قیمت دلار | افزایش قیمت دلار | کاهش قیمت دلار

قیمت دلار امروز همه را شوکه کرد | قیمت دلار چند میلیونی می شود؟

قیمت طلا و سکه طی سومین هفته تیرماه، بازدهی منفی ثبت کرد. اگرچه در پایان هفته به لطف جهش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا و سکه هم افزایش جزئی داشت اما به نظر می‌رسد تا زمانی که قیمت دلار تحرکی نداشته باشد، بازار طلا و سکه هم راکد خواهد بود.

قیمت دلار امروز همه را شوکه کرد | قیمت دلار چند میلیونی می شود؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه میخوانیم

قیمت طلا و سکه طی سومین هفته تیرماه، بازدهی منفی ثبت کرد. اگرچه در پایان هفته به لطف جهش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا و سکه هم افزایش جزئی داشت اما به نظر می‌رسد تا زمانی که قیمت دلار تحرکی نداشته باشد، بازار طلا و سکه هم راکد خواهد بود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار در هفته گذشته چهارشنبه پانزدهم تیرماه با رقم دو میلیون و ۳۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد. این مقدار طلا اما روز پنجشنبه، ۲۲ تیرماه به قیمت دو میلیون و ۳۵۴ هزار تومان رسید.

به این ترتیب، قیمت طلا در سومین هفته ماه‌ جاری کاهش قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومانی داشته است. بازدهی طلا در هفته اخیر افت ۱.۴۰ درصدی را تجربه کرد.

گفتنی است قیمت انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش به رقم ۱۹۶۰ دلار رسیده است. به این ترتیب انس جهانی طلا این هفته نسبت به مدت مشابه هفته قبل ۳۳ دلار رشد قیمت داشته است.

این هفته سکه امامی با قیمت ۲۸ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان مبادله شد و در یک هفته گذشته ۶۳۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است. در سومین هفته تیرماه بازدهی سکه امامی افت ۱.۹۷ درصدی داشت.

گفتنی است قیمت سکه امامی در این هفته، کانال ۲۷ میلیون تومانی را هم دید. قیمت سکه بهار آزادی هم کانال ۲۴ میلیونی را لمس کرد اما طلا و سکه در نهایت، به مدد رشد طلای جهانی اندکی از افت هفتگی خود را جبران کردند.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه تابعی از قیمت دلار و قیمت طلای جهانی است. طی هفته سوم تیرماه، قیمت دلار تحرکی نداشته و در کف کانال ۴۹ هزار تومانی قرار گرفته است؛ به این ترتیب قیمت طلا و سکه نیز کاهشی بودند و بازدهی منفی ثبت کردند.

در این میان اما قیمت طلای جهانی از چهارشنبه عصر به وقت تهران تیک‌آف کرده و حدود ۳۰ دلار جهش داشته است. همین امر سبب شد بخشی از افت هفتگی قیمت طلا و سکه در بازار داخلی جبران شود.

کارشناسان اما قیمت دلار را محرک قوی‌تری برای قیمت طلا و سکه می دانند. بر همین اساس به نظر می‌رسد هفته آینده نیز چشم معامله‌گران این بازار باید بیش از طلای جهانی، به دست معامله‌گران دلار باشد.

 

 

قیمت دلار

درهم امارات بر مدار دلار تهران

امروز دلار هرات بدون تغییر قیمتی در کانال ۳۴ هزار و ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی در نوسان بود و سیگنال خاصی به قیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران نداد. درهم امارات که هم‌سو با جریان قیمت دلار در تهران حرکت کرد با قیمت ۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

درهم امارات در روزهای گذشته نزدیک به کانال ۱۰ هزار تومان معامله شد. برخی معامله‌گران معتقدند وقتی درهم رو به پایین و دلار هرات رو به بالا است باید با احتیاظ عمل کرد و سیگنال‌های بازار دچار پارازیت شده است.

به نظر می‌رسد سیاست‌های جدید بانک مرکزی نظیر ایجاد سامانه اینترنتی خرید ارز باعث شده از هیجانات بازار کاسته شود و بخش قابل توجهی از نیاز‌های خرد جامعه در معاملات توافقی مرتفع شود و سطح نا اطمینانی‌ها در جامعه نسبت به مسائل ارزی کاهش یابد.

