قیمت مسکن ملی|قیمت مسکن ملی امروز 27 فروردین 1401| مسکن ملی رکورد زد

قیمت مسکن ملی امروز 14 اردیبهشت 1401| ارزانی عجیب مسکن ملی

معاون راه و شهرسازی مازندران گفت که قیمت پایه ساخت هر متر مربع خانه ‌در طرح نهضت ملی مسکن در مازندران پنج میلیون تومان تعیین شده است و انبوه‌سازان بر این اساس کار را انجام خواهند داد.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت مسکن ملی اعلام شد. قیمت مسکن ملی چندان ارزان نیست. قیمت مسکن ملی در هر طبقه متفاوت است. قیمت مسکن ملی در برخی از شهرستان ها بالغ بر 5 میلیون تومان است. قیمت مسکن ملی در نوسان است.

قیمت مسکن ملی

جزئیات جدید قیمت مسکن ملی امروز

به گفته رییس جمهور طرح نهضت ملی مسکن زمینه ساز خانه دار شدن بسیاری از مردم ودهک‌های مختلف جامعه خواهد بود و ما سعی خواهیم کرد این طرح را به شکل ارزان در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهیم.

از پارسال که زمینه برای ثبت نام متقاضیان در این طرح فراهم شد اعلام شد که هزینه ساخت این واحد‌ها در حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان خواهد بود که البته در همان زمان هم اعلام شد که تمامی این نرخ‌ها به صورت علی الحساب است و هرساله هزینه‌ها و تعرفه‌های فصلی که سازمان برنامه و بودجه اعلام میکند وارد آن‌ها خواهد شد.

براساس این گزارش دولت اعلام کرده که حدود ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور در قالب طرح جهش تولید مسکن خواهد ساخت که البته تاکنون بخشی از این واحد‌ها در قالب واحد‌های طرح مسکن ملی که بود به این بخش اضافه شد و بخشی از واحد‌ها هم در قالب طرح نوسازی بافت‌های فرسوده به مرحله اجرایی و عملیاتی خواهد رسید.

تاکنون اراضی لازم برای حدود ۲ میلیون واحد‌های نهضت ملی مسکن تامین شده و اهتمام برای تامین سایر اراضی در شهر‌های مختلف هم به تمامی استانداران اعلام و ابلاغ شده است.

در آخرین اظهار نظر رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد که در برنامه است که تا پایان مرداد سقف عملیات اجرایی واحد‌های شروع شده طرح نهضت ملی مسکن حداقل به ۲ میلیون واحد مسکونی برسد.

در اجرای طرح نهضت ملی مسکن حدود ۸۰۰ هزار واحد روستایی و برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شهری است که در بخش شهری روند تامین زمین و همچنین آغاز عملیات اجرایی توسط کارگزاران وزارت راه که شامل شرکت عمران شهر‌های جدید، شرکت بازآفرینی شهری ایران، سازمان ملی زمین و مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است در حال اجرایی و عملیاتی شدن است.

اخیرا سازمان برنامه وبودجه در آخرین آمار تعرفه‌های فصلی خود اعلام کرده است که هم اکنون قیمت ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۱، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این قیمت هرساله متناسب با  نرخ تورم تغییر خواهد یافت.

پیشتر اعلام شده بود نرخ ساخت هر متر نهضت ملی مسکن، ۵ میلیون تومان است که با اعلام جداول جدید این رقم به ۴ میلیون و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

واحدهای نهضت ملی مسکن با حداقل قیمت ساخته می شود

ایرج رهبر گفت: قیمت گذاری واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن هم اکنون در شهر تهران و بسیاری از شهر‌های کشور کلید خورده و سازندگان امسال این واحد‌ها را با احتساب تعدیل‌های سازمان برنامه و بودجه متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌سازند.

به گفته دبیر انجمن انبوه سازان کشور وزارت راه و شهرسازی واحد‌های نهضت ملی مسکن را با حداقل قیمت می‌سازد و امسال با توجه به تعدیل‌های فصلی که سازمان برنامه وبودجه اعمال می‌کند، قیمت ساخت یک یا دو درصد افزایش می‌یابد.

او می‌گوید: ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن از خرداد پارسال در قالب واحد‌های مسکن ملی آغاز شده و تاکنون هم این واحد‌های مسکونی پیشرفت خوبی داشته‌اند.

قیمت ساخت  نهضت ملی مسکن ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد

فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور هم اعلام کرده است که قیمت ساخت واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن در هر متر مربع حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و این نرخ‌ها علی الحساب است.

نرخ واحدهای نهضت ملی مسکن علی الحساب است

خلیل محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران هم اعلام کرد نرخ‌های واحد‌های نهضت ملی مسکن به صورت علی الحساب است و قیمت‌های تعیین شده هرساله متناسب با تعرفه‌های فصلی سازمان برنامه و بودجه افزایش می‌یابد.

اومی گوید: روند ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن در شهر‌های مختلف تهران با رشد خوبی همراه بوده ودر بسیاری از شهر‌های واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن که از سال گذشته آغاز شده بود به مراحل خوب وپیشرفت‌های مناسب رسیده است.

