قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز | پیش بینی قیمت دلار

شوک بزرگ به بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز به چند تومان رسید؟

از نظر تکنیکالی اندیکاتور مکدی برای دلار سیگنال صعودی صادر کرده است. در بررسی فنی نمودار، خط مکدی در ناحیه زیر صفر خط سیگنال را رو به بالا قطع کرده است و به بالای خط سیگنال نفوذ کرده که نشان‌دهنده صدور سیگنال صعودی توسط این اندیکاتور است.

شوک بزرگ به بازار قیمت دلار | قیمت دلار امروز به چند تومان رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه میخوانیم.

از نظر تکنیکالی اندیکاتور مکدی برای دلار سیگنال صعودی صادر کرده است. در بررسی فنی نمودار، خط مکدی در ناحیه زیر صفر خط سیگنال را رو به بالا قطع کرده است و به بالای خط سیگنال نفوذ کرده که نشان‌دهنده صدور سیگنال صعودی توسط این اندیکاتور است.

دلار در هفته‌ای که گذشت رنج شد ولی در آخرین روز معاملاتی با اخبار منفی رشد کرد.

بر اساس امکانی که اوباما در سال ۲۰۱۵ در اختیار کنگره آمریکا قرار داده است، هر توافقی با ایران پیرامون مسائل هسته‌ای باید در کنگره آمریکا بررسی شود. این قانون شامل توافقات غیررسمی نیز می‌شود. بلومبرگ دلیل تکذیب توافق با ایران را توسط مقامات آمریکایی نیز همین مسأله اعلام کرده است. جمهوری‌خواهان و برخی نمایندگان دموکرات، مخالف برجام هستند و در صورتی که توافق ایران با آمریکا به کنگره برسد، می‌توانند بر سر اجرایی شدن آن مانع ایجاد کنند.

انتشار این خبر در روز پنجشنبه باعث شد تا دلار آمریکا گارد صعودی به خود بگیرد.

علاوه بر این خبر، آمریکا، تروییکای اروپا، اوکراین و آلبانی مدعی شده‌اند که ایران با ارسال پهپاد به روسیه قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را نقض کرده است. «فرحان حق» - معاون سخنگوی سازمان ملل - اعلام کرده که نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره پرونده هسته‌ای ایران در ماه آینده میلادی یعنی در ماه جولای انجام خواهد شد.

مکدی برای دلار سیگنال صعودی صادر کرد

خبرهایی که در پایان هفته منتشر شده احتمالا کام معامله‌گران افزایشی بازار ارز را شیرین کند و البته به نظر می‌رسد بازارساز از مسیر درهم امارات همچنان به دنبال کنترل بازار ارز است. حباب درهم در روز پنجشنبه به کانال ۳۰۰ تومانی وارد شد. میانگین حباب درهم در محدوده هزار تومان است و در گذشته هر بار حباب درهم کاهش محسوسی به پایین‌تر از میانگین خود را تجربه می‌کرد، دلار در روز بعد از آن روند نزولی به خود می‌گرفت زیرا معامله‌گران با مقایسه قیمت دلاری درهم و دلار آزاد آینده قیمت آن را پیش‌بینی می‌کردند ولی در دو هفته گذشته و با بهبود روابط ایران و امارات، حباب درهم در پایان هفته‌ها کاهش محسوسی را تجربه می‌کند که به نظر می‌رسد این اتفاق ناشی از افزایش توانایی بازارساز در عرضه درهم است.

از نظر تکنیکالی اندیکاتور مکدی برای دلار سیگنال صعودی صادر کرده است. در بررسی فنی نمودار، خط مکدی در ناحیه زیر صفر خط سیگنال را رو به بالا قطع کرده است و به بالای خط سیگنال نفوذ کرده که نشان‌دهنده صدور سیگنال صعودی توسط این اندیکاتور است ولی درصورتی که خط مکدی خط سیگنال را دوباره رو به پایین بشکند، سیگنال صعودی صادر شده نقض می‌شود و حمایت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان پیش روی دلار قرار می‌گیرد.

مقاومت و حمایت پیش روی سکه چیست؟

سکه امامی ولی در دو هفته متوالی در محدوده ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کار خود را به پایان رساند. رئیس فدرال رزرو آمریکا به لزوم ادامه افزایش هزینه نرخ بهره تایید کرد و همین مسأله موجب کاهش ارزش اونس شد، تشدید سیاست‌های انقباضی بانک‌های جهانی ارزش اونس طلا را تهدید می‌کند و آن را تحت فشار قرار می‌دهد ولی باید دید که دلار چه روندی در پیش می‌گیرد و سکه طلا از جانب دلار چه سیگنالی دریافت خواهد کرد.

در صورت افزایش قیمت دلار و رشد قیمت سکه ، مقاومت محدوده ۲۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی مهمترین مقاومت پیش روی سکه است. حمایت محدوده ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی هم سدی است که در صورت کاهشی شدن سکه می‌تواند در مقابل آن بایستد.

بلاتکلیفی مانع رشد بازاری سهام

بسته بودن سهام بانکی و کاهش ارزش معاملات خرد در شرایطی که توافق ایران و غرب در ابهام است مانع از رشد بازار سرمایه شده است، زیرا معامله گران نسبت به ورود به بازار در شرایط بلاتکلیفی احتیاط می کند.

