قیمت سکه | قیمت سکه در بازار | افزایش قیمت سکه

قیمت سکه صدر نشین شد | قیمت باورنکردنی سکه در بازار امروز

روند افزایش قیمت در بازار فلز زرد، نرخ تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی را در کانال جدید قرار داد. به نظر می‌رسد سیگنال دولتی فروش ربع سکه در بورس کالا، به شکل معکوسی بر بازار اثر گذاشت

قیمت سکه صدر نشین شد | قیمت باورنکردنی سکه در بازار امروز
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت سکه این روزها در نوسان است. قیمت سکه روز گذشته کاهشی شد. قیمت سکه عاملی برای افزایش خریداران شد. قیمت سکه در معاملات پشت خطی بسیار مهم و تاثیرگذار است. قیمت سکه امروز را در ادامه می خوانیم.

روند افزایش قیمت در بازار فلز زرد، نرخ تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی را در کانال جدید قرار داد. به نظر می‌رسد سیگنال دولتی فروش ربع سکه در بورس کالا، به شکل معکوسی بر بازار اثر گذاشت.

دیروز روند صعودی قیمت طلا و سکه در بازار معاملات تهران، هر قطعه سکه امامی را در کانال ۲۲ میلیون تومانی نشاند. این روند افزایشی در تمامی قطعات سکه و طلا جریان داشت و حباب سکه نیز بر مدار افزایش قیمت قرار گرفت.

قیمت طلا و سکه در ابتدای هفته جاری روند افزایشی محدودی در برخی قطعات داشت اما فروش ربع سکه‌های بانک مرکزی باعث شد، روند رشد قیمت، در برخی قطعات به ویژه ربع سکه بدون تغییر نرخ، معامله شود.

معامله‌گران در هفته گذشته در انتظار عرضه‌های ربع سکه‌های بورس کالا و هدف بازارساز از این اقدام بودند. به نظر می‌رسید این اقدام نهاد پولی کشور با هدف مدیریت بازار و ثبات قیمت‌ در بازار این فلز زرد اجرا شد، اما به اعتقاد کارشناسان بازار شرایط عرضه، به گونه‌ای پیش رفت که هدف بازارساز از این حراج، جبران کسری بودجه و فروش به بالاترین قیمت در بازار تلقی شد.

معامله‌گران که در روزهای گذشته در انتظار نتیجه تاکتیک جدید نهاد پولی کشور بودند، امروز با توجه به سیگنال‌های نامساعد بین‌المللی و افزایش محدود قیمت دلار در موقعیت خرید قرار گرفتند و این افزایش تقاضا، جو بازار را صعودی کرد.

در روزهای گذشته بازار طلا، سکه، دلار در حالت انتظاری قرار داشت تا ربع سکه‌های بورس کالا کشف قیمت شود. با گذشت ۴ روز از آخرین هفته دی‌ماه، روند فروش سکه‌های بورسی در حدود ۲۰ هزار قطعه تخمین زده شد و استقبال از آنها چندان مورد توجه نبود.

هدف بازیگران طلایی،‌خروج سرمایه از کشور است

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی درباره افزایش قیمت طلا و سکه با وجود اقدام بازارساز برای فروش ذخیره طلایی کشور، به تجارت‌نیوز گفت: تجربه فروش ربع سکه‌ در بورس کالا به دولت روحانی برمی‌گردد با توجه به اینکه دولت در آن زمان با جیب پرتری به صحنه آمد.

وی افزود: به نظر می‌رسد، برداشت فعالان بازار سکه و طلا از پیش‌فروش سکه در بورس کالا این است که بازارساز علاقه‌ای به کاهش قیمت ندارد و سعی می‌کند اعداد فعلی را برای کف بازار در نظر بگیرد.

دیبا با اشاره به افزایش قیمت دلار افزود: خیلی نمی‌توان با استفاده از تئوری‌های مالی رفتار بازار را پیش بینی کرد زیرا رفتار بازیگران حال حاضر بازار، نسبت به گذشته تغییر کرده است. این در حالی است که موضوع حفظ سرمایه چندان در اولویت قرار ندارد و برداشت کلی این است که در بازار دلار و طلا بیشترین هدف،‌ خروج سرمایه ‌از کشور است.

این کارشناس بازارها محدوده قیمتی ۱۹ تا ۲۲ میلیون تومانی را به عنوان محدوده کف قیمت در سکه امامی عنوان کرد و گفت: رفتار بازار مانند گذشته نیست و سطوح مذکور را به عنوان کف در نظر می‌گیرد. هر چند ممکن است خبرهایی از جنس برجام این قیمت را کاهش دهد اما با توجه به حجم نقدینگی و چشم‌انداز تورم انتظاری حاکم بر بازار، پایین‌تر از ۲۰ میلیون تومان را نمی‌توانیم برای کلیت بازار در نظر بگیریم.

