قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت طلا امروز 5 مرداد همه را سورپرایز کرد | قیمت طلا امروز به چند رسید؟

قیمت طلا امروز 5 مرداد همه را سورپرایز کرد | قیمت طلا امروز به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

آخرین قیمت طلا و سکه

قیمت طلا

بروزرسانی: پنجشنبه ۵ مرداد – ۱۰:۱۸

عنوان نرخ

قیمت (ریال)

طلای ۱۸ عیار / ۷۵۰ ۲۳,۳۲۹,۰۰۰

طلای ۲۴ عیار ۳۱,۱۰۵,۰۰۰

طلای ۱۸ عیار / ۷۴۰ ۲۳,۰۱۸,۰۰۰

طلای دست دوم ۲۳,۰۱۷,۹۴۰

آبشده کمتر از کیلو ۱۰۱,۰۷۰,۰۰۰

مثقال طلا ۱۰۱,۰۸۰,۰۰۰

انس طلا ۱,۹۷۲.۱۷

 

 

 

قیمت سکه

سکه امامی تک فروشی ۲۸۳,۳۱۰,۰۰۰

سکه بهار آزادی تک فروشی ۲۵۸,۰۱۰,۰۰۰

نیم سکه تک فروشی ۱۵۲,۷۰۰,۰۰۰

ربع سکه تک فروشی ۱۰۲,۴۰۰,۰۰۰

سکه گرمی تک فروشی ۶۱,۷۰۰,۰۰۰

تمام سکه (قبل ۸۶) ۲۵۵,۰۰۰,۰۰۰

نیم سکه (قبل ۸۶) ۱۲۳,۰۰۰,۰۰۰

ربع سکه (قبل ۸۶) ۶۳,۰۰۰,۰۰۰

نوسانات بازار و وضعیت حباب در بازار سکه

حباب سکه

حباب سکه امامی ۵۴,۷۷۰,۰۰۰

حباب سکه بهار آزادی ۲۹,۹۷۰,۰۰۰

حباب نیم سکه ۳۸,۵۰۰,۰۰۰

حباب ربع سکه ۴۵,۲۲۰,۰۰۰

حباب سکه گرمی ۳۳,۵۵۰,۰۰۰

پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا جمعه ۶ مرداد ۱۴۰۲

قیمت طلا و قیمت سکه در روزهای اخیر و با وجود تعطیلی بازار، روندی تا حدودی نوسانی و در مجموع افزایشی داشتند. در این روزها معاملات پشت‌خطی در بازار طلا و سکه و روند صعودی قیمت دلار روی بازار طلا و سکه هم اثر گذاشته است. قیمت انس هم البته روندی افزایشی دارد و در 30 روز اخیر 2.6 درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.

روز گذشته قیمت دلار، پس از این که در میانه‌های هفته به کف کانال 48 هزار تومان هم رسید، سطح 49 هزار تومان را پس گرفت. این در حالی است که در روزهای گذشته معاملات چندانی در بازار انجام نمی‌شد اما به اعتقاد برخی کارشناسان، انتظارات تورمی باعث افزایش قیمت دلار شد.

در این میان برخی از کارشناسان و فعالان بازار معتقدند احتمالا معاملات دلار، پس از تعطیلات محرم نیز در همین کانال 49 هزار تومان آغاز می‌شود. اما پیش‌‌بینی‌ها از بازار طلا و سکه چه می‌گویند؟

 کشتی‌آرای: قیمت‌ها در بازار ثبات دارد

محمد کشتی‌آرای فعال بازار طلا ضمن اشاره به ثبات قیمت دلار، روند قیمت طلا و سکه را نیز با ثبات نسبی پیش‌بینی کرد و به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت طلا و سکه با توجه به شرایط موجود در این محدوده حداقل تا ۱۰ روز آینده باقی بماند و در روزهای آینده نوسانی نخواهد داشت.»

وی با اشاره به کاهش حباب سکه نداشتن حباب قیمتی در طلای آب شده خاطرنشان کرد: «در حال حاضر قیمت طلا و سکه در کف قیمتی خود قرار دارد.»

این فعال بازار طلا و جواهر تاکید کرد: «بازار طلا و ارز با آرامش همراه است؛ عرضه و تقاضا درتعادل قرار دارد و نوسانات قیمتی در بازار طبیعی است.»

وی همچنین درباره وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه در روزهای آینده گفت: «پیش بینی می‌شود قیمت‌ها در روزهای آینده نیز در همین سطح باقی بماند و تا اخبار جدیدی در خصوص مذاکرات برجام، نوسانات بازار طلا و ارزبه مانند روزهای گذشته است.»

بذرافشان: خبری از رشد تقاضا نیست

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به کاهش قیمت طلا و سکه در چهارماهه سال‌جاری به تجارت‌نیوز گفت: «انتشار اخبار سیاسی، ثبت‌نام خودرو، کاهش قدرت خرید مردم و نبود تقاضا، نوسانات و کاهش نرخ ارز، هر کدام طی هفته‌های متوالی سبب نزولی شدن قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است و این مقدار افزایش دور از انتظار بود.»

