حقوق بازنشستگان | خبر خوش برای بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان تغییر رویه داد

خبر خوش برای بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان تغییر رویه داد

صندوق بازنشستگان نفت با انتشار اطلاعیه اعلام کرده است که متناسب‌سازی ۱۴۰۰ با تأثیر ۹ تا یازده درصد بر مستمری‌ها انجام شده است.

پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

حقوق بازنشستگان با تغییر همراه شد. حقوق بازنشستگان زیر خط فقر است. حقوق بازنشستگان امسال درصدی کمی افزایش یافت. حقوق بازنشستگان کفاف هزینه های آنها را نمی دهد. جزئیات جدید حقوق بازنشستگان را بخوانید.

حقوق بازنشستگان

جزئیات جدید حقوق بازنشستگان

صندوق بازنشستگی کارکنان نفت اعلام کرد ترمیم مستمری و مقرری بازنشستگان سال ۱۴۰۱ را با افزایش ده درصدی از پایان ماه اردیبهشت عملیاتی شده است.

این صندوق با انتشار اطلاعیه اعلام کرده است که متناسب‌سازی ۱۴۰۰ با تأثیر ۹ تا یازده درصد بر مستمری‌ها انجام شده است. صندوق‌ها پنج ماه معوقۀ سال ۹۹ را با میانگین هشت تا ده میلیون تومان برای هر بازنشسته پرداخت کردند؛ بنابراین، همه تعدیل‌هایی که قانون و مقررات حاکم پیش‌بینی کرده بودند طبق قانون به انجام رسیده است. 

این صندوق اعلام کرده است که در حوزه رفاهی ماهانه حدود دو میلیون تومان به‌عنوان سرانه گردشگری، ورزش، خدمات باشگاهی و کمک‌معیشت - به شکل نقدی، همراه با مستمری به بازنشستگان ارجمند صنعت نفت پرداخت می‌شود؛ افزون بر این در سه ماه گذشته، خدمات حضوری غذای باشگاهی نیز بازگشایی شده است. مبالغ سرانه‌های نقدی یادشده در همین مدت از پنجاه تا سیصد درصد افزایش یافته است. بدین ترتیب سرانه‌های ماهانه کمک‌معیشت، باشگاه و ورزش و گردشگری به ترتیب به مبالغ ۶۵۰.۶۰۰ و ۴۵۰ هزار تومان رسیده است. هدیه روز تولد بازنشستگان نیز از ۳۵۰ به مبلغ پانصد هزار تومان افزایش یافته است. 

همنچنین در حوزه درمان کارکنان بازنشسته نفت، مدت زمان انتظار برای بازپرداخت هزینه‌های درمانی به نسبت یک سال گذشته، به‌شدت کاهش یافته است و روند کاهشی تا دستیابی به زمان میانگین ده روز ادامه دارد (البته در حدود ۵ درصد موارد که ملزم به بازبینی یا ارجاع به شوراست این زمان به طور طبیعی افزایش می‌یابد). بنابراین، در سه ماه گذشته روند تحویل نسخ و اسناد پزشکی از سوی بازنشستگان ارجمند صنعت نفت با رویه معمول انجام شده است. بدین ترتیب در سه ماه نخست امسال حدود ۴۷۰ هزار نسخه و اسناد پزشکی از سوی بازنشستگان و افراد تحت تکفل آن‌ها تحویل نمایندگی‌ها شده است در همین بازه زمانی حدود ۴۹۰ هزار (که بخشی از آن مربوط به اسفندماه بود) بازپرداخت انجام شده است.

تعرفه‌های درمانی نیز در سال ۱۴۰۱، مطابق فهرست دارویی کشوری و سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بهبود یافته است. در مراکز خصوصی فقط ده درصد فرانشیز دریافت می‌شود که این عدد دارای منطق بیمه‌گری و کنترلی است؛ اما همه خدمات درمانی ارائه‌شده در مراکز سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت و دولتی رایگان است. درزمینۀ سرانه خدمات درمان، صندوق نفت به‌یقین سرآمد است چون افزون بر ظرفیت‌های پیش‌گفته، این صندوق با ۱۲۰۰ مرکز تشخیصی و درمانی قرارداد دارد تا بازنشستگان به‌راحتی از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند خبر خوب اینکه روند افزایش این مراکز ادامه خواهد داشت.

از سوی صندوق‌ها، در سه ماه نخست سال انواع وام به همۀ متقاضیان بازنشسته و شاغل پرداخت شده است. افزایش وام‌ها نیز همان‌طور که در اجلاس کانون‌ها مطرح شد در دست بررسی است. 

این صندوق در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱، موفق به پرداخت بیش از ۳۵ هزار فقره علی‌الحساب مستمری شد که منابع آن را از محل سرمایه‌گذاری‌ها تأمین کرد. 

صندوق نفت در اطلاعیه خود صریح کرده است: (جدا از بحث متناسب‌سازی حقوق)، در خصوص همسان‌سازی، بخشنامه یا قانونی دال بر این موضوع به صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت ابلاغ نشده است. با این حال هرگونه بخشنامه‌ای که مربوط بر حوزه پرداخت باشد چنانچه از سوی کارفرما منابع آن پیش‌بینی شود، اجرایی خواهد شد. سال‌های متمادی است که متناسب‌سازی در صندوق نفت در حال اجراست به‌طوری‌که بررسی‌های بخش مطالعات استراتژیک و بیمه‌ای صندوق‌ها نشان می‌دهد میزان دریافتی بازنشستگان نفت با حقوق مشمول کسور شاغلان تناسب دارد؛ زیرا اضافات سالانه و شایستگی (برای بازنشستگان متناسب‌سازی) هم‌تراز در طول سال‌ها گذشته انجام شده است. 

در این اطلاعیه درباره بخشی از بازنشستگان گفته شده: در خصوص کد ۲۳ نیز در اطلاعیه‌های قبلی توضیح داده شده است که این عزیزان تعهد مانده‌ای در صندوق نفت ندارند؛ به این معنا که به تناسب اندوختۀ خویش (حق بیمه پرداختی یا کسور) از مبلغ مستمری برخوردار هستند. افزون بر این به دلیل سیاست حمایتی صندوق، همواره در ادوار مختلف در تعدیل‌ها، عدد ثابت برای حمایت از این عزیزان لحاظ شده است و بسیاری از این عزیزان بیش از کسور پرداختی، دریافتی دارند. با این حال با توجه به سختی معیشت این گروه از همکاران، در نشست‌های مختلف به‌طور مرتب مسئولان صندوق‌ها با همراهی معاونت محترم منابع انسانی وزارت نفت مجدانه از کارفرمایان آن‌ها درخواست حمایت دارند؛ چون محاسبات بیمه‌ای (اکچوئری) مبنای ایجاد تعهد برای صندوق است. بنابراین، کارفرما باید حق بیمه (کسور) پرداختی این عزیزان را افزایش دهد تا صندوق نیز به‌تناسب، مستمری را افزایش دهد. بنابراین، صندوق نفت هرگونه اقدام کمک‌کننده از سوی کارفرما برای این عزیزان را حمایت و همراهی می‌کند و همچنان پیگیر است. همچنین در خصوص نظارت بازنشستگان بر صندوق نفت، این صندوق اقداماتی فراتر از موارد پیش‌بینی‌شده انجام داده است؛ برای نمونه، صندوق تکلیفی برای ارائه صورت‌های مالی در سامانه کدال ندارد اما همۀ صورت‌های مالی را در سامانه کدال منتشر کرده است تا همگان بتوانند وضعیت صندوق‌ها را بررسی کنند. 

این صندوق درباره فرزندان بازنشستگان تحت پوشش اظهار کرده است: در خصوص اشتغال فرزندان بازنشستگان، همان‌گونه که پیشتر هم اعلام شده است در شرکت‌های مربوط به صندوق‌ها، اگر استخدامی صورت گیرد با رعایت نظام جذب و استخدام، شامل آزمون، مصاحبه و طب صنعتی، بنابراین فرزندان بازنشستگان در شرایط برابر امتیاز خواهند داشت.

درباره برخی حواشی مطرح درباره زاویه صندوق با کانون‌های بازنشستگی در اطلاعیه آمده است: صندوق‌ها بارها تصریح کرده است مسئولان صندوق نفت، به‌ویژه در دوره جدید مدیریت آن، کانون‌ها را همکار تلقی می‌کنند؛ اما صندوق‌ها در نحوه و چگونگی ادارۀ کانون‌ها دخالتی ندارد چون آن‌ها سازمان‌های مردم‌نهاد هستند؛ لذا ضرورت دارد همکاران ارجمند در رسانه‌های نفتی هنگام انتشار مطلبی دربارۀ نظام بیمه‌ای نسبت به نظام بیمه‌ای حاکم بر صندوق‌ها توجه لازم را داشته باشند.

ارسال نظر