دیبا با تایید روند فعلی برای قیمت طلا و سکه خاطرنشان کرد: با توجه با جریان حرکتی بازار اگر از نظر نسبی و منتالی، ۲ طیف عرضه‌کننده که اینجا بازارسازی است به نام دولت و تقاضاکنندگانی از جنس مردم عادی را بررسی کنیم، همین روند فعلی بر بازار حاکم خواهد بود.

او تاکید کرد: اقدام بانک مرکزی برای عرضه ربع سکه در بورس کالا، با هدف کاهش قیمت نیست و بیشترین هدف تثبیت قیمت و پرکردن شکاف‌های کسری بودجه است. با این دیدگاه‌ها دولت سعی می‌کند با عددهای گران‌تری عرضه کند زیرا نیازهایش اینقدر زیاد است که نمی تواند با عرضه آبشاری اقدام به کاهش قیمت کند. بازار نیز میلی به کاهش نشان نمی‌دهد و نیازش در اعداد بالاتر است و بازار هم گنجایش این اعداد را دارد.

سکه امامی، بهار، ربع و نیم کانال عوض کردند

امروز ۲۷ دی ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی یک میلیون تومان گران شد و به قیمت ۲۲ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان رسید. سکه بهار هم افزایش قیمت ۹۰۰ هزار تومانی را پشت‌سر گذاشت و با قیمت ۲۱ میلیون و ۹۵ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه ۷۰۰ هزار تومان گران شد و به کانال ۱۳ میلیون تومانی ورود کرد. این قطعه از سکه اکنون با قیمت ۱۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان در بازار در حال معامله است.

ربع سکه که در روزهای گذشته تغییر قیمتی نداشت و با همان نرخ ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی معامله می‌شد امروز ۶۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. سکه گرمی امروز ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

حباب سکه امروز گران شد و بیشترین افزایش حباب سهم سکه امامی بود و ربع سکه همچنان پرچمدار بیشترین مقدار حباب سکه در خانواده سکه‌هاست.

قیمت طلا با وجود کاهش انس جهانی طلا و نزدیکی قیمت آن به کف کانال ۱۹۰۰ دلاری روند صعودی داشت. هر مثقال طلا امروز بیش از ۲۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۸ میلیون و ۶۱۴ هزار تومان رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نزدیک به ۱۰ هزار تومان با کانال ۲ میلیون تومانی فاصله دارد. این مقدار طلا امروز نزدیک به ۵۰ هزار تومان گران شد و به قیمت یک میلیون و ۹۸۹ هزار تومان رسید. طلای دست دوم امروز یک میلیون و ۸۹۳ هزار تومان شد

قیمت سکهمهار قیمت سکه در دستور کار دولت

قیمت دلار در هفته گذشته مانند دلار روند صعودی داشت و به کانال ۱۶ میلیون تومان رسید. امروز نیز سکه از کانال جدید عبور و به محدوده ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. واضح است که قیمت سکه و طلا دنباله‌روی نرخ دلار هستند. البته قیمت انس جهانی طلا نیز هفته گذشته  به یک هزار و ۶۲۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۴ دلار کاهش قیمت را  شاهد بودیم.

افزایش قیمت طلا و سکه در حالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان اعلام کرده بودند که با توجه به ثبات قیمت دلار، بازار طلا و سکه هم بازار با ثباتی است و فعلا نباید چشم انتظار افزایش قیمت طلا بود.

هر چند که ثبات بازار دلار توسط بازارساز و با سیاست‌های بانک مرکزی بر مدار آرامش بود اما به نظر می‌رسد دولت برای مهار قیمت طلا و سکه و همچنین کاهش حباب سکه راهکار انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه را در دستور کار قرار داده است.

حباب سکه حذف می‌شود؟

حباب سکه از تابستان رکورد زده، به طوری که حباب تمام سکه امامی به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده و حباب ربع سکه هم نزدیک به ۵۰ درصد قیمت این‌قطعه از سکه است. بانک مرکزی برای اینکه رشد بازار سکه را تعدیلی کند روز پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ از انتشار اوراق سکه با سررسید شش ماهه خبر داد.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

در حالی که قیمت طلا قله‌های جدید قیمتی را فتح می‌کند و از بازار سقف‌شکن دلار در داخل کشور تاثیر می‌گیرد قیمت انس جهانی دیروز و امروز هم روند افزایشی داشت. در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۶۵۵٫۰۳ دلار است و طی دو روز گذشته ۲۸ دلار رشد قیمت داشته است.

