قیمت سکه | افزایش قیمت سکه | قیمت سکه در بازار امروز

پیش بینی وحشتناک از قیمت سکه | قیمت سکه کاهشی می شود؟

قیمت طلا و سکه طی سومین هفته تیرماه، بازدهی منفی ثبت کرد. اگرچه در پایان هفته به لطف جهش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا و سکه هم افزایش جزئی داشت اما به نظر می‌رسد تا زمانی که قیمت دلار تحرکی نداشته باشد، بازار طلا و سکه هم راکد خواهد بود.

پیش بینی وحشتناک از قیمت سکه | قیمت سکه کاهشی می شود؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت سکه این روزها در نوسان است. قیمت سکه روز گذشته کاهشی شد. قیمت سکه عاملی برای افزایش خریداران شد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی بسیار مهم و تاثیرگذار است. قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت طلا و سکه طی سومین هفته تیرماه، بازدهی منفی ثبت کرد. اگرچه در پایان هفته به لطف جهش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا و سکه هم افزایش جزئی داشت اما به نظر می‌رسد تا زمانی که قیمت دلار تحرکی نداشته باشد، بازار طلا و سکه هم راکد خواهد بود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در هفته گذشته چهارشنبه پانزدهم تیرماه با رقم دو میلیون و ۳۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد. این مقدار طلا اما روز پنجشنبه، ۲۲ تیرماه به قیمت دو میلیون و ۳۵۴ هزار تومان رسید.

به این ترتیب، قیمت طلا در سومین هفته ماه‌ جاری کاهش قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومانی داشته است. بازدهی طلا در هفته اخیر افت ۱.۴۰ درصدی را تجربه کرد.

گفتنی است قیمت انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش به رقم ۱۹۶۰ دلار رسیده است. به این ترتیب انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل ۳۳ دلار رشد قیمت داشته است.

این هفته سکه امامی با قیمت ۲۸ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان مبادله شد و در یک هفته گذشته ۶۳۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. در سومین هفته تیرماه بازدهی سکه امامی افت ۱.۹۷ درصدی داشت.

گفتنی است قیمت سکه امامی در این هفته، کانال ۲۷ میلیون تومانی را هم دید. قیمت سکه بهار آزادی هم کانال ۲۴ میلیونی را لمس کرد اما طلا و سکه در نهایت، به مدد رشد طلای جهانی اندکی از افت هفتگی خود را جبران کردند.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه تابعی از قیمت دلار و قیمت طلای جهانی است. طی هفته سوم تیرماه، قیمت دلار تحرکی نداشته و در کف کانال ۴۹ هزار تومانی قرار گرفته است؛ به این ترتیب قیمت طلا و سکه نیز کاهشی بودند و بازدهی منفی ثبت کردند.

در این میان اما قیمت طلای جهانی از چهارشنبه عصر به وقت تهران تیک‌آف کرده و حدود ۳۰ دلار جهش داشته است. همین امر سبب شد بخشی از افت هفتگی قیمت طلا و سکه در بازار داخلی جبران شود.

کارشناسان اما قیمت دلار را محرک قوی‌تری برای قیمت طلا و سکه می دانند. بر همین اساس به نظر می‌رسد هفته آینده نیز چشم معامله‌گران این بازار باید بیش از طلای جهانی، به دست معامله‌گران دلار باشد.

قیمت سکه

مهار قیمت سکه در دستور کار دولت

قیمت دلار در هفته گذشته مانند دلار روند صعودی داشت و به کانال ۱۶ میلیون تومان رسید. امروز نیز سکه از کانال جدید عبور و به محدوده ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. واضح است که قیمت سکه و طلا دنباله‌روی نرخ دلار هستند. البته قیمت انس جهانی طلا نیز هفته گذشته  به یک هزار و ۶۲۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۴ دلار کاهش قیمت را  شاهد بودیم.

افزایش قیمت طلا و سکه در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که با توجه به ثبات قیمت دلار، بازار طلا و سکه هم بازار با ثباتی است و فعلا نباید چشم انتظار افزایش قیمت طلا بود.

هر چند که ثبات بازار دلار توسط بازارساز و با سیاست‌های بانک مرکزی بر مدار آرامش بود اما به نظر می‌رسد دولت برای مهار قیمت طلا و سکه و همچنین کاهش حباب سکه راهکار انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه را در دستور کار قرار داده است.