 برای ساخت واحد‌های طرح‌های نهضت ملی مسکن تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی تا ۲۰۰ میلیون تومانی برای کلان شهر تهران شهر‌های جدید و روستا‌ها در نظر گرفته شده است که میزان اقساط این تسهیلات هم حدود ۳ تا ۴ میلیون تومان است که یک سال پس از تحویل واحد‌ها اقساط آن‌ها شروع می‌شود.

 بازار مسکن هم اکنون با ورود این ۴ میلیون واحد مسکونی و همراه با ورود بخش خصوصی برای ساخت واحد‌های مسکونی به صورت شخصی به سمت رونق و در نتیجه کاهش حرکت میکند که این خود می‌تواند یک نشانه مناسبی برای بهبود وضعیت بازار مسکن باشد که نتیجه بهبود این بازار تاثیر بسیار مناسبی در بازار اجاره خواهد گذاشت.

سید عباس رهگشای افزود: در ماه‌های گذشته همزمان با نام‌نویسی طرح نهضت ملی مسکن، برنامه قیمت‌گذاری و نحوه اجرای آن از سوی راه و شهرسازی استان در دستور کار قرار گرفت که طی مذاکرات فشرده با انبوه‌سازان، قیمت پایه اجرا برای ساخت اسکلت، آجرچینی، نمای بیرون و طراحی داخلی برای هر متر مربع پنج میلیون تومان اعلام می‌شود.

وی توضیح داد : البته طبق برآورد انبوه‌سازان استان، قیمت تمام‌شده اجرای این طرح با محوطه‌سازی، لوله کشی تامین آب آشامیدنی، فاضلاب، انتقال برق و گاز و همچنین راه‌اندازی مراکز خدماتی و رفاهی در مجتمع به حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع خواهد رسید و رقم تعیین شده به این معنا است که قیمت تمام شده یک خانه ۱۰۰ متر مربعی در طرح نهضت ملی مسکن در مازندران طبق محاسبه روز ۶۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

معاون راه و شهرسازی مازندران با اظهار این که مساحت خانه ها در طرح نهضت ملی مسکن در مقیاس‌های مختلف ۵۰ تا ۷۰، ۸۰ تا ۱۰۰ و همچنین ۱۱۰ تا ۱۴۰ متر مربع با توجه به میزان درآمد و توان مالی متقاضیان متغییر خواهد بود ، گفت : از مجموع ۳۸ هزار واحد مسکونی که ساخت آنها سهمیه سال نخست مازندران است  ، مساحت حدود ۲۰ هزار واحد ۵۰ تا ۷۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

وی گفت که حدود ۵۰ انبوه ساز متولی ساخت و ساز در طرح نهضت ملی مسکن مازندران شده اند که صفر تا صد کار حتی تامین نیروی انسانی را بر عهده دارند و تاکید شده است که نیروی انسانی مورد نیاز اجرای طرح هم که حدود ۲۰ هزار نفر برآورد شده باید با اولویت بومیان تامین شود.

رهگشا اظهار داشت : در زمان حاضر حدود ۱۰ هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در مازندران که آورده ۳۰ میلیون تومانی خود را به حساب وزارت راه و شهرسازی واریز کردند، برای دریافت تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی به بانک‌های عامل استان معرفی شده اند و معرفی بقیه به بانک ها هم با واریز  سهمشان انجام خواهد شد.

وی مهم‌ترین چالش در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مازندران را تامین زمین عنوان کرد و گفت که در زمان حاضر با همراهی دستگاه‌های اجرایی، حدود یک‌هزار هکتار زمین برای سال اول اجرای این طرح در حریم شهری استان آماده شد اما برای اجرای این طرح در سال‌های آینده، کمبود زمین در بافت شهری یک چالش اساسی  خواهد بود.

طرح نهضت ملی مسکن را دولت سیزدهم برای خانه دار کردن مردم ارائه کرد که قرار است در چارچوب آن سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته و تحویل متقاضیان شود. سهم مازندران از این طرح سالانه ۳۸ هزار و در مجموع ۱۵۲ هزار خانه است.   

طبق مقررات نهضت ملی مسکن، متقاضیان با داشتن پنج شرط تاهل، سرپرست خانوار بودن و مردان مجرد ۲۳ سال به بالا، حداقل سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، نداشتن مالکیت خصوصی و در نهایت عدم استفاده از امکانات دولتی از اول انقلاب در حوزه مسکن، می‌توانستند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

بر اساس این قانون، زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن، معلولان جسمی و حرکتی با ۲۰ سال سن می‌توانند در قانون جهش تولید مسکن (نهضت ملی مسکن) مشارکت داشته باشند.   

همچنین، قانون برای سرپرستان خانوار، محدودیت سنی نگذاشته است چرا که این افراد سرپرست خانوار تعریف می‌شوند و برای قانونگذار متاهل یا سرپرست خانوار بودن ملاک است. در عین حال، زنان و مردان سرپرست خانوار که به دلیل متارکه به صورت مجردی زندگی می‌کنند و سرپرست فرزندان خود هستند خانوار تلقی شده و بدون ملاک سن می‌توانستند ثبت‌نام کنند.  

ارسال نظر