وام مسکن

پرداخت وام مسکن آغاز شد

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سال گذشته ۱۳۵ هزار خانوار برای دریافت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک معرفی شدند که از این تعداد ۷۵ هزار نفر، عقد قرارداد کرده و کار احداث واحدهای مسکونی را آغاز کردند.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

وام مسکن طی سال های اخیر افزایشی شد. وام مسکن اقساط مناسبی دارد. وام مسکن از متقاضیان زیادی برخوردار است. وام مسکن در برخی از بانک ها پرداخت می شود. وام مسکن شرایط دریافت خاصی دارد.

وام مسکن

شرایط جدید دریافت وام مسکن

مشکل سامانه پرداخت تسهیلات با تفاهم وزیر راه و شهرسازی و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حل شده است. در حال حاضر بانک سپه تنها بانک ارائه‌دهنده تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی است.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سال گذشته ۱۳۵ هزار خانوار برای دریافت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک معرفی شدند که از این تعداد ۷۵ هزار نفر، عقد قرارداد کرده و کار احداث واحدهای مسکونی را آغاز کردند.

براساس گزارش ایرنا، مجید جودی گفت: با ارائه پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان و تصویب و ابلاغ آن بخش عمده‌ای از متقاضیان تسهیلات مسکن روستایی خواستار دریافت این تسهیلات بودند.

به همین دلیل در روند اجرای مسکن روستایی وقفه‌ای ایجاد شد.

جودی درخصوص دلایل تاخیر در پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی توضیح داد: سامانه پرداخت وام مشکلاتی داشت که با تفاهم وزیر راه و شهرسازی و رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این مشکل حل شد.

وی گفت: درخصوص افزایش سقف تسهیلات مسکن روستایی ضمانت‌نامه سازمان برنامه و بودجه نیاز بود که معاون اول رئیس‌جمهور برای رفع این مشکل قول مساعد داد و ارائه وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن به زودی آغاز می‌شود.

او توضیح داد: بانک سپه تنها بانکی است که ارائه تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی را آغاز کرده است که امیدواریم با رفع مشکلات، سایر بانک‌ها نیز در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

معاون بنیاد مسکن افزود: تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن امکانی است که واحدهای مسکونی روستایی بتوانند باکیفیت احداث شوند.

زیرا اگر افزایش وام در بخش مسکن روستایی محقق نمی‌شد واحدهای مسکونی آغاز شده روستایی که به مرحله‌ای از پیشرفت فیزیکی رسیده‌اند به تعدادی واحد مسکونی نیمه‌کاره تبدیل می‌شد که برای بخش مسکن نیز زیان‌ده محسوب می‌شود.

جودی با یادآوری اینکه سال گذشته ۷۵ هزار واحد از ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی آغاز شده است، اعلام کرد: امسال نیز تمام تلاش این است که ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی تحت مسئولیت بنیاد آغاز و در عین حال عقب‌ماندگی سال گذشته نیز جبران شود.

بانک مرکزی شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ را ابلاغ کرد. اما جزئیات پرداخت وام ودیعه مسکن چیست و چه کسانی مشمول دریافت این وام هستند؟

مبلغ وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی مبلغ وام ودیعه مسکن بین ۶۰ تا ۳۵ میلیون تومان است. مبلغ وام ودیعه مسکن در تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۵ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵ میلیون تومان است.

نکته مهم این است که با وجود افزایش قابل توجه اجاره مسکن در سال جاری، سقف وام ودیعه مسکن در تهران نه تنها افزایش پیدا نکرده که کاهش هم یافته و از ۷۰ میلیون تومان سال ۱۴۰۰ به ۶۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن چیست؟

مدت زمان بازپرداخت وام ودیعه مسکن پنج سال است و نرخ سود این وام، ۱۸ درصد است. هنوز مبلغ اقساز وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ مشخص نشده اما به نظر میرسد که اقساط ماهانه این وام در تهران کمتر از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه باشد و در دیگر شهرها حدود یک یا زیر یک میلیون تومان باشد.

متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن باید برای ثبت‌نام این وام به «سامانه وزارت راه و شهرسازی» به آدرس saman.mrud.ir مراجعه کنند. بعد از ثبتا‌نام این سامانه افراد واجد شرایط را به بانک عامل معرفی میکند.

وام مسکن

کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟

بر اساس بخشنامه بانک مرکزی ۲۰ بانک وام ودیعه مسکن ۱۴۰۱ را پرداخت میکنند. بانک مسکن، ملی ایران، سپه، پست بانک، تجارت، صادرات، رفاه، ملت، آینده، پارسیان و پارسارگاد از جمله بانک‌هایی هستند که وام ودیعه مسکن می‌دهند. در جدول زیر اسامی کامل و سهمیه بانک‌هایی که وام ودیعه مسکن می‌دهند آمده است:

اما این تسهیلات بر بازار مسکن و اجاره چه تاثیری دارد؟

منصور غیبی، کارشاس بازار مسکن درمورد وام‌های ودیعه توضیح داد: وام ودیعه کمکی به مستاجر نمی‌کند، زیرا انتظار برخورداری مستاجرین از وام باعث افرایش قیمت اجاره مسکن می‌شود.

او ادامه داد: با مراجعه به آمار بانک مرکزی و گزارش‌های مربوط به این حوزه از اقتصاد مسکن ارقام اجاره و رهن بالاتر از حد عادی است و یکی از دلالیل آن می‌تواند وام‌هایی باشد که دولت تا ۴۰ هزار میلیارد تومان برای مستاجرین تصویب کرده است.

غیبی دراین مورد بیان کرد: به‌نظر بنده اگر این مبالغ که مقدار کمی هم نیست در توسعه زیرساخت‌ها و تحویل به موقع آپارتمان‌ها در حوره اجاره‌داری هزینه می‌شد، خیلی بهتر از این بود که مستقیم به دست مستاجر داده شود.

او درمورد پیش‌بینی خود از بازار گفت: بازار از حوزه رکود نسبی خارج می‌شود و در ماه‌های پیش رو بازاری متناسب با نیاز واقعی مصرف‌کننده در حوزه اقتصاد مسکن را داریم.

ارسال نظر