رتبه بندی معلمان | نتیجه نهایی رتبه بندی معلمان

آیین نامه رتبه بندی معلمان اصلاح شد | وزیر آموزش و پروش خبر داد

​وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که آیین‌نامه رتبه‌بندی باید اصلاح شود و درخواست شده تا تمام معلمان بر مولفه‌های آیین‌نامه اظهارنظر کنند.

آیین نامه رتبه بندی معلمان اصلاح شد | وزیر آموزش و پروش خبر داد
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

رتبه بندی معلمان از دغدغه‌های مهم فرهنگیان است.رتبه بندی معلمان حواشی بسیاری را به دنبال داشته است.رتبه بندی معلمان مدتهاست که قرار است اجرا شود.رتبه بندی معلمان برای معلمان اهمیت فوق العاده ای دارد.رتبه بندی معلمان با اما و اگرهای فراوان همراه است.

 وزیر آموزش و پرورش از اصلاح آیین نامه رتبه بندی معلمان و فرهنگیان خبر داد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که آیین‌نامه رتبه‌بندی باید اصلاح شود و درخواست شده تا تمام معلمان بر مولفه‌های آیین‌نامه اظهارنظر کنند.

رضامراد صحرایی در برنامه «صبحانه ایرانی» شبکه ۲ سیما با اشاره به اینکه طرحی به نام «طرح شهید‌محمودوند» در وزارت آموزش و پرورش اجرا شد، با تاکید بر اینکه امیدواریم تمامی کودکان بازمانده از تحصیل شناسایی شوند، اظهار کرد: ۱۶۱ هزار نفر از کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس بازگردانده شدند و تلاش می‌کنیم تا مابقی هم به مدارس بازگردانده شوند.

وزیر آموزش و پرورش یادآوری کرد: در بحث کنکور ۸۳ درصد رتبه‌های برتر کشور یعنی ۴۰ نفر اول از مدارس دولتی بودند و ۱۷ درصد غیردولتی بودند و اشکال وارده اینجاست که برخی افراد مدارس سمپاد، شاهد و نمونه دولتی را غیردولتی تلقی می‌کنند در حالی که این مدارس ۱۰۰ درصد دولتی هستند.

وی با تاکید بر این‌که شخصاً موافق تنوع مدارس دولتی نیستم و این مدارس باید به یک نظم یکسانی برسند، افزود: ۸۳ درصد از رتبه‌های برتر از مدارس دولتی بودند و از شهرهایی مثل اسفراین، پل‌دختر و... رتبه‌های برتر داشتیم که سابقه رتبه برتر کنکور نداشتند.

صحرایی به ۴۰ درصد ضریب تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور اشاره و بیان کرد: بر‌اساس مطالعه دقیقی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و نظرسنجی آموزش و پرورش در شاد که ۵ میلیون نفر در آن شرکت کردند به ۴۰ درصد تاثیر ضریب قطعی کنکور در امتحانات نهایی رسیدند.

گسترش عدالت آموزشی و دادن فرصت به بچه‌های مناطق محروم، اثربخش است

وی ادامه داد: این تاثیر برای گسترش عدالت آموزشی و دادن فرصت به بچه‌های مناطق محروم، اثربخش است. چون موضوع امتحان نهایی به طور کلی و مطلقا از کتاب درسی است یعنی کتاب درسی و معلمان مدارس ما از سراسر کشور طراحان سوال هستند.

وزیر‌ آموزش و پرورش با بیان اینکه با سرعت باید نظام طبقاتی که بین مدارس ایجاد شده را جبران کنیم، گفت: ۲ عنصر معلم و مدرسه ابتدایی را باید متفاوت دید. دانش‌آموز ابتدایی، آینده کشور را می‌سازد و باید به طور ویژه‌تر به وی خدمت کرد.

وی افزود: باید در صدور مجوز مدارس ابتدایی غیردولتی تا می‌توانیم سختگیری بیشتری شود، جایی که مدرسه دولتی داریم نباید مجوز غیردولتی بدهیم.

صحرایی ادامه داد: مدارس غیردولتی به این معنا است که کسانی که دغدغه تعلیم و تربیت دارند در این مسیر کمک کنند اما در حال حاضر شغل شده است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: در این دولت در صدور مجوزها به قانون تعارض منافع بسیار توجه شده است و وقتی بنده به این موضوع ورود کردم، گفته شد که در کل کشور صرفا ۳ نفر هستند که به آن‌ها نیز ابلاغ شد یا استعفا بدهند ‌یا مجوزشان ابطال شود.

صحرایی تاکید کرد: به مدیران توصیه کردم که فرزندان خود را به مدارس دولتی ببرند و بطور جد این موضوع را پیگیری می‌کنم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه حدود ۱۸۵۰۰مدرسه غیردولتی داریم، خاطرنشان کرد: کمتر از یک درصد مدارس غیردولتی، هزینه بالای ۴۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند که البته هزینه بالاتر از نرخ مصوب ما دریافت نمی‌کنند، خدمات دیگری ارائه می‌کنند و خانواده‌ها آن خدمات را مثل آموزش‌های دیگری، سرویس مدرسه، غذا و... دریافت می‌کنند.

نظارت جدی و سختی برای مدارس غیردولتی وجود دارد

وی با بیان اینکه هیچ‌گاه منفعت مردم را بر منفعت افراد خاصی ترجیح نداده‌ایم، گفت: نظارت جدی و سختی برای مدارس غیردولتی وجود دارد. نظارت‌های دوره‌ای و برنامه‌ریزی‌شده داریم و البته خانواده‌ها نیز می‌توانند مسائل را به ما منعکس کنند تا بررسی شوند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۱۴ درصد مدارس غیردولتی هستند، گفت: در این دولت خودمان را معتقد و ملتزم به تقویت مدرسه دولتی می‌دانیم و بنده معتقدم هر چه مدرسه غیردولتی کمتر باشد بهتر است.

صحرایی با تاکید بر اینکه باید شاخص‌های ملی برای سنجش داشته باشیم، اذعان کرد: کنکور به سمت مدرسه آمده است و در سال جاری ۴۰ درصد، سال‌آینده ۵۰ درصد و در سال سوم ۶۰ درصد سوابق تحصیلی در آزمون ورودی دانشگاه تاثیر خواهند داشت.

وی یکی از اتفاقات مهم در دولت سیزدهم را اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان دانست و خاطرنشان کرد: این قانون با ۸ هزار میلیارد در دولت قبل اجرا نشد اما در این دولت با ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد اجرا شد. بنده وقتی مسئولیت را قبول کردم به این جمع‌بندی رسیدم که راه اعتراض را برای همه همکاران‌مان باز کنیم و در حال حاضر اعتراضات بررسی شده و اعمال رتبه‌های جدید هم شروع شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معلمانی که فاقد رتبه بودند به رتبه‌های یک و ۲ افزایش و احکام در مسیر اجرا قرار گرفته است و رتبه‌های سه، چهار و پنج در هیات‌های ممیزی ستادی بررسی شدند و برای آن‌هایی که اعتراض وارد بوده است، فرآیند اِعمال رتبه جدید به‌زودی آغاز خواهد شد.

صحرایی با تاکید بر اینکه رتبه‌بندی ۳ هدف داشت که سومی آن معیشت معلمان بود، گفت: آیین‌نامه رتبه‌بندی باید اصلاح شود و درخواست کردیم که تمام معلمان بر مولفه‌های آیین‌نامه اظهار نظر کنند.

دیدگاه خود را ارسال کنید