یارانه نقدی | حواشی یارانه نقدی

یارانه نقدی یک و نیم میلیونی مختص کدام دهک ها شد؟ | یارانه نقدی جدید برای این خانوار است

چندی پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد.

یارانه نقدی یک و نیم میلیونی مختص کدام دهک ها شد؟ | یارانه نقدی جدید برای این خانوار است
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

یارانه نقدی

چندیش پیش خبرهایی مبنی بر تغییر قیمت یارانه نقدی یا جایگزینی کالابرگ بجای یارانه نقدی منتشر شد. هنوز برای تغییر یارانه نقدی تصمیم گیری نشده است. وزیر اقتصاد گفت: تا دی ماه خبری از تغییر یارانه نقدی وجود ندارد. یارانه نقدی دی ماه به حساب سرپرستان خانوار بزودی واریز خواهد شد. مشخص نیست چه زمانی مشکل یارانه نقدی حل خواهد شد

صولت مرتضوی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت، اظهار کرد: ما کالابرگ الکترونیکی را آزمایشی در حال اجرا داریم. گفته ایم موضوع اختیاری است و هم کالابرگ وجود دارد و هم به صورت نقدی یارانه وجود دارد. قبل از زمان مقرر واریز یارانه نقدی، شبکه ملی پشتیبان ایجاد می کنیم که امکان خرید برای همه یارانه بگیران در این شبکه وجود دارد و می توانند۱۱ قلم کالا را خرید کنند که اگر از این کالا برگ استفاده نکردند ، بعد از واریز یارانه نقدی، از این یارانه استفاده کنند. این اختیار مردم است که کدام راه را انتخاب کنند. این گام اول است تا اینکه به یک تصمیم قطعی در حوزه اجرا برسیم.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با تاکید بر اینکه کاهش فاصله طبقاتی و فقرزدایی در برنامه هفتم توسعه هدف‌گذاری شده است، افزود: همچنان که در قالب ماده ۳۱ لایحه برنامه هفتم که سیاست‌های حمایتی دولت را در برمی‌گیرد، کمیسیون مصوبات حمایتی جدی و اثرگذاری داشته است.

پیرهادی در ادامه به مصوبه این کمیسیون برای ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی با هدف پوشش یکسان حمایتی اقشار کم‌درآمد اشاره کرد و افزود: در این حوزه مقرر شد همه افرادی که کمک‌های حمایتی می‌گیرند، پرونده الکترونیکی داشته باشند و هر فردی که متقاضی حمایت است از طریق این پنجره اقدام کند در مقابل نیز همه دستگاه‌هایی که به نحوی خدمات حمایتی ارائه داده و افرادی را تحت پوشش دارند، خدمات آنها از طریق پنجره واحد انجام شود.

به گفته وی بنا بر مصوبه کمیسیون دولت می‌بایست از طریق آزمون وسع و شناسایی اقشار کم درآمد نسبت به ارائه یارانه اقلام ضروری، آن هم در قالب کالابرگ اقدام کند.

نماینده‌مردم‌تهران با تاکید بر اینکه با هدف رفع مشکل مسکن در افراد کم‌درآمد و دهک‌های پایین درآمدی جامعه تامین زمین رایگان برای اقشار حمایتی در کمیسیون مصوب شد، گفت: بر این اساس طیفی که جز دهک اول تا سوم درآمدی هستند مشمول دریافت زمین رایگان و یا زمین ۹۹ ساله می‌شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان با توضیح اینکه آنگونه که دولت اعلام کرده افراد سه دهک اول جامعه می‌توانند ماهانه ۵۲۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت کنند اما مشروط به اینکه هر ماه نیمی از مبلغ یارانه نقدی خود یعنی ۲۰۰ هزار تومان آن را کالا بخرند و تنها ۲۰۰ هزار تومان آن را نقدی برداشت کنند، گفت: در این صورت به ۲۰۰ هزار تومان مبلغ خرید از سبد کالا، ۱۲۰ هزار تومان دیگر هم اضافه می‌شود و افراد می‌توانند تا ۳۲۰ هزار تومان کالا خریدار کنند.

خواجه مظفری تصریح کرد: به عبارتی یارانه نقدی به ازای هر نفر از سه دهک اول ۵۲۰ هزار تومان شده که ۳۲۰ هزار تومان آن را باید صرف خرید سبد کالا شود و تنها ۲۰۰ هزار تومان آن را می‌توان نقدی برداشت کرد.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه‌های دولت برای پوشش دهک‌های بعدی گفت: دولت مردمی سیزدهم برای کمک به تأمین سبد غذایی خانوارهای نیازمند و حمایت از قشر محروم این طرح مهم را دنبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، ۱۱ قلم کالای اساسی شامل برنج، گوشت منجمد گوساله، حبوبات، شیر کم‌چرب، پنیر، ماست دبه ۲/۵ کیلویی، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر جهت عرضه به خانوارها پیش‌بینی شده است و همه خانوارهای مشمول طرح کالابرگ می‌توانند برای اطلاع از فروشگاه‌های متصل به سامانه و باقیمانده اعتبار خود، برنامه شبکه ملّی اعتبار «شما» به نشانی http://shoma. sfara.ir را نصب یا کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره‌گیری نمایند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با تاکید بر اینکه کاهش فاصله طبقاتی و فقرزدایی در برنامه هفتم توسعه هدف‌گذاری شده است، افزود: همچنان که در قالب ماده 31 لایحه برنامه هفتم که سیاست‌های حمایتی دولت را در برمی‌گیرد، کمیسیون مصوبات حمایتی جدی و اثرگذاری داشته است.

پیرهادی در ادامه به مصوبه این کمیسیون برای ایجاد پنجره واحد خدمات حمایتی با هدف پوشش یکسان حمایتی اقشار کم‌درآمد اشاره کرد و افزود: در این حوزه مقرر شد همه افرادی که کمک‌های حمایتی می‌گیرند، پرونده الکترونیکی داشته باشند و هر فردی که متقاضی حمایت است از طریق این پنجره اقدام کند در مقابل نیز همه دستگاه‌هایی که به نحوی خدمات حمایتی ارائه داده و افرادی را تحت پوشش دارند، خدمات آنها از طریق پنجره واحد انجام شود.

به گفته وی بنا بر مصوبه کمیسیون دولت می‌بایست از طریق آزمون وسع و شناسایی اقشار کم درآمد نسبت به ارائه یارانه اقلام ضروری، آن هم در قالب کالابرگ اقدام کند.

نماینده‌مردم‌تهران با تاکید بر اینکه با هدف رفع مشکل مسکن در افراد کم‌درآمد و دهک‌های پایین درآمدی جامعه تامین زمین رایگان برای اقشار حمایتی در کمیسیون مصوب شد، گفت: بر این اساس طیفی که جز دهک اول تا سوم درآمدی هستند مشمول دریافت زمین رایگان و یا زمین 99 ساله می‌شوند.

وی ادامه داد: طبق مصوبه کمیسیون طی مدت زمان 5 ساله اجرای برنامه هفتم بنیاد مسکن مکلف شده است تا در شهرها و روستاها زمین رایگان یا 99 ساله در اختیار اقشار حمایتی قرار دهد.

عضو هیات رئیسه مجلس همچنین در تشریح مصوبات دیگری که جنبه حمایتی و عدالت گستری در لایحه برنامه هفتم توسعه دارد،گفت:در حوزه سلامت و درمان و با هدف فراهم آوردن بستر برخورداری همه دهک‌های جامعه از خدمات درمانی و سلامتی احکام خوبی مقرر شده است، چنانکه با رای اعضای کمیسیون سهم پرداختی و هزینه‌های درمانی از جیب مردم تا پایان برنامه هفتم توسعه به 30 درصد و میزان پرداخت هزینه‌های تحمل‌ناپذیر تا پایان برنامه باید به 2 درصد کاهش یابد.

وی افزود:همچنین با رای کمیسیون پوشش کامل بیمه سلامت برای آحاد جمعیت ایران باید به صورت صد درصد تا پایان برنامه هفتم توسعه مدنظر قرار گیرد.

به گفته نایب رئیس کمیسیون تلفیق با هدف افزایش خدمات در مناطق کم‌برخوردار وزارت بهداشت مکلف شد تا پایان برنامه هفتم توسعه نسبت دستیاران تخصصی و متخصصان بالینی به پزشکان عمومی را حداقل به یک برساند.

پیرهادی با اشاره به بررسی موضوعات مربوط به ایثارگران در لایحه برنامه هفتم توسعه، گفت: بنا بر مصوبه کمیسیون بنا شد، تا زمانی که دولت نسبت به تنقیح و اصلاح قوانین حوزه ایثارگران اقدام می‌کند، قوانین برنامه ششم توسعه همچنان پابرجا بماند. بنابراین همه آن خدماتی که در قانون برنامه ششم درباره خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان لحاظ شده بود عینا در برنامه هفتم توسعه باز تکرار خواهد شد.

طرح کالابرگ که در مدت اخیر سراسری شده است، هنوز برای برخی مشمولان ابهاماتی دارد. از جمله پرسش‌هایی که همچنان برای برخی نگرانی ایجاد می‌کند این است که دریافت کالابرگ باعث قطع یارانه می‌شود؟

یارانه نقدی به عنوان یک بخش از سیاست‌های دولتی برای کمک به خانوارهای کم درآمد و آسیب‌دیده استفاده می‌شود. یارانه نقدی در ایران به عنوان یک برنامه به نام “همیاری” شناخته می‌شود.این برنامه توسط سازمان تأمین اجتماعی ایران برگزار می‌شود و مبلغ یارانه نقدی به حساب خانوارهای مستحق واریز می‌شود.مبلغ یارانه نقدی همیاری در طول سال‌ها تغییر کرده است و بسته به شرایط اقتصادی و تصمیمات دولت، ممکن است مقدار آن در هر دوره متفاوت باشد.در ادامه به آخرین خبر از یارانه نقدی می پردازیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید