قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت طلا امروز 12 بهمن در بازار جهانی | بازار غیر قابل پیش بینی قیمت طلا

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۰ درصد کاهش به ۱۹۲۶ دلار و ۴۳ سنت رسید.

قیمت طلا امروز 12 بهمن در بازار جهانی | بازار غیر قابل پیش بینی قیمت طلا
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

 

قیمت طلا در بازار تغییر کرد. قیمت طلا در آخرین روز هفته تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافت. قیمت طلا با توجه به نرخ جهانی طلا تعیین می شود. قیمت طلا در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارد. جزئیات قیمت طلا  امروز را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۱۰ درصد کاهش به ۱۹۲۶ دلار و ۴۳ سنت رسید.

قیمت طلا در شرایطی در روز چهارشنبه کاهش یافته که بازارها منتظر نتیجه اجلاس بانک‌های مرکزی دنیا ازجمله بانک فدرال رزرو آمریکا هستند.

انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را 25 واحد در اجلاس امروز افزایش دهد. سرمایه‌گذاران منتظرند ببینند جروم پاول، رئیس خزانه‌داری آمریکا چگونه دربرابر اطلاعات اقتصادی اخیر این کشور و بهبود بازارهای مالی جهانی عکس‌العمل نشان می‌دهد.

 بازار طلا شروع خوبی در سال جدید میلادی داشته و 5.7 درصد در ژانویه در بحبوحه امید به آرام شدن روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته است. تمایل به طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن به‌خاطر ترس از رکود اقتصاد جهانی بالا رفته است.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.10 درصد کاهش به 1926 دلار و 43 سنت رسید. قیمت طلا کم‌تر از 0.3 درصد طی 3 روز گذشته نوسان داشته است.

 ارزش سایر فلزات گران‌بها هم پایین آمده‌است. قیمت نقره امروز با 0.23 درصد کاهش به 23 دلار و 78 سنت رسید و پلاتین با 0.07 درصد کاهش 1013 دلار و 77 سنت معامله می‌شود.

 ارزش دلار پس‌از کاهش قیمت اخیر آن در یک هفته گذشته تقریباً ثابت مانده و بازارهای کالا را تحت فشار قرار داده است. تمرکز سرمایه‌گذاران همچنین بر اجلاس بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی انگلیس است و انتظار می‌رود هر دوی این بانک‌ها نرخ بهره را 50 واحد در اجلاس پیش رو افزایش دهند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 12 بهمن 1401

دیروز بازار فلز زرد با سیگنال آمریکایی و کاهش قیمت دلار نزولی بود اما قیمت سکه امامی از بازار تبعیت نکرد و افزایش قیمت داشت. آیا سکه‌بازان بار دیگر نقره‌داغ می‌شوند؟

روند قیمت طلا و سکه دیروز متاثر از اظهارات رابرت مالی نماینده امور آمریکا در ایران کاهش داشت. این روند کاهشی ابتدا در بازار دلار خود را نشان داد و متعاقب آن قیمت در بازار فلز زرد نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

در روزهای گذشته معامله‌گران بازار، افزایش انتظارات تورمی و بالا گرفتن احتمال تنش‌های ایران و اسرائیل را عامل روند صعودی قیمت طلا و سکه و رشد قیمت‌ها در بازار می‌دانستند اما در ساعات پایانی دیروز سیگنالی قوی از سوی آمریکا به بازار ایران مخابره شد. اینکه آمریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست و تمایلی به اعلام مرده یا زنده بودن برجام ندارد.

تاثیر موقتی سیگنال‌ آمریکایی

این اظهارت، امروز تاثیر خود را در قیمت طلا و سکه نشان داد. هر چند برخی معامله‌گران تاثیر سیگنال‌های مذکور را موقتی می‌دانند و معتقدند افرادی که در روزهای گذشته اقدام به خرید کرده‌اند به همین آسانی در موقعیت فروش قرار نمی‌گیرند.

آنها عنوان می‌کنند تغییر این رویه، افت محسوس قیمت دلار و خروج از محدوده ۴۰ هزار تومانی برای این اسکناس آمریکایی را نیاز دارد. دشوار است بدون افت قیمتی دلار، سکه‌بازان جسارت به خرج بدهند و در موقعیت فروش قرار بگیرند.

سفر وزیر خارجه قطر که از سوی کارشناسان بازار به میانجی‌گری در امور ایران و اسرائیل تعبیر شد را نیز نباید در روند امروز قیمت طلا و سکه نادیده گرفت.

انس جهانی طلا نیز به عنوان یکی از دو فاکتور تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه، امروز کاهشی نزدیک به ۱۴ دلار داشت و قیمت به ۱.۹۰۶.۸۶ دلار رسیده است.

در روزهای گذشته فعالان بازار به شکست محدوده دو هزار دلاری طلای جهانی خوشبین بودند و باید دید این روند نزولی در روزهای آینده بر بازار داخلی چه تاثیری خواهد گذاشت.

فقط سکه امامی گران شد

امروز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی نوسان زیادی داشت. قیمت سکه در ابتدای روز روند کاهشی داشت و تا بعد از ظهر نیز این روند ادامه داشت؛ اما در لحظه نگارش این گزارش افزایشی قیمتی در حدود ۵۰ هزار تومانی دارد و با قیمت ۲۴ میلیون و ۱۵۱ هزار تومان در حال معامله است.

سکه بهار آزادی امروز کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشت و به قیمت ۲۲ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید و ربع سکه با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت با نرخ ۹ میلیون و ۱۵۰ تومان در بازار معامله شد. سکه گرمی بدون تغییر با قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت طلا نیز امروز روند کاهشی به خود گرفت. امروز هر مثقال طلا با نزدیک به ۱۸۱ هزار تومان کاهش قیمت از کانال ۹ میلیون تومانی خارج شد و یک کانال عقب نشست. این مقدار طلا ۸ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان در بازار معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۲ میلیون و ۷۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای دست دوم به قیمت ۲ میلیون و ۴۳ هزار تومان رسید.

بازار غیرقابل پیش بینی فلز زرد

فردین آقابزرگی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: «قیمت طلا و سکه در ایران، غیر قابل پیش‌بینی شده و عموما به نوسانات دلاری وابسته است.»

او توضیح داد:«به نظر می‌رسد اختلاف میان قیمت واقعی دلار و قیمت کنونی آن، ناشی از نرخ تسعیر ارز برای واردات کالاهایی مانند کالاهای لوکس، لوازم الکترونیک و … است. واردات این کالاها با دلار کنترل‌شده، نشان می‌دهد که قیمت دلار در بازار غیرمتشکل یا سامانه نیما، نرخ واقعی نیست.»

این کارشناس بازارهای مالی افزود: «حبابی که در سکه مشاهده می‌شود، انتظارات تورمی و نرخ پیش‌بینی شده دلاری است که براساس آن، قیمت سکه را ارزیابی می‌کنند.»

آقابزرگی ادامه داد: «بر اساس آمارهای بین‌المللی، تغییرات چندانی در قیمت جهانی طلا تاپایان سال ۲۰۲۲ میلادی وجود نداشت. اما با توجه به این که قیمت طلا و سکه در کشور متاثر از نرخ دلار است و قیمت طلای آب شده یا سکه، با افزایش همراه خواهد بود.»

ارسال نظر

 

آخرین مطالب