با رشد قیمت دلار قیمت طلا و سکه نیز محدوده‌های قیمتی جدیدی را تجربه کرده است. قیمت‌ سکه هم اکنون در بالاترین قیمت تاریخی خود قرار دارد و به نظر می‌رسد اخبار نامساعدی که در روزهای اخیر از کشورهای همسایه و جامعه بین‌المللی می‌شنویم بیش از پیش بر بازارهای مالی اثر گذاشته است.

طی روزهای گذشته خروج سرمایه‌ای که از بورس به سوی بازار ارز و طلا و سکه سرازیر شد اثر بسیاری بر رشد این بازارها داشت. باید دید کاهش قیمت کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا در روزهای آینده با توجه به مهار قیمت دلار، شدنی است و آیا نهادهای تصمیم‌گیر برنامه‌ای برای کاهش التهابات بازار دارند؟

روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی با حدود ۴۰۰ هزار تومان رشد قیمت در حدود ۱۶ میلیون و ۵۶ هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد و ۳۰۰ هزار تومان رشد قیمت نسبت به روز سه‌شنبه داشت. این قطعه از سکه در ابتدای هفته در پله‌های آخر محدوده ۱۳ میلیون تومانی در نوسان بود.

نیم‌سکه و ربع‌سکه هر کدام با ۱۵۰ هزار تومان رشد قیمت به ترتیب ۸ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان در بازار معامله شدند. سکه گرمی اما کمترین رشد قیمت را در خانواده خود داشت و با حدود ۱۵ هزار تومان افزایش به قیمت ۳ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان رسید.

امروز با وجود رشد قیمت سکه اما حباب آن روند کاهشی داشت. حباب سکه قدیم با نزدیک به ۲۴۰ هزار تومان کاهش قیمت به حدود یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان رسید. حباب سکه امامی نزدیک به ۱۶۰ هزار تومان کاهش داشت و به ۲ میلیون و ۵۴۳ هزار تومان رسید. در میان تمام قطعات سکه تنها حباب نیم سکه ۱۵ هزار تومان رشد داشت و به نزدیک ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید.

هر مثقال طلا با افزایش حدودی ۱۴۰ هزار تومانی وارد کانال ۶ میلیون تومانی شد. هر گرم طلا ۳۲۸ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به یک میلیون و ۴۰۷ هزار تومان رسید. قیمت‌ها در لحظه نگارش این گزارش با نوسان حدودی ۱۰ هزار تومانی همراه بود اما کانال‌های ذکر شده برای انواع سکه تغییری نکرد.

قیمت سکهقیمت هر اونس طلا در بازار‌های جهانی به ۱.۹۲۸ دلار (یک  هزار و ۹۲۸ دلار) رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار به مبلغ یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان معامله می‌شود. شما می‌توانید نرخ امروز طلا و سکه را در جدول زیر مشاهده کنید:

نام محصول نرخ (تومان)

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید  12,800,000

سکه تمام طرح قدیم 12,650,000

نیم سکه بهار آزادی 7,250,000

ربع سکه بهار آزادی 4,150,000

سکه گرمی 2,500,000

اونس جهانی یک هزار و 928 دلار و 42 سنت 

طلای ۱۸ عیار 1,289,200

پیام آمریکا به بازار سکه در ایران

شب گذشته یک خبر جدید از برجام بازار سکه در تهران را تحت تاثیر قرار داد .وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که چندان خوشبین نیست که توافق هسته ای احیا شود. بلینکن عنوان کرد، با وجود تمام تلاش هایی که برای دستیابی به توافق انجام داده ایم و با وجود این امر که این توافق برای امنیت ما بهتر خواهد بود، من چندان به دستیابی به این توافق خوشبین نیستم.

از نظر برخی از تحلیلگران بازار سکه این سیگنال می تواند قیمت سکه در بازار امروز را صعودی کند اما عده ای دیگر معتقدند  تا زمانی که اسکناس امریکایی به مرز 27 هزار و 800 تومان نرسد نمی توان انتظار صعود سکه به 12 میلیون و 800 هزار تومان را داشت.

اما در معاملات پشت خطی شب گذشته معامله گران قیمت سکه را برای امروز  18  فروردین 1401  چگونه پیش بینی کرده اند؟

ارسال نظر

 

آخرین مطالب