حباب سکه حذف می‌شود؟

حباب سکه از تابستان رکورد زده، به طوری که حباب تمام سکه امامی به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حباب ربع سکه هم نزدیک به ۵۰ درصد قیمت این‌قطعه از سکه است. بانک مرکزی برای اینکه رشد بازار سکه را تعدیلی کند روز پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ از انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه خبر داد.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

در حالی که قیمت طلا قله‌های جدید قیمتی را فتح می‌کند و از بازار سقف‌شکن دلار در داخل کشور تاثیر می‌گیرد قیمت انس جهانی دیروز و امروز هم روند افزایشی داشت. در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۶۵۵٫۰۳ دلار است و طی دو روز گذشته ۲۸ دلار رشد قیمت داشته است.

با رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز محدوده‌های قیمتی جدیدی را تجربه کرده است. قیمت‌ سکه هم اکنون در بالاترین قیمت تاریخی خود قرار دارد و به نظر می‌رسد اخبار نامساعدی که در روزهای اخیر از کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی می‌شنویم بیش از پیش بر بازارهای مالی اثر گذاشته است.

طی روزهای گذشته خروج سرمایه‌ای که از بورس به سوی بازار ارز و طلا و سکه سرازیر شد اثر بسیاری بر رشد این بازارها داشت. باید دید کاهش قیمت کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا در روزهای آینده با توجه به مهار قیمت دلار، شدنی است و آیا نهادهای تصمیم‌گیر برنامه‌ای برای کاهش التهابات بازار دارند؟

روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت در حدود ۱۶ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد و ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این قطعه از سکه در ابتدای هفته در پله‌های آخر محدوده ۱۳ میلیون تومانی در نوسان بود.

نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام با ۱۵۰ هزار تومان رشد قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در بازار معامله شدند. سکه گرمی اما کمترین رشد قیمت را در خانواده خود داشت و با حدود ۱۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۳ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید.

امروز با وجود رشد قیمت سکه اما حباب آن روند کاهشی داشت. حباب سکه قدیم با نزدیک به ۲۴۰ هزار تومان کاهش قیمت به حدود یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امامی نزدیک به ۱۶۰ هزار تومان کاهش داشت و به ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار تومان رسید. در میان تمام قطعات سکه تنها حباب نیم سکه ۱۵ هزار تومان رشد داشت و به نزدیک ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید.

هر مثقال طلا با افزایش حدودی ۱۴۰ هزار تومانی وارد کانال ۶ میلیون تومانی شد. هر گرم طلا ۳۲۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به یک میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید. قیمت‌ها در لحظه نگارش این گزارش با نوسان حدودی ۱۰ هزار تومانی همراه بود اما کانال‌های ذکر شده برای انواع سکه تغییری نکرد.

قیمت سکه

قیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به ۱.۹۲۸ دلار (یک  هزار و ۹۲۸ دلار) رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان معامله می‌شود. شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام محصول نرخ (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  12,800,000

سکه تمام طرح قدیم 12,650,000

نیم سکه بهار آزادی 7,250,000

ربع سکه بهار آزادی 4,150,000

سکه گرمی 2,500,000

اونس جهانی یک هزار و 928 دلار و 42 سنت 

طلای ۱۸ عیار 1,289,200

پیام آمریکا به بازار سکه در ایران

شب گذشته یک خبر جدید از برجام بازار سکه در تهران را تحت تاثیر قرار داد .وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که چندان خوشبین نیست که توافق هسته ای احیا شود. بلینکن عنوان کرد، با وجود تمام تلاش هایی که برای دستیابی به توافق انجام داده ایم و با وجود این امر که این توافق برای امنیت ما بهتر خواهد بود، من چندان به دستیابی به این توافق خوشبین نیستم.

از نظر برخی از تحلیلگران بازار سکه این سیگنال می تواند قیمت سکه در بازار امروز را صعودی کند اما عده ای دیگر معتقدند  تا زمانی که اسکناس امریکایی به مرز 27 هزار و 800 تومان نرسد نمی توان انتظار صعود سکه به 12 میلیون و 800 هزار تومان را داشت.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز  18  فروردین 1401  چگونه پیش بینی کرده اند؟

دیدگاه خود را ارسال کنید