قیمت دلار

قیمت دلار رکورد زد | قیمت روز دلار ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

قیمت دلار امروز را در ادامه ببینید.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی سالهای اخیر با نوسان همراه بود. قیمت دلار به صورت دستوری اعمال می شود. قیمت دلار در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. قیمت دلار بعد از توافقات کاهشی می شود. قیمت دلار در بودجه امسال 20 هزار تعیین شده است.

قیمت دلار

قیمت دلار امروز ۳ فروردین 1401

نوسانات قیمت دلار در چند روز گذشته باعث شده طلای داخلی نیز روندی صعودی را در پیش بگیرد. باتوجه به اینکه هنوز اخبار قطعی از برجام به گوش نمی‌رسد این دو در روزهای آینده چه روندی را طی می‌کنند و این افزایش قیمت تا کجا ادامه دارد؟

روز گذشته، دوم اردیبهشت‌ماه دلار بازار آزاد در ابتدا معاملات را با قیمت ۲۶۰۵۰ آغاز کرد. سقف قیمتی این ارز ۲۶۲۰۰ تومان ثبت و کف قیمتی آن ۲۶۰۲۰ تومان تعیین شد.

آخرین معاملات دلار فردایی نیز با قیمت ۲۶۱۸۰ تومان انجام شد.

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: برای ارزیابی بازار دلار به‌جای نگاه کردن به دلار بازار آزاد باید بازار دلار نیما را مدنظر قرار دهیم. بازاری که صادرکنندگان از آن استفاده می‌کنند و در بازار رسمی کشور استفاده می‌شود.

او ادامه داد: این دلار شیب افزایشی ملایمی داشته که سیگنالی برای دلار آزاد است و نشان‌ می‌دهد که علیرغم تلاش دولت برای کنترل نرخ ارز به‌دلیل عوامل جانبی و اقتصادی این امر امکان‌پذیر نیست.

 

قیمت دلار روز گذشته تحت تاثیر تکذیب خبر آزادسازی دارایی ۷ میلیارد دلاری ایران توسط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین افزایش ابهامات مربوط به مذاکرات وین ضمن انتشار اخباری درباره حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی جهش یافت و معاملات را با قیمت ٢٧ هزار و ۹۰۰ تومان به پایان برد. این اسکناس صبح امروز را ضمن ورود مجدد به کانال ۲۸ هزار تومان با اندکی افزایش‌ با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰ تومان آغار کرد و در ادامه معاملات روندی افزایشی در پیش گرفت، به طوریکه تا لحظه نگارش این گزارش معادل ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان معامله می‌شود.

کانون صرافان نیز دلار را ٢۵ هزار و ۲۲۰ تومان برای خرید و ۲۵هزار و ۵۱۰ تومان برای فروش قیمت‌گذاری کرده است. این کانون در روز گذشته، قیمت دلار را ۲۵ هزار و ۲۰۷ تومان برای خرید و ۲۵ هزار و ۵۰۹ تومان برای فروش اعلام کرده بود که در معاملات امروز افزایش اندکی را نشان می‌دهد.

یورو نیز در صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۳۶۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۲۴ تومان برای فروش قیمت خورده است. روز گذشته یورو در صرافی‌ها ۲۸ هزار و ۱۹۵ تومان برای خرید و ۲۸هزار و ۵۷۲ تومان برای فروش قیمت خورده بود که افزایشی در حدود ۱۷۰ تومان را در قیمت خرید آن نشان می‌دهد.

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۵ هزار و ۴۳۳ تومان برای فروش و ٢۵هزار و ۱۸۰ تومان برای خرید معامله می‌شود. روز گذشته دلار در این صرافی ۲۵ هزار و ۳۱۸ تومان برای فروش و ۲۵ هزار و ۶۶ تومان برای خرید قیمت خورده بود که اندکی افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

یورو نیز در این صرافی، ۲۸هزار و ۶۴۲ تومان برای فروش و ٢٨ هزار و ۳۵۷ تومان برای خرید قیمت خورده است که نسبت به قیمت آن در روز گذشته معادل ۲۸ هزار و ۳۸۱ برای فروش و ۲۸ هزار و ۹۹ برای خرید افزایش قیمتی در حدود ۲۵۰ تومان را نشان می‌دهد.

این تحولات در حالی است که  مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی درباره وضعیت اخیر مذاکرات پیرامون آزادسازی وجوه مسدودی ایران گفته است مذاکرات با هدف آزادسازی منابع ارزی ایران که به صورت غیرقانونی در سایر کشورها مسدود شده، از چندی قبل بصورت جدی در دستور کار قرار گرفته است و در همیـن راستـا نیز اخیرا بخشی از این منابع معادل حدود ۳۹۰ میلیون پوند که بیش از ۴۰ سـال، توسط انگلیـس مسـدود شده بود، بطور قطعی وصول شد.

با این وجود که آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع مسدودی ایران در سایر کشورها ضمن تزریق پول به بازار ارز می‌تواند قیمت ‌دلار را در بازار آزاد به صورت مقطعی کاهش دهد و یا سبب ایجاد ثبات نسبی شود اما کارشناسان معتقدند نتیجه مذاکرات وین سهم بیشتری از تاثیر گذاری در بازار ارز را به خود اختصاص داده و سرنوشت سازتر خواهد بود.

شروع معاملات

کف قیمت

سقف قیمت

نوسان

۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان

۲۷ هزار و ۳۲۰ تومان

۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان

۲۳۰ تومان

ارسال نظر