قیمت دلار | قیمت دلار امروز در بازار

قیمت دلار امروز همه را غافلگیر کرد | قیمت دلار امروز به چند رسید؟

امروز قیمت دلار در بازار آزاد پایین آمد و به ۴۹،۲۰۰ (چهل و نه هزار و دویست) تومان رسید که نسبت به روز قبل، کاهش ۰.۲۱ درصدی داشته است. قیمت طلا و سکه هم کاهشی بود.

قیمت دلار امروز همه را غافلگیر کرد | قیمت دلار امروز به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت دلار

بروزرسانی قیمت ارزها: سه‌شنبه 24 مرداد - 09:40

ارز

قیمت (ریال)

دلار 492,960

یورو 538,860

درهم امارات 134,220

پوند انگلیس 625,650

لیر ترکیه 18,200

فرانک سوئیس 562,100

یوان چین 67,900

ین ژاپن (100 ین) 339,420

وون کره جنوبی 370

دلار کانادا 367,100

دلار استرالیا 320,000

دلار نیوزیلند 294,700

دلار سنگاپور 363,900

روپیه هند 5,930

روپیه پاکستان 1,714

دینار عراق 384

پوند سوریه 196

افغانی 5,820

کرون دانمارک 72,300

کرون سوئد 45,700

کرون نروژ 47,100

ریال عربستان 131,550

ریال قطر 135,500

ریال عمان 1,284,000

دینار کویت 1,602,400

دینار بحرین 1,317,200

رینگیت مالزی 108,600

بات تایلند 13,950

دلار هنگ کنگ 63,000

روبل روسیه 5,050

منات آذربایجان 289,900

درام ارمنستان 1,280

لاری گرجستان 190,800

سوم قرقیزستان 5,580

سامانی تاجیکستان 45,400

منات ترکمنستان 147100

قیمت دلار افزایش می یابد؟

 امروز قیمت دلار با افزایش ۲۰۰ تومانی در کانال ۴۹ هزار تومانی پیشروی کرد و با قیمت ۴۹ هزار و ۴۰۰ تومان در بازار آزاد معامله شد. این در حالی است که در روز جاری معامله‌گران بازار آزاد به کاهش عرضه و نبود دلار اشاره می‌کنند. به اعتقاد آن‌ها اگر این روند ادامه داشته باشد اسکناس آمریکایی در روز‌های آینده به کریدور ۵۰ هزار تومانی ورود می‌کند.

شب گذشته یک روزنامه‌نگار شبکه الجزیره مدعی شد که دارایی‌های آزادشده ایران رقمی بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار است. به گفته او، «حدود ۶ میلیارد دلار از کره جنوبی به بانک‌های قطری، ۱۲ میلیارد دلار از عراق به بانک‌های عمانی و پنج میلیارد دلار از ژاپن به بانک‌های اماراتی منتقل شده است.»

وزارت خارجه ۲۳ میلیارد دلار را تکذیب کرد.

اما امروز در نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه با حضور خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد ادعای شبکه خبری الجزیره مبنی بر اینکه ۲۳ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، بر اساس توافق حاصله آزاد شده است که حدود ۵ میلیارد آن مربوط به دارایی‌های ایران در ژاپن است، گفت: «نه عدد ۵ میلیارد را تایید می‌کنم و نه رقم دیگری که اشاره کردید.»

ناصر کنعانی همچنین به تفاهم دوجانبه میان ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان بین دو کشور  و آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران اشاره کرد و گفت: «با نقش‌آفرینی دوستان‌مان در منطقه از جمله دولت قطر این تفاهم که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود، ایجاد شد.»

وی با تاکید بر اینکه ما از طریق واسطه با دولت آمریکا مذاکره کردیم و بازه زمانی برای تحقق هر دو موضوع (آزادی زندانیان و منابع ارزی بلوکه شده ایران) در نظر گرفته شده است، گفت: «طرح جزئیات در مورد این تفاهم در رسانه‌ها در این مقطع زمانی کمک کننده نیست.»

اخبار عطش تقاضا را کم نمی‌کند

در همین راستا علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در مقطع فعلی بازار‌ها تمام واکنش‌ها و نوسانات خود را با موضوع دلار هماهنگ کرده‌اند به تجارت‌نیوز گفت: «تاثیرگذارترین موضوع بر قیمت دلار در روز‌های اخیر، موضوع توافقات احتمالی ایران با آمریکا، آزادی زندانیان دو تابعیتی و آزادسازی دلار‌های بلوکه شده ایران است.»

