روسیه آماده حمله بزرگ می‌شود

مقامات خواستار تخلیه غیرنظامیان از منطقه شده‌‌اند؛ زیرا نیروهای روسی تمرکز خود را به جنوب و شرق اوکراین تغییر داده‌‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مقامات اوکراینی می‌‌گویند درگیری‌‌های بزرگی در شرق این کشور در جریان است و گلوله‌‌باران شدید در سرتاسر منطقه دونباس گزارش شده است. این شاید همان چیزی است که از پیش هشدار می‌‌دادند و ممکن است، حمله بزرگ روسیه باشد. به گزارش سی‌‌ان‌‌ان، رئیس اطلاعات دفاعی اوکراین روز جمعه به سی‌‌ان‌‌ان گفت که نیروهای روسی در حال گردهم آمدن مجدد در سراسر مرز هستند و قصد دارند به سمت خارکیف پیشروی کنند.

 در این راستا مقامات خواستار تخلیه غیرنظامیان از منطقه شده‌‌اند؛ زیرا نیروهای روسی تمرکز خود را به جنوب و شرق اوکراین تغییر داده‌‌اند. تصاویر ماهواره‌‌ای تجزیه و تحلیل‌شده توسط مکسار یک کاروان نظامی به طول ۱۲ کیلومتری را نشان می‌‌دهد که در ۸ آوریل از شهر «وِلکی بورلوک» در شرق اوکراین در حال حرکت به سمت جنوب است. این شهر در شرق خارکیف، نزدیک مرز اوکراین با روسیه قرار دارد. ژنرال بازنشسته دیوید پترائوس، رئیس سابق سیا می‌‌گوید که نبرد در شرق اوکراین «کاملا یک جنگ خواهد بود.» ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده پیشین ستاد فرماندهی مرکزی که تا سال۲۰۱۰ نیز بر جنگ در افغانستان نظارت داشت، گفت که اوکراینی‌‌ها می‌‌توانند انتظار «یک جنگ جدید» را داشته باشند؛ زیرا نیروهای روسی در حال آماده شدن برای «پیشرفت عظیم» در شرق اوکراین هستند.ن یویورک‌‌تایمز هم با بالا گرفتن درگیری‌‌ها در شرق اوکراین نوشت: نیروهای روسی روز یکشنبه به مناطق غیرنظامی در شرق اوکراین حمله کردند؛ درحالی‌که ساکنان وحشت‌‌زده شده بودند، آنها به هزاران نفری ملحق شدند که پیش از این به سمت غرب کشور فرار کرده بودند. مقامات اوکراینی به ساکنان این مناطق هشدار داده‌‌اند برای ایمنی خودشان از آنجا مهاجرت کنند.صبح روز یکشنبه، دو ساختمان مسکونی و یک مدرسه در شهر سیویرودونتسک در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین مورد حمله قرار گرفت؛ اما تلفات جانی گزارش نشد. همچنین یک مقام محلی گفت که رگبار حملات روسیه بر فرودگاه دنیپرو، شهری در شرق اوکراین موجب زخمی شدن ۵ امدادگر اوکراینی شد. مقامات ارتش آمریکا روز یکشنبه گفتند، تحلیلگران پیش‌‌بینی کرده‌‌اند که نیروهای روسی پس از ناکام ماندن در تصرف پایتخت، دوباره بر شرق متمرکز شده‌‌اند و حمله بزرگی را از دنیپرو تا ایزیوم، شهری در ۱۵۰ مایلی شمال شرقی که در آن جنگ شدیدتر بوده، انجام خواهند داد. مقامات از اوکراینی‌‌های شرق کشور خواسته‌‌اند که فرار کنند؛ اما راه امن نیز مملو از خطر است. شهردار محلی روز یکشنبه گفت در بزرگراهی در نزدیکی کی‌یف، پایتخت کشور، حدود ۵۰ جسد غیرنظامی که به نظر می‌‌رسید تلاش می‌‌کردند از خطر فرار کنند، کشف شد. تاراس دیدیچ، شهردار این شهر به نیویورک‌‌تایمز گفت: «برخی سوخته بودند. دیگرانی هم دستانشان را بسته بودند. برخی دیگر در خارج از خودروهایشان به سرشان شلیک شده بود.»دیدیچ، شهردار دمیتریوکا عکس‌‌هایی ترسناک از جایی که اکثر اجساد پیدا شده بود، گرفته است. او گفت که مشخص نیست این قتل‌‌ها چه زمانی رخ داده یا اینکه آیا این قتل‌‌ها یکباره اتفاق افتاده است یا خیر؛ اما عکس‌‌ها نشان می‌‌دهند این قتل‌‌ها زمانی احتمالا رخ داده است که این غیرنظامیان قصد داشته‌‌اند از بزرگراه «ام۶» که کی‌‌یف را به شهر ژیتومیر وصل می‌‌کنند، فرار کنند. به نظر می‌‌رسد اکثر اجساد مورد اصابت گلوله قرار گرفته و سپس سوزانده شده‌‌اند.