آنچه از برآیند بازار دلار می‌توان نتیجه گرفت این است، تا زمانی که بازارساز از اختیارات نامحدودی برخوردار است پیش‌بینی قیمت دلار ناممکن است و در کوتاه مدت تحلیل‌های تکنیکی پاسخگوی دورنمای قیمت دلار نیست.

تایید این مدعا صحبت‌های علی صالح آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی است که در حاشیه جلسه هیات دولت به رسانه‌ها گفت: در روزهای گذشته نوساناتی در بازار ارز بود و امیدواریم با سازوکارهای پیش‌بینی شده، آرامش و ثبات را در بازار ارز داشته باشیم. او همچنین در زمینه دخالت بانک مرکزی در معاملات بازار افزود: ما اقدامات متعددی انجام می‌دهیم و بانک مرکزی در بازارهای مختلف حضور دارد و به عنوان بازارساز در همه بازارهای ارز فعالیت دارد و مداخله می‌کند تا بازار به سمت تعادل پیش رود.

با توجه به افت و خیز قیمت دلار در ۱۰ روز گذشته و نگرانی از کاهش ارزش پول ملی در میان مردم آیا راهکارهای نهاد پولی کشور در طولانی‌ مدت نیز بر مهار قیمت دلار مرهم خواهد بود؟

قیمت دلار

ارز

قیمت (ریال)

دلار 353,890

یورو 355,070

درهم امارات 96,380

پوند انگلیس 404,060

لیر ترکیه 19,000

فرانک سوئیس 360,600

یوان چین 48,900

ین ژاپن (100 ین) 242,380

وون کره جنوبی 260

دلار کانادا 265,100

دلار استرالیا 228,500

دلار نیوزیلند 209,000

دلار سنگاپور 253,600

روپیه هند 4,360

روپیه پاکستان 1,600

دینار عراق 242

پوند سوریه 140

افغانی 4,020

کرون دانمارک 47,800

کرون سوئد 32,700

کرون نروژ 34,300

ریال عربستان 94,260

ریال قطر 98,000

ریال عمان 919,500

دینار کویت 1,144,900

دینار بحرین 939,200

رینگیت مالزی 75,500

بات تایلند 9,630

دلار هنگ کنگ 45,300

روبل روسیه 5,860

منات آذربایجان 208,700

درام ارمنستان 900

لاری گرجستان 131,400

سوم قرقیزستان 4,210

سامانی تاجیکستان 35,200

منات ترکمنستان 101400

پیش بینی قیمت دلار

با وجودی که سیگنال‌های مثبتی از نشست‌‌های هسته‌ای وین به گوش نمی‌رسد اما گویا تلاش دولت برای ثابت و آرام نگه داشتن بازار دیروز نیز نتیجه بخش بود و دلار دوباره روند کاهشی داشت. باید دید تلاش دولت تا کجا بر بازار دلار اثرگذار است؟

در همین رابطه حمیدرضا جیهانی، کارشناس بازارهای مالی درباره روند قیمت دلار به تجارت‌نیوز گفت: در شرایط فعلی نمی توان برای بازار ارز تحلیل خاصی ارائه داد زیرا بازار تحت تاثیر برخی مسائل و اتفاقات خاص سیاسی است و مولفه‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر بازار تاثیر چندانی ندارد.

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای

قیمت دلار دولتی یا مبادله ای از سمت دولت و در جایی به اسم مرکز مبادلات ارزی تعیین می شود. این نوع ارز در مقابل مفهومی به اسم قیمت دلار آزاد قرار می گیرد. دلیل تفاوت ارز دولتی با آزاد در این است که ارز مبادله ای یا دولتی از طرف دولت مشخص می شود اما ارز ازاد در بازار و با توجه به عرضه و تقاضا و شرایط اقتصادی کشور نرخ گذاری می شود. در نظامی که نرخ ارز چند نرخی است معمولا آن نرخی که پایین ترین نرخ موجود باشد نرخ ارز دولتی نامیده می شود. باید توجه داشت که ارز دولتی تمام کالا ها را در بر نمی گیرد و تنها برای واردات از کشور های خاص پرداخت می گردد و همچنین بانک طرف قرارداد 35 درصد از میزان ارائه را وثیقه نگه می دارد.

دیدگاه خود را ارسال کنید