قیمت بنزین | قیمت بنزین | قیمت بنزین جدید

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد

از صبح امروز شایعاتی مبنی بر تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین تا ۸۰۰۰ تومان و اجرای آن از تابستان ۱۴۰۲ به گوش می‌رسد؛ اما آیا این شایعات صحت دارد؟

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

افزایش قیمت بنزین، موضوعی است که بارها مطرح شده است. بنزین یک کالای استراتژیک و مهم برای جامعه است، هر بار عده‌ای با هدف تشویش اذهان و روحیه جامعه، اخبار کذبی در مورد افزایش قیمت بنزین مطرح می‌کنند؛ که نه در دولت و نه در مجلس شورای اسلامی هیچ مصوبه ای در خصوص افزایش قیمت بنزین در دست بررسی نیست. حتی بارها مقامات کشور اعلام کرده‌اند که قیمت بنزین در سال‌جاری یعنی سال ۱۴۰۱ تغییری نخواهد داشت. در ادامه آخرین خبر از افزایش قیمت بنزین را بخوانید.

از صبح امروز شایعاتی مبنی بر تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین تا ۸۰۰۰ تومان و اجرای آن از تابستان ۱۴۰۲ به گوش می‌رسد؛ اما آیا این شایعات صحت دارد؟

«بنزین ۸۰۰۰ تومانی از ابتدای تابستان اجرا می‌شود.»؛ این شایعه‌ای است که از صبح امروز دست به دست می‌شود و بار دیگر مردم را نگران کرده است. اما آیا دولت تصمیم جدیدی در رابطه افزایش قیمت بنزین اتخاذ کرده است؟

بنزین قطعاً گران نمی‌شود

فریدون عباسی دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، در رابطه با برنامه دولت برای افزایش قیمت بنزین به تجارت‌نیوز گفت: مطلقاً هیچ تصمیم جدیدی در رابطه با تغییر قیمت سوخت خودروهای سواری اتخاذ نشده است و این شایعه قطعاً تکذیب می‌شود.

او در ادامه توضیح داد: در حالی که سیاست‌گذاران تصمیمی برای بالابردن قیمت بنزین ندارند، اما به نظر می‌رسد برخی رسانه‌ها و خبرنگاران قصد دارند بر آتش گران‌شدن بنزین بدمند.

همچنین همایون صالحی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران سوخت کشور، به تجارت‌نیوز گفت: صراحتاً اعلام می‌شود که در رابطه با تغییر قیمت بنزین هیچ جلسه‌ای تشکیل نشده و تا این لحظه قرار نیست تغییری در نرخ‌ها ایجاد شود.

وی افزود: اخباری که از صبح در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود شایعه‌ای بیش نیست.

اعتمادی که از بین رفته است

البته این برای اولین بار نیست که در سال جاری شهروندان صبح خود را با شایعه افزایش قیمت بنزین آغاز می‌کنند. به‌رغم اینکه مسئولان دولت و وزارت نفت بارها هر گونه تغیییر در قیمت‌ حامل‌های انرژی را تکذیب کرده‌اند، به نظر می‌رسد هنوز اعتماد عمومی نسبت به اظهارات مسئولان جلب نشده است.

تجربه مردم در آبان ۱۳۹۸ و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین در یک شب باعث شده تا مصرف‌کنندگان سوخت بار دیگر منتظر اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه باشند. این همان اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است که سال‌هاست کارشناسان نسبت به از بین رفتن آن هشدار می‌دهند، اما دولت‌ها بدون توجه به آن همچنان تلاشی برای صادق‌بودن با مردم نشان نمی‌دهند.

حال مسئولان برای اجرای هر تصمیمی باید هزینه تصمیمات گذشته خود را بدهند. به‌ویژه شکل‌گیری اعتراضات اجتماعی از سال گذشته اکنون بیم تبعات افزایش قیمت بنزین را دو چندان کرده است.

از سوی دیگر، اکنون دیگر شعارهایی نظیر مدیریت مصرف سوخت و یا ایجاد عدالت در توزیع یارانه‌ها پاسخ‌گو نیست. به‌ویژه آنکه در اردیبهشت سال گذشته دولت با اصلاح یارانه‌ها و سیاست جراحی اقتصادی اعلام کرد که چنین برنامه‌ای در نهایت به نفع دهک‌های پایین جامعه تمام می‌شود، اما نماگرهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در یک سال اخیر بازار مواد غذایی بیش از سایر گروه‌های کالایی تورم داشته و در نهایت سفره اقشار کم‌درآمدتر را کوچک کرده است.

گذشته از تبعات اجتماعی و سیاسی که به آن اشاره شد، این شکل از افزایش قیمت بنزین نیز هیچ‌گاه مورد تائید کارشناسان نبوده است.

