قیمت گندم| افزایش قیمت گندم

قیمت گندم افزایش یافت

قیمت گندم در بازار جهانی افزایش تصاعدی یافت.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

روسیه و اوکراین با هم نزدیک به یک چهارم گندم جهان را تولید می کنند و میلیاردها نفر را به شکل نان، ماکارونی و غذاهای بسته بندی شده تغذیه می کنند. این کشورها همچنین تامین کنندگان کلیدی جو، روغن تخمه آفتابگردان و ذرت و سایر محصولات هستند. میکولا سولسکی، وزیر سیاست کشاورزی و مواد غذایی اوکراین در گفتگویی اعلام کرد: جامعه جهانی باید امسال برای افزایش قیمت گندم به 700 دلار به ازای هر تن آماده شود که نسبت قیمت کنونی 430 دلار 40 درصد افزایش را نشان می دهد.

سولسکی افزود: آیا ما آماده هستیم قیمت های 500 دلار، 600 دلار یا 700 دلار را بپردازیم؟ این وضعیت برای کشورهای آسیایی و آفریقایی که بیشتر گندم خود را از اوکراین وارد می کنند، بحرانی است. وی همچنین هشدار داد: برداشت محصول امسال اوکراین احتمالا بسیار کمتر از سال 2021 خواهد بود.

نگرانی در مورد غلات از ماه فوریه که درگیری نظامی روسیه و اوکراین شروع شد، افزایش یافته است؛ شرکت های کشتی رانی از بنادر روسیه و اوکراین در دریای سیاه که برای انتقال غلات استفاده می شد، دوری می کنند. تحریم های غرب سبب شده است تا بازارهای جهانی به محصولات زراعی و کود شیمیایی روسیه و بلاروس دسترسی نداشته باشند، با رشد قیمت غلات در جهان، تامین کنندگان بزرگ نظیر روسیه، قزاقستان و هند، صادرات خود را به صورت موقت برای حمایت از بازارهای داخلی شان متوقف کرده اند.

 

 

ارسال نظر