کمبود مواد غذایی

در شش هفته گذشته، گلوله‌های روسیه شهرها، خانه‌ها، بیمارستان‌‌ها و مدارس اوکراین را ویران کرده است. اما جنگ همچنین به اعماق دشت‌‌های حاصلخیز منطقه‌‌ای که شهره به «سبد نان اروپا» بوده، رسیده است. این گلوله‌‌باران محصولات و انبارهای غله را از بین می‌‌برد و پیامدهای بالقوه ویرانگری را برای کشوری که سهم بزرگی از غلات جهان را تولید می‌‌کند، به همراه دارد. معاون وزیر کشاورزی اوکراین اخیرا گفته است: «اوکراین از زمان آغاز جنگ حداقل ۵/ ۱میلیارد دلار صادرات غلات را از دست داده و پیامدهای اقتصادی ناشی از جنگ نیز باعث اختلال در عرضه روسیه، بزرگ‌ترین صادرکننده غلات در جهان شده است.» رئیس برنامه جهانی غذای سازمان ملل هشدار داد که این ترکیب یک بحران جهانی غذایی ایجاد می‌‌کند، فراتر از هر چیزی که از زمان جنگ جهانی دوم دیده‌ایم.در اوکراین، انبارها پر از غلات هستند که قابل صادرات نیستند. روسیه دسترسی به دریای سیاه، مسیر اصلی صادرات اوکراین را مسدود کرده است، قطارهای باری با موانع لجستیکی روبه‌رو هستند و حمل‌ونقل باری محدود شده است؛ زیرا اکثر رانندگان کامیون مردان ۱۸ تا ۶۰ساله هستند که اجازه خروج از کشور را ندارند و نمی‌توانند صادرات محصولات کشاورزی را از مرز عبور دهند. اوکراین همچنین صادرات برخی غلات را ممنوع کرده است تا اطمینان حاصل شود که غذای کافی برای تغذیه مردم خود دارد. روز سه‌‌شنبه، وزارت کشاورزی اوکراین اعلام کرد که شش انبار غله بزرگ بر اثر گلوله‌باران روسیه تخریب شده است. کشاورزان می‌‌گویند که با کمبود سوخت و کود مواجه هستند و برخی از کارگرانشان به میدان جنگ رفته‌‌اند. برخی از کشاورزان بر اثر جنگ از زمین‌‌های خود رانده شده‌اند و گلوله‌ها و موشک‌‌ها ماشین‌‌های آنها را نابود، کارگران‌‌شان را مجروح کرده و گاوهایشان را کشته است.

پیش‌‌بینی بانک جهانی برای اوکراین

بانک جهانی پیش‌‌بینی کرده است که رشد اقتصادی اوکراین در سال جاری میلادی تا ۱/ ۴۵درصد کاهش خواهد یافت. این بانک روز یکشنبه دلایل این پیش‌‌بینی خود را تعطیلی کسب‌وکارها، افت صادرات و ناممکن بودن ازسرگیری فعالیت‌‌های اقتصادی در مناطق پهناوری از این کشور بر اثر جنگ عنوان کرد. بانک جهانی همچنین پیش‌‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی روسیه نیز در سال۲۰۲۲ تا ۲/ ۱۱درصد کاهش یابد که علت آن تحریم‌‌های تنبیهی از سوی آمریکا و متحدان غربی‌‌اش علیه بانک‌های روسی، بنگاه‌های دولتی و دیگر نهادهای این کشور عنوان شده است. این به‌روزرسانی داده‌های بانک جهانی که با عنوان «جنگ در منطقه» منتشر شده است، حکایت از آن دارد که منطقه اروپای شرقی که شامل اوکراین، بلاروس و مولداوی است، در سال جاری میلادی شاهد افت تولید ناخالص داخلی به میزان ۷/ ۳۰درصد خواهد بود که علت آن جنگ و اختلال در تجارت است.

رشد تولید ناخالص داخلی در منطقه اروپای مرکزی شامل بلغارستان، کرواسی، مجارستان، لهستان و رومانی، طی سال۲۰۲۲ از ۷/ ۴درصد پیشین به ۵/ ۳درصد کاهش خواهد یافت که دلیل آن هجوم پناهندگان، افزایش قیمت کالاها و افت تقاضا به‌دلیل کاهش اعتماد مصرف‌‌کننده خواهد بود. گزارش بانک جهانی همچنین درباره اوکراین برآورد کرده است که بیش از نیمی از کسب‌وکارهای این کشور تعطیل شده‌‌اند و مابقی با ظرفیتی بسیار پایین‌‌تر از حد عادی کار می‌‌کنند. بسته شدن مسیر کشتیرانی دریای سیاه از اوکراین موجب شده است ۹۰درصد صادرات غلات این کشور و نیمی از کل صادرات این کشور متوقف شود. بانک جهانی اعلام کرده که این جنگ بازگشایی فعالیت‌‌های اقتصادی را در بسیاری از حوزه‌ها ناممکن کرده و عملیات کاشت و برداشت محصولات کشاورزی را نیز با اخلال مواجه کرده است.

ارسال نظر