قیمت گندم| افزایش قیمت گندم

یارانه آرد مشمول افزایش قیمت گندم خواهد شد

با جهانی شدن معضل گندم یارانه کالا اساسی هم افزایش خواهد یافت.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

روند افزایشی قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی همچنان ادامه دارد طبق گزارش سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد (فائو)، شاخص قیمت مواد غذایی ۱۲.۶ درصد در ماه مارس بالاتر از ماه قبل از آن بوده است. آنطور که سازمان جهانی فائو هم تاکید کرده این افزایش قیمت ها بیشتر متاثر از درگیری در اوکراین و روسیه است که این دو کشور تامین کننده 30 درصد غلات جهان هستند.

در آخرین روز کاری این هفته، قیمت گندم،‌خوراک دام، دانه های روغنی، کاکائو، قهوه و غیره همه افزایشی بودند. قیمت گندم 33 دلار در یک روز افزایش قیمت داشت و هر بوشل از این محصول راهبردی به قیمت 1058 دلار به فروش رفت.

البته رشد قیمت کالاهای اساسی پس از شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته آغاز شد و در دوران درگیری نظامی روسیه و اوکراین سرعت بیشتر گرفت. کشورها اکنون با اشتیاق عجیبی به دنبال ذخیره سازی در انبارهایشان هستند به طوری که نیمی از گندم صادراتی جهان در انبارهای چین ذخیره شده است. نرخ ذرت که عمدتا برای خوراک دام استفاده می شود نیز رشد 10 دلاری داشت و هر بوشل از این محصول به قیمت 760 دلار معامله شد،‌دانه روغنی سویا هم 1.97 دلار افزایش قیمت را تجربه کرد.

 

 

ارسال نظر