دولت اصلاحات در زمان فعالیت خود لایحه افزایش پلکانی قیمت بنزین و رشد سالانه آن متناسب با تورم را به مجلس برد که با تغییر دولت، اجرای این لایحه در نطفه خفه شد.

مطالعه بیشتر:۲ نیروگاه برق هسته‌ای در بوشهر ساخته می‌شود

حال مجلس و دولتی که با رویکرد پوپولیستی و البته با اتکا با اقتصاد دستوری مدیریت بازار سوخت را پیش بردند، حالا برای هر تصمیم جدیدی در رابطه با نرخ بنزین باید منتظر پیامدهای آن باشند.

به‌ویژه آنکه بدون کنترل نرخ ارز و تداوم روند صعودی دلار، هیچ‌گاه افزایش قیمت‌ها منجر به کاهش جذابیت قاچاق سوخت در ایران نشده‌اند.

به هر ترتیب اکنون بار دیگر خبر افزایش قیمت بنزین دست به دست می‌شود. حتی برخی فعالان شبکه اجتماعی بدون آنکه مدرک مستدلی ارائه دهند این شایعات را سناریویی مدیریت‌شده برای سنجش واکنش عمومی و البته ترفندی برای خنثی‌سازی واکنش‌ها در زمان اجرا می‌دانند.

حال به‌رغم تکذیب‌ها آیا قیمت بنزین آزاد تا پایان سال ۳۰۰۰ تومان می‌ماند؟

قیمت بنزینرئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران در این باره گفت: کاهش سهمیه بنزین آزاد در حالی است که بیشتر مردم از کارت آزاد جایگاه داران استفاده می کنند، شاید حدود ۵ یا ۶ درصد مردم از کارت خود برای مصرف بنزین آزاد استفاده کنند. این در حالی است که در مناطقی که طرح محدودیت ارائه بنزین در حال اجراست کارت جایگاه داران هم محدود شده و اینطور نیست که هر نازل یک کارت سوخت داشته باشد و از متصدیان جایگاه سوخت خواسته شده که کارت های سوخت خود را در مواقع خاص استفاده کنند. همچنین ظرفیت برداشت از این کارت ها هم ۳۰ لیتر شده است.

 

وی ادامه داد: حذف شدن کارت جایگاه ها موجب شده تا مردم به دردسر بیفتند،‌ به خصوص مسافرانی که بین شهرها حرکت می کنند اگر در شهر خودشان شاهد اعمال این محدودیت باشند بعضا باید خود را به شهرهای دیگر که این محدودیت اعمال نمی شود برسانند تا از سهمیه خود استفاده کنند در حالی که می توانستند در شهر مبدا به اندازه نیاز از سهمیه بنزین خود استفاده کنند. در مواردی آنها تصور می کنند که جایگاه داران مقصر اصلی این موضوع هستند و گاهی این تنش ها منجر به زد و خورد هم می شود.

گفتنی است، اگر سهمیه آزاد ۱۵۰ لیتر در طول یک ماه استفاده نشود بر خلاف سهمیه ۶۰ لیتری (که تا ۹ ماه ذخیره می شود) برای ماه های بعدی ذخیره نمی شود.

رئیس هیات مدیره کانون جایگاه داران با اشاره به ورود برخی نمایندگان و انتقاد آن به اجرای این طرح گفت: ما یک سال است که به تمام ارگان ها و دستگاه های مربوطه نامه نگاری می کنیم که این طرح در مدیریت مصرف سوخت کلان کشور و کاهش آن همچنین قاچاق کشور تاثیری نخواهد داشت ولی بعضی  نمایندگان به تازگی در این خصوص اعتراض کرده اند. در حالی که با گرفتن آمار در شهرستان هایی که این طرح اجرا می شود می توان میزان اثرگذاری طرح را سنجید. باید این موضوع بررسی شود در شهرهایی که این طرح اجرا شد میزان مصرف شهرهای اطراف را تا چه میزان افزایش داد.

این طرح در حالی در برخی شهرستان ها در حال اجرا شدن است که اطلاع رسانی درستی در خصوص آن از سوی دولت انجام نشده است. اما باید دید مسئولان نتیجه اجرای این طرح را در نهایت چه اعلام می کنند؟

پرویز محمدنژاد با اشاره به اخبار واصله در خصوص محدودیت ارائه بنزین در جایگاه های سوخت استان گیلان، بیان کرد: تقریبا حدود سه ماهی است که بحث محدودیت ارائه بنزین در جایگاه های سوخت استان گیلان تا سقف ۳۰ لیتر اعمال شده است که بنده نسبت به این طرح انتقاد و این پرسش را طرح کردم که به چه دلیل این محدودیت ایجاد شده است و نگاه دولت در اجرای این طرح چیست؟

وی در ادامه با بیان این‌که «بنده تاکید کردم که هدف گذاری اعمال این محدودیت باید اعلام شود»، اظهار کرد: بنا بود گزارشی از هدف اجرای این طرح و نتیجه آن به ما ارائه کنند که تا به امروز پاسخ مستند و منطقی به ما داده نشده است که این برنامه به هدف خود رسیده است یا خیر. آنچه که به ما گفته شد مدیریت مصرف هدف اعمال این محدودیت بوده است. اکنون باید پاسخ داده شود که محدودیت در دریافت بنزین تا سقف ۳۰ لیتر چه تاثیری در مدیریت مصرف می تواند داشته باشد تا اینکه فرد بتواند یکجا بنزین خود را دریافت کند.

بازار گمانه زنی ها درمورد گرانی بنزین این روزها حسابی داغ شده است. دولت سهمیه بنزین افراد را از ۲۵۰ لیتر در ماه به ۱۵۰ لیتر کاهش داده و مقدار سوخت گیری در هر نوبت را ۳۰ لیتر کاهش داده است. اما به نظر می رسد که اینها تنها اخبار غافل گیر کننده این روزهای وزارت نفت نیست. فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با بازار حالا به صورت تلویحی احتمال ۳ نرخی شدن بنزین را تایید می کند. او با بیان اینکه ذخایر بنزینی دولت منفی شده است، می گوید: به نظر می رسد که دولت می خواهد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کند تا از این محل تقاضای مازاد بر سهمیه موجود را پاسخ دهد.

او می گوید که هم اکنون قیمت بنزین در کشورهایی همچون عراق و پاکستان حدود ۱۵ هزار تومان است اما ما در ایران آن را حداکثر لیتری ۳ هزار تومان می فروشیم. اما مشکل اینجاست که ممکن است با توجه به افزایش تقاضا در کشور دولت ناچار به تامین بخشی از نیاز از محل واردات شود. در شرایطی که دولت با کسری شدید منابع مالی مواجه است، آیا درست است که بنزین ۱۵ هزار تومانی وارد کرده و آن را لیتری ۳ هزار تومان بفروشد. متن کامل گفتگوی بازار با فریدون عباسی رییس سابق و عضو فعلی کمیسیون انرژی مجلس را در ادامه می خوانید:

کاهش قیمت بنزین در راه است

*کاهش سهمیه بنزین آزاد از نظر بسیاری از کارشناسان مقدمه ای برای گرانی بنزین است. احتمال اینکه قیمت بنزین در امسال افزایش پیدا کند، وجود دارد؟

افزایش قیمت بنزین موجب تغییر درآمدهای دولت می شود. از آنجاییکه هر گونه تغییر در ردیف درآمدهای دولت باید در لایحه بودجه دیده شود، چنین امکانی برای دولت در سال جاری وجود ندارد و حداقل تا سال آینده و ارائه لایحه جدید بودجه ای قیمت بنزینی که دولت عرضه می کند، گران نمی شود.

افزایش مصرف این نگرانی را ایجاد کرده که ایران وارد کننده بنزین شود و ناچار باشد بخشی از نیاز خود را از از محل واردات تامین کند. حالا سوال من این است در شرایطی که دولت با کسری شدید منابع مالی مواجه است، منطقی است که بخواهد بنزین به قیمت ۱۵ هزار تومان وارد کرده و به قیمت ۳ هزار تومان در بازار عرضه کند؟ به همین دلیل به نظر می رسد که دولت قصد دارد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کرده و تقاضای مازاد بر سهمیه مجاز از محل بنزین وارداتی را توسط بخش خصوصی پاسخ داده شود.

دولت قصد دارد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کند تا تقاضای مازاد بر سهمیه مجاز از محل بنزین وارداتی را توسط بخش خصوصی پاسخ داده شود. به هر حال وقتی محصولی توسط بخش خصوصی وارد می شود امکان فروش آن به قیمت یارانه ای وجود دارد.

*آزاد شدن واردات بنزین توسط بخش خصوصی بدون تاییده و مصوبه مجلس شدنی است؟

در حال حاضر دولت خود مجاز به واردات بنزین و سایر فرآورده های نفتی است. اما برای ورود بخش خصوصی به این حوزه باید تاییدیه مجلس اخذ شود. مگر اینکه مجامع قانون گذار دیگر این اجازه را به دولت بدهند.

مصرف بنزین در کشور بالا رفته اما همچنان نمی توان وضعیت پیش آمده را بحرانی دانست. به هر حال وزیر نفت باید خودشان به صورت صریح درباره برنامه های دولت در حوزه بنزین و سایر فرآورده های انرژی به مردم توضیح بدهند.

دیدگاه خود را ارسال کنید