اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی کشور

هشدار جهانی سازمان هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز 20 تیر

هشدار جهانی سازمان هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز 20 تیر
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

«سازمان جهانی هواشناسی» (WMO) درباره شکسته شدن رکورد متوسط گرما در کره زمین اظهار نگرانی کرد.

 شبکه خبری بی بی سی نوشت: آخرین یافته‌های این نهاد وابسته به سازمان ملل نشان می‌دهد ماه ژوئن ۲۰۲۳ (ماه گذشته میلادی) که ۱۰ روز پیش به پایان رسید، گرمترین ماه تاریخ بود و متوسط دمای جهان در ارتفاع دو متری از سطح کره زمین به ۱۶/۸۸ درجه سانتی‌گراد رسید که بی‌سابقه است.

این گرما در ماه کنونی (ژوئیه) ادامه یافته است که معمولا گرمترین ماه سال است.

علاوه بر این، گرمترین دمای آب در اقیانوس اطلس شمالی ثبت شده و میزان یخ‌های قطبی در اقیانوس منجمد جنوبی به کمترین حد خود رسیده است.

به گفته دانشمندان ظهور دوباره پدیده ال‌نینو (ال‌نینیو) و فعالیت‌های بشر سبب چنین افزایش دمایی است.

سازمان هواشناسی جهانی همچنین هشدار داد که این تغییرات می‌توانند آثار بسیار وسیع و مخربی بر زیست‌بوم‌های کره زمین بگذارند.

وقوع طوفان شن در نوار شرقی کشور

سازمان هواشناسی طی اطلاعیه هایی از فعالیت سامانه بارشی و وقوع جریانات خزری برای نوار شمالی کشور خبر و نسبت به آبگرفتگی و صاعقه در برخی استان ها هشدار داد.

به گزارش تسنیم، اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و حاکمیت جریانات خزری

زمان شروع: سه‌شنبه 1402/04/20

زمان پایان: چهارشنبه 1402/04/21

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقتی

افزایش دما هوای در تهران به 39 درجه/ تداوم گرما در جنوب غرب تا چهارشنبه

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/04/20: اردبیل، گیلان، مازندران، غرب گلستان، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی.

چهارشنبه 1402/04/21: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان شروع: چهارشنبه 1402/04/21

زمان پایان: جمعه 1402/04/23

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/04/21: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، کرمان، شمال شرق فارس، جنوب تهران، قم، مرکزی، شمال و شرق اصفهان، بوشهر، خوزستان و غرب ایلام.

پنجشنبه 1402/04/22: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، یزد، شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، قم، مرکزی و جنوب تهران.

جمعه 1402/04/23: نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و شرق فارس.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشار سطح زمین همراه با حاکمیت بادهای 120 روزه

زمان شروع: چهارشنبه 1402/04/21

زمان پایان: جمعه 1402/04/23

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/04/21: نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

پنج‌شنبه 1402/04/22: جنوب شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان،

جمعه 1402/04/23: جنوب شرق خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در بستر رودخانه‌های خشک شده طوفان شن، خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، تیرهای برق، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از حضور در فضای باز، عدم تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، دوری از عبور و مرور، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و اجتناب از فعالیت‌های باغی و زراعی.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: اواخر وقت سه‌شنبه 1402/04/20

زمان پایان: پنج‌شنبه 1402/04/22

نوع مخاطره: فزایش سرعت وزش باد تا محدوده 38 نات و افزایش ارتفاع امواج بین 1تا 2متر در سواحل و بیش از 2 متر در فراسواحل استان بوشهر و خوزستان.

منطقه اثر: نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس، در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و خوزستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان،اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و نیمه سنگین و صیادی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درسواحل و فراسواحل

توصیه: اجتناب از فعالیت های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی فراساحل

دیدگاه خود را ارسال کنید