یارانه نقدی | حواشی یارانه نقدی

کالابرگ جایگزین یارانه نقدی می شود؟ | برنامه قطعی دولت برای یارانه نقدی چیست؟

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به جز حدود ۳۱۰ همت که برای یارانه نقدی گذاشتیم، یک مبلغی را به صورت کلی برای تأمین برخی از موارد از جمله کالابرگ در نظر گرفتیم.

کالابرگ جایگزین یارانه نقدی می شود؟ | برنامه قطعی دولت برای یارانه نقدی چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

یارانه نقدی

 محسن زنگنه درباره مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک مبنی بر افزایش ۳۰ درصدی اعتبار یارانه‌ای و ثبات یک ساله قیمت ۱۱ قلم کالای اساسی برای همه خانوارهای دهک‌های اول تا سوم، اظهار داشت: ما در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به جز حدود ۳۱۰ همت که برای یارانه نقدی گذاشتیم، یک مبلغی را به صورت کلی برای تأمین برخی از موارد از جمله کالابرگ در نظر گرفتیم. یعنی به دولت برای اعطای کالابرگ الکترونیک اختیار دادیم.

وی بیان کرد: نظرم این است که اگر ما می‌خواهیم به مردم کالابرگ دهیم، باید آن کالابرگ جدا از یارانه نقدی باشد که الان پرداخت می‌شود. علت این مسئله آن است که مردم برای یارانه نقدی خود با توجه به مشکلات معیشتی که دارند، برنامه‌ ریزی کردند و تجربه چند ماه گذشته و طرح‌های قبلی هم نشان داده آن طور که باید و شاید استقبالی از کالابرگ الکترونیکی صورت نگرفت و این کار، مردم را درگیر محاسبات ریاضی و عددی می‌کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش بینی بنده آن است که اگر ما بخواهیم یارانه نقدی را تبدیل به کالابرگ کنیم، خیلی از آن استقبال نشود. بهتر است دولت پرداخت یارانه نقدی را به همین روش ادامه دهد و اگر می‌خواهد کالابرگ دهد، از سایر منابع که در بودجه پیش‌بینی شده است، استفاده کند.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به جای تخفیفات ۲۰ تا ۳۰ درصدی برخی از کالاهای اساسی، بهتر است دولت اعلام کند ما یک کالابرگ جدا از یارانه نقدی به برخی از دهک‌ها می‌دهیم و افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

زنگنه ادامه داد: زمانی که موضوع کالابرگ در مجلس دنبال می‌شد، پیشنهاد ما این بود که دولت به صورت کالابرگ مابالتفاوت سبد غذایی مردم را دهد. مطابق با علم اقتصاد زمانی که درآمدی برای خانواری ایجاد می‌شود، قطع آن درآمد و تبدیل آن به هر چیز غیرنقدی، تبعات بسیار ناگواری برای آن خانوار دارد چرا که آنان مصرف خود را بر اساس آن درآمد تنظیم می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم توسعه اظهار داشت: در اقتصاد گفته می‌شود زمانی که شما درآمد مردم را بالا می‌برید، افراد خودشان را با آن شرایط وفق می‌دهند و زمانی که آن درآمد را از آنان می‌گیرید، آن افراد به همان سطح مصرف قبلی عادت کردند و نمی‌توانند مصرف خود را کاهش دهند و این باعث می‌شود که آن خانوار یا بدهکار شود یا بخواهد از جاهای دیگر پول فراهم کند و تبعات منفی دارد.

زنگنه گفت: پیشنهاد ما آن است که ما ۳۱۰ همت برای یارانه نقدی و معیشتی در نظر گرفتیم و دولت آن را بر همین اساس پیش ببرد و منابع دیگری برای کالابرگ گذاشتیم که در اختیار دولت است و دولت می‌تواند از آن منابع برای اعطای کالابرگ الکترونیک استفاده کند./ مهر

ضریب خطا در دهک بندی یارانه‌ها چقدر است؟

 وعده‌های وزارت کار و رفاه درخصوص دهک بندی جدید یارانه‌ها هنوز رنگ واقعیت به خود نگرفته و باوجودی که طبق اعلام وزارت رفاه دهک بندی یارانه هر ۶ ماه باید بروز شود ولی با گذشت یکسال از پرداخت یارانه همچنان بر اساس دهک بندی سال قبل یارانه پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه در این مدت شرایط اقتصادی تغییر کرده ولی دهک بندی یارانه‌ها تغییری نکرده است و این مسأله معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده این درحالی است که روز گذشته وزیر کار اعلام کرد که هر6 ماه یکبار دهک بندی‌ها بررسی می‌شود و بر اساس شاخص‌های مختلف این دهک‌ها تغییر می‌کند اما در عمل آنچه مشهود است این است که سفره معیشت مردم هر روز خالی‌تر شده و تغییری نه در وضعیت دهک‌ها صورت گرفته و نه مبالغ در نظر گرفته شده جوابگوی نیاز مردم خواهد بود.

به نقل از آرمان ملی آنلاین، سید صولت مرتضوی، وزیر کار درخصوص یارانه‌ها گفت: طبق قانون هر ۶ ماه یکبار دهک‌بندی‌ها بررسی می‌شود، پایگاه رفاه ایرانیان موضوع دهک بندی یارانه آحاد مختلف را بررسی و به آنها اعلام می‌کند و شاخص‌های مختلف از جمله تراکنش‌های بانکی، مالکیت مسکن و خودرو، درآمدهای خانوار و سایر موارد در دهک بندی‌ها تأثیرگذار است که گاهی صدک‌ها میلی متری تغییر می‌کند.

دیدگاه خود را ارسال کنید