سهام لیدر بانکی به خاطر برگزاری مجمع عمومی سالانه بسته هستند ولی همزمان اظهارنظراتی پیرامون لزوم تجدید ارزیابی دارایی ها برای سهام بانک تجارت و بانک صادرات شنیده می‌شود. نحوه بازگشایی سهام بانکی برای بازار سرمایه مهم است در صورتی که شاخص کل با اهرم گروه بانکی و یا رشد دلار افزایش یابد مقاومت دو میلیون و ۲۴۵ هزار واحد پیش روی آن قرار دارد ولی درصورتی که شاخص کل حمایت دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی را از دست بدهد با حمایت ۲ میلیون و ۴۵ هزار واحد برخورد خواهد کرد.

قیمت دلاردرهم امارات بر مدار دلار تهران

امروز دلار هرات بدون تغییر قیمتی در کانال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در نوسان بود و سیگنال خاصی به قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران نداد. درهم امارات که هم‌سو با جریان قیمت دلار در تهران حرکت کرد با قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات در روزهای گذشته نزدیک به کانال ۱۰ هزار تومان معامله شد. برخی معامله‌گران معتقدند وقتی درهم رو به پایین و دلار هرات رو به بالا است باید با احتیاظ عمل کرد و سیگنال‌های بازار دچار پارازیت شده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید بانک مرکزی نظیر ایجاد سامانه اینترنتی خرید ارز باعث شده از هیجانات بازار کاسته شود و بخش قابل توجهی از نیاز‌های خرد جامعه در معاملات توافقی مرتفع شود و سطح نا اطمینانی‌ها در جامعه نسبت به مسائل ارزی کاهش یابد.

آنچه از برآیند بازار دلار می‌توان نتیجه گرفت این است، تا زمانی که بازارساز از اختیارات نامحدودی برخوردار است پیش‌بینی قیمت دلار ناممکن است و در کوتاه مدت تحلیل‌های تکنیکی پاسخگوی دورنمای قیمت دلار نیست.

تایید این مدعا صحبت‌های علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی است که در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه‌ها گفت: در روزهای گذشته نوساناتی در بازار ارز بود و امیدواریم با سازوکارهای پیش‌بینی شده، آرامش و ثبات را در بازار ارز داشته باشیم. او همچنین در زمینه دخالت بانک مرکزی در معاملات بازار افزود: ما اقدامات متعددی انجام می‌دهیم و بانک مرکزی در بازارهای مختلف حضور دارد و به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز فعالیت دارد و مداخله می‌کند تا بازار به سمت تعادل پیش رود.

با توجه به افت و خیز قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی در میان مردم آیا راهکارهای نهاد پولی کشور در طولانی‌ مدت نیز بر مهار قیمت دلار مرهم خواهد بود؟

قیمت دلارارز

قیمت (ریال)

دلار 353,890

یورو 355,070

درهم امارات 96,380

پوند انگلیس 404,060

لیر ترکیه 19,000

فرانک سوئیس 360,600

یوان چین 48,900

ین ژاپن (100 ین) 242,380

وون کره جنوبی 260

دلار کانادا 265,100

دلار استرالیا 228,500

دلار نیوزیلند 209,000

دلار سنگاپور 253,600

روپیه هند 4,360

روپیه پاکستان 1,600

دینار عراق 242

پوند سوریه 140

افغانی 4,020

کرون دانمارک 47,800

کرون سوئد 32,700

کرون نروژ 34,300

ریال عربستان 94,260

ریال قطر 98,000

ریال عمان 919,500

دینار کویت 1,144,900

دینار بحرین 939,200

رینگیت مالزی 75,500

بات تایلند 9,630

دلار هنگ کنگ 45,300

روبل روسیه 5,860

منات آذربایجان 208,700

درام ارمنستان 900

لاری گرجستان 131,400

سوم قرقیزستان 4,210

سامانی تاجیکستان 35,200

منات ترکمنستان 101400

پیش بینی قیمت دلار

با وجودی که سیگنال‌های مثبتی از نشست‌‌های هسته‌ای وین به گوش نمی‌رسد اما گویا تلاش دولت برای ثابت و آرام نگه داشتن بازار دیروز نیز نتیجه بخش بود و دلار دوباره روند کاهشی داشت. باید دید تلاش دولت تا کجا بر بازار دلار اثرگذار است؟

در همین رابطه حمیدرضا جیهانی، کارشناس بازارهای مالی درباره روند قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: در شرایط فعلی نمی توان برای بازار ارز تحلیل خاصی ارائه داد زیرا بازار تحت تاثیر برخی مسائل و اتفاقات خاص سیاسی است و مولفه‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر بازار تاثیر چندانی ندارد.

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای از سمت دولت و در جایی به اسم مرکز مبادلات ارزی تعیین می شود. این نوع ارز در مقابل مفهومی به اسم قیمت دلار آزاد قرار می گیرد. دلیل تفاوت ارز دولتی با آزاد در این است که ارز مبادله ای یا دولتی از طرف دولت مشخص می شود اما ارز ازاد در بازار و با توجه به عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی کشور نرخ گذاری می شود. در نظامی که نرخ ارز چند نرخی است معمولا آن نرخی که پایین ترین نرخ موجود باشد نرخ ارز دولتی نامیده می شود. باید توجه داشت که ارز دولتی تمام کالا ها را در بر نمی گیرد و تنها برای واردات از کشور های خاص پرداخت می گردد و همچنین بانک طرف قرارداد 35 درصد از میزان ارائه را وثیقه نگه می دارد.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب