اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار بارش و سیل به این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 26 شهریور

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از بارش باران و رعد و برق در برخی استان‌ها، افزایش نسبی دما در نوار غربی کشور و کاهش نسبی دما در بعضی نقاط ایران خبر داد.

هشدار بارش و سیل به این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 26 شهریور
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

صادق ضیاییان در گفتگو با ایسنا درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: یکشنبه (۲۶ شهریور) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و مناطقی از استان‌های گیلان و مازندران افزایش ابر، بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. بعد از ظهر امروز در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال و شرق هرمزگان رگبار پراکنده انتظار می‌رود.  دوشنبه (۲۷ شهریور) با تقویت جریانات شمالی روی دریای خزر در مناطقی از شمال غرب، سواحل شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران، گاهی رعد و برق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما رخ می‌دهد. در این روز بارندگی در غرب گیلان شدید می‌شود. 

به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا سه‌شنبه (۲۸ شهریور) گستره بارش تنها در شرق اردبیل، گیلان و مازندران خواهد بود. چهارشنبه (۲۹ شهریور) نیز در این مناطق بارش خفیف و پراکنده رخ می‌دهد و در نوار غربی کشور جوی آرام و پایدار همراه با روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.  از بعد از ظهر دوشنبه تا روز چهارشنبه (۲۷ تا ۲۹ شهریور) وزش باد در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان و در نوار شرقی افزایش می‌یابد و سبب کاهش نسبی دما و خیزش گردوخاک می‌شود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا گفت: پنجشنبه (۳۰ شهریور) در غالب مناطق کشور جوی آرام و پایدار همراه با روند افزایش نسبی دما مستقر می‌شود. 

ضیاییان در ادامه گفت: امروز در جنوب غرب کشور و در پنج روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید و گاهی گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. امروز خلیج فارس و دوشنبه و سه‌شنبه دریای خزر مواج خواهد بود. 

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران دوشنبه (۲۷ شهریور) صاف تا کمی ابری و گاهی وزش باد و اواخر وقت افزایش باد با حداقل دمای ۲۱ و حداکثر دمای ۲۹ درجه سانتیگراد و روز سه‌شنبه (۲۸ شهریور) صاف و گاهی وزش باد و شب افزایش باد با حداقل دمای ۱۸ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. طی امروز و فردا (۲۶ و ۲۷ شهریور) اهواز با دمای ۴۳ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۵ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

هشدار هواشناسی برای ۱۳ استان/ بارش‌های سیل‌آسا در برخی مناطق کشور

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها از افزایش ارتفاع امواج در سواحل دریای خزر به ۳ متر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، مناطقی از استان‌های گیلان و مازندران افزایش ابر، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش‌بینی شده است. بعدازظهر امروز در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال شرق هرمزگان رگبار پراکنده روی می‌دهد.

فردا دوشنبه با تقویت جریانات شمالی روی دریای خزر در مناطقی از شمال غرب، سواحل شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما روی می‌دهد. در این روز بارش‌ها در غرب گیلان شدید است.

روز سه‌شنبه گستره بارش‌ها تنها در شرق اردبیل، گیلان و مازندران است. چهارشنبه نیز در این مناطق بارش‌های خفیف و پراکنده پیش‌بینی شده و در نوار غربی کشور جو آرام همراه با روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

از بعدازظهر دوشنبه تا روز چهارشنبه وزش باد در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان و در نوار شرقی افزایش می‌یابد و سبب کاهش نسبی دما و خیزش گردوخاک می‌شود. پنجشنبه در اکثر مناطق کشور جو آرام و پایداری همراه با روند افزایش نسبی دما مستقر می‌شود.

امروز در جنوب غرب کشور و طی ۵ روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی شده است. همچنین امروز خلیج‌فارس و روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های همرفتی

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶: گیلان، مازندران، اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷: اردبیل، نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، گلستان، مازندران، ارتفاعات استان‌های سمنان، البرز، تهران، قزوین، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸: نیمه جنوبی اردبیل، مازندران، ارتفاعات استان‌های زنجان و قزوین.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفر‌های بین شهری، عدم برپا کردن چادر‌های مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری بویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

زمان پایان: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶: شمال گیلان.

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۷: شمال شرق آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، گیلان، شرق مازندران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸: گیلان، غرب مازندران.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی، شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اواخر وقت یکشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۶

زمان پایان: ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

نوع مخاطره: وزش باد شمال غربی-شمالی با حداکثر سرعت (۲۸ تا ۳۸ نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل ۲ تا ۳ متر و دور از ساحل بیش از ۳ متر

منطقه اثر:

دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگرها، غرق شدن و آسیب به شناور‌های سبک و متوسط، آسیب به تور‌های صیادی، اختلال در تردد شناور‌های سنگین و اختلال در ورود و خروج به حوضچه بنادر

توصیه: منع شنا و فعالیت‎های تفریحی، منع تردد شناور‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‎های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‎ها به بنادر و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.

دیدگاه خود را ارسال کنید