهور، کمک رسانه‌ها به مجموعه امداد و نجات را نیز از موضوعات حائز اهمیت دانست و گفت: کمک رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی به مجموعه هلال احمر در افزایش روحیه و کارآمدی این مجموعه نقش مؤثری دارد و همه صاحبان تریبون رسالت فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی را بر عهده دارند؛ چرا که تبیین دقیق و به‌موقع باعث می‌شود شاهد کاهش تلفات انسانی و آسیب به اموال مردم در حوادث طبیعی باشیم.

رئیسی در بخش پایانی سخنانش از خدمات ارزشمند امدادگران و داوطلبان و همه کسانی که در سازمان هلال احمر در سراسر کشور همکاری می کنند تشکر و اظهار امیدواری کرد در همگرایی تفکر و اندیشه امدادگران و کمک و مساعد دولت بتوان گام‌های بلندی در جهت منسجم‌تر و کارآمدتر شدن سازمان امداد و نجات هلال احمر که همواره منشاء خدماتی ارزنده به کشور و مردم بوده است، برداشت.

وی حضور خود در جمع نیروهای امدادگر و داوطلبان هلال احمر برای تجلیل از خدمات امدادگران و داوطلبان را نمادی از توجه و اهتمام دولت به زحمات و تلاش‌های این مجموعه دانست و گفت: پاسداشت خدمات گرانمایه و ارزشمند هلال احمر به مردم در کلام نمی گنجد و کسانی که در این عرصه خدمت‌گزاری می کنند، نزد خداوند اجر و پاداش دارند.

دیدگاه خود را ارسال کنید