وی با اشاره به اینکه با موضوعات فوق بازار ارز در شرایط ابهام قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: «تحلیل‌ها حاکی از این است که این ابهام منجر به عرضه دلار در بازار نخواهد شد. آزادسازی‌های موجود هم با توجه به شرایط فعلی کشور، عطش تقاضا را در بازار ارز کم نخواهد کرد.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اثر خبردرمانی موضوعات یادشده در روز‌های اخیر تاکید کرد: «باید توجه داشت با آزادسازی منابع ارزی ایران، عرضه‌ها در بازار ارز تشدید نخواهد شد. زیرا این اخبار تاثیرات خود را چندین بار پیش‌خور کرده است.»

وی درباره پیش‌بینی قیمت دلار در روز‌های آتی گفت: «به نظر می‌رسد که قیمت‌های فعلی دلار، قیمت‌های کف بازار است. تا کنون هم موضوع خبردرمانی و ایجاد ابهام در بازار منجر به کاهش یا رنج شدن قیمت دلار شده است.»

طباطبایی افزود: «برآورد می‌شود با گذشت زمان در ۶ ماهه دوم سال یعنی اواخر شهریور و اوایل مهر با روند صعودی تمام بازار‌ها حتی بورس مواجه شویم. در این بازده زمانی استارت رشد قیمت دلار نیز زده شود.»

افشاگری همتی درباره آزادسازی ۶ میلیارد دلار از کره

در حالی که دعوا در تهران بر سر مقدار منابع ارزی ایران است که این مبلغ ۶ یا هفت میلیارد دلار است. از سوی دیگر هاشم علی روزنامه‌نگاری از شبکه الجزیره مدعی شده که این رقم حدود ۲۳ میلیارد دلار است و سخنگوی وزارت امور خارجه نیز از هر گونه اظهارنظری در این باره پرهیز می‌کند؛ عبدالناصر همتی رئیس کل سابق بانک مرکزی در مطلبی در واکنش به ادعای روزنامه ایران درباره آزادسازی اموال بلوکه شده در کره‌جنوبی نوشت: اینگونه خبرسازی از سوی رسانه‌های دولتی یک نوع شارلاتانیزم خبری است و باید بگویم نوعی تلاش مذبوحانه است و متأسفانه دردی هم از دولت سیزدهم دوا نمی‌کند. به قول جناب آقای رئیسی؛ اتقوالله!»

وی در یادداشتی که امروز در برخی رسانه‌ها منتشر شده به توضیح درباره دلیل تقلیل مبلغ ۷ میلیارد دلار به ۶ میلیارد دلار پرداخته و تاکید کرده است که: «بخشی از تعهدات بین‌المللی ایران به سازمان‌های بین‌المللی و همچنین تعهداتی که برای بدهی‌های قبلی وجود داشت، از این محل پرداخت شد. بنابراین، کم شدن منابع در حساب‌های موجود در کره‌جنوبی برخلاف گفته آقای فرزین، صرفاً به دلیل کاهش برابری ارزش وون کره در مقابل یورو و دلار نبود، هرچند که کاهش ۱۵درصدی ارزش وون کره در دو سال گذشته در دوره مدیریت دولت سیزدهم اتفاق افتاده و اگر قابل تبدیل به ارز معتبرتر بود، قصور به خودشان بر می‌گردد.»

همتی تاکید کرد: «هنگامی که انعقاد قرارداد به ارز محلی انجام می‌شود، باید موضوع حفظ ارزش آن در مقابل سایر ارز‌ها دیده شود که در قرارداد با کره دیده نشده بود. ولی در قرارداد مربوط به دریافت دینار در عراق، این موضوع،  در دوره مسئولیت من، در قرارداد دیده شد.»

حرکت کاهشی دلار سلیمانیه

امروز قیمت دلار سلیمانیه بر خلاف قیمت دلار در تهران و هرات کاهش محدودی داشت دلار سلیمانیه با کاهش ۶۰ تومانی به قیمت ۴۸ هزار و ۵۶۰ تومان معامله شد.   در روز جاری قیمت دلار هرات با افزایش ۱۱۰ تومانی با قیمت ۴۹ هزار و ۱۸۰ تومان به فروش رسید. درهم امارات نیز ۵۰ تومان گران شد و با قیمت ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد.

دیدگاه خود را ارسال کنید