وی با اشاره به اینکه تمایل به نزول قیمت‌ها بیشتر از صعود است، خاطرنشان کرد: «باوجودی که روند قیمت در بازار طلا ازنیمه‌های اردیبهشت‌ماه نزولی شد ولی خبری از رشد تقاضا در این بازار نیست.»

بذرافشان با اشاره به تشدید شرایط رکودی قیمت طلا و سکه در ماه‌ محرم یادآور شد: «به شکل مرسوم کاهش تقاضا در بازار طلا و سکه در ماه محرم به حداقل خود می‌رسد. این احتمال وجود دارد قیمت طلا و سکه در ماه محرم به دلیل نوسانات نرخ ارز، بهای جهانی طلا، رکود بازار و کاهش تقاضا، نوسان یک تا سه درصدی داشته باشد.»

دیبا: انتظارات تورمی بزرگ نیست

مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با اشاره به محدوده حمایتی ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه به تجارت‌نیوز گفت: «در صورت کاهش قیمت دلار منطقه حمایتی بعدی محدوده ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی است و با رکود بازار و کاهش قیمت شکست محدوده حمایتی برای سکه قابل انتظار است.»

وی گفت: « اگر سکه پایین‌تر از محدوده‌های حمایتی تثبیت شود می‌توان به عنوان منطقه شیرین خرید از آن یاد کرد.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد آینده چشم‌انداز تورمی فعلا خیلی بزرگ دیده نمی‌شود خاطر نشان کرد: «با توجه به اینکه بین ایران و عربستان توافقاتی حاصل شد، آرامش نسبی که در بازارها از این زاویه به وجود آمد؛ کم کم خود را نشان می‌دهد. این موضوع می‌تواند به رفتار دلار شکل دهد و روی طلا نیز تاثیر می‌گذارد.»

دیبا با اشاره به کاهش قیمت انس اظهار کرد: «در مورد طلای جهانی مقداری موضوع نرخ بهره آمریکا و تورمی که دست از سر اقتصادهای بزرگ دنیا بر نمی‌دارد،‌ مطرح است. فعلا نگاه اصلی اقتصاد اول دنیا روی برطرف کردن موضوع بدهی‌های دولتیش است. اگر بتوانند به سلامت از این مرحله عبور کنند موضوع بعدی افزایش نرخ بهره بانکی خواهد بود.»

اشرفی: کاهش تقاضا عامل عدم توازن است

سهراب اشرفی کارشناس اقتصادی و فعال بازار طلا در پاسخ به این سوال که روند نامتوازن قیمت طلا و سکه در روزهای گذشته به چه دلیل است به تجارت‌نیوز گفت: «در چند روز گذشته قیمت طلا تقریبا ثابت بوده، هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت تقریبی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در حال معامله است. دوم اینکه طلای سکه نیز در حدود ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و ارزش طلای سکه روی این رقم ثابت است.»

وی ادامه داد: «بقیه قیمت سکه که حدود ۲۷ میلیون و ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است در چند روز گذشته به جهت تغییر قیمت حباب نوسان داشته است. با توجه به آغاز محرم تقاضا در بازار مقداری کمتر شده و باعث شده تقاضای سکه در بازار کمتر شود، در نتیجه حباب سکه کاهش داشته است.»

وی با تاکید بر اینکه حباب قیمتی به خاطر تقاضاست، خاطرنشان کرد: «وقتی تقاضا زیاد باشد حباب افزایش می‌یابد و برعکس. ممکن است حتی طلا افزایش قیمت داشته باشد اما به خاطر برخی شرایط مانند شروع محرم تقاضا پایین بیاید؛ در نتیجه عدم توازن در قیمت‌ها ایجاد می‌شود.»

زمان خروج از بازار نیست

این فعال اقتصادی به افزایش ۱۵۰ دلاری قیمت جهانی طلا طی پنج ماه گذشته اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر انس جهانی طلا با قیمت ۱۹۶۲ دلار در حال معامله است. با توجه به افزایش قیمت انس از اسفند تا کنون، اما قیمت‌ طلا در بازار داخلی به دلیل نوسانات کاهشی دلار، ۲۵ درصد افت داشته است.»

وی با تاکید بر اینکه با شروع محرم تقاضا در بازار کم شده خاطرنشان کرد: «به صورت موسمی تیر و مرداد همیشه کف قیمت سال بوده مگر اینکه اتفاق خاصی در بازار بیفتد. در نیمه دوم سال معمولا قیمت طلا افزایشی است و بازارها رونق می‌یابند.»

اشرفی با اشاره به همزمانی تیر و مرداد با شروع محرم افزود: «بازار طلا تا ۱۰ روز ابتدایی ماه صفر رکودی است اما بعد از آن تولیدکننده‌ها اقدام به خرید می‌کنند تا اول ربیع الأول اجناسشان را به بازار تحویل دهند.»

آیا الان زمان مناسبی برای خرید طلاست؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: « الان زمان خروج از بازار نیست و موقع خرید طلا است. فکر می‌کنم الان قیمت‌ها خیلی خوب است.»

دیدگاه خود را ارسال کنید