قیمت دلار | افزایش قیمت دلار

قیمت دلار امروز سونامی راه انداخت | قیمت دلار به چند رسید؟

امروز قیمت دلار در صرافی ملی ایران در جریان معاملات بر مدار کاهش تحلیلگران اقتصادی انتظارات تورمی سال جاری را افزایشی توصیف می‌کنند.

قیمت دلار امروز سونامی راه انداخت | قیمت دلار به چند رسید؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

قیمت دلار طی چند ماه گذشته با نوسان همراه است. قیمت دلار در اقتصاد کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت دلار در صرافی ملی متفاوت است. قیمت دلار پس از ارز دولتی افزایشی شد. قیمت دلار امروز را در ادامه می خوانیم.

قیمت دلار

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۴۱,۵۴۰ (چهل و یک هزار و پانصد و چهل تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۴۱,۹۶۰ (چهل و یک هزار و نهصد و شصت تومان) اعلام شد.

همچنین قیمت خرید یورو ۴۵,۹۰۲ (چهل و پنج هزار و نهصد و دو تومان) و قیمت فروش یورو ۴۶,۳۶۵ (چهل و شش هزار و سیصد و شصت و پنج تومان) است.

پیش بینی قیمت دلار امروز

به نقل از اکوایران، مشاهده دو نشانه جدید، امیدهای افزایشی برخی معامله‌گران ارزی را بیشتر کرده است. اولین نشانه از نگاه برخی فعالان، عبور دلار از مرز حساس ۵۲ هزار تومانی در  بازار آزاد  و قیمت‌های غیررسمی از دید بازارساز بود.

بازار ارز  پس از تعطیلات نوروز بارها در نزدیکی مرز 52 هزار تومانی قیمت دلار ، با فشار فروش مواجه شده بود و شکست این مرز در می‌تواند زمینه‌ساز جسارت بیشتر خریداران و ورود آن‌ها به  بازار ارز  شود.

در کنار این، دیروز  شاخص کل  بازار سهام در مسیر نزولی قرار گرفت. این موضوع امیدی را برای شماری از دلاری‌ها ایجاد کرد که بخشی از سرمایه از  بازار سهام  خارج و روانه  بازار ارز  شود. البته حداقل در روز چهارشنبه تمایل برای خرید سکه بیشتر از دلار بود و ممکن است بخشی از بورسی‌ها وارد بازار سکه شده باشند؛ بویژه اینکه گفته می‌شد سکه در بازار  بورس کالا  در کانال 33 میلیون تومانی معامله شده است. این در حالی بود که در بازار آزاد،  قیمت سکه  در کانال 32 میلیون تومان بود.

به باور برخی فعالان، در صورتی که  شاخص کل بورس  در مسیر نزولی قرار بگیرد، احتمال رشد بیشتر  قیمت دلار  وجود خواهد داشت. با این حال امروز بیشتر برای دلاری‌ها، حفظ مرز 52 هزار تومانی اهمیت خواهد داشت.

قیمت دلار همه را شوکه کرد

روز گذشته قیمت دلار کانال عوض کرد. معامله‌گران رشد تقاضا، کاهش عرضه و سیگنال‌های تورمی را عامل روند صعودی دلار توصیف می‌کنند.

روز گذشته اسکناس آمریکایی سد مقاومت ۲۵ روزه ۵۱ هزار تومانی را شکست. قیمت دلار در آخرین روزهای نخستین هفته اردیبهشت با افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت، وارد کانال ۵۲ هزار تومانی شد و در پله دوم این محدوده قرار گرفت.

تحلیلگران اقتصادی انتظارات تورمی سال جاری را افزایشی توصیف می‌کنند. آنها معتقدند تورم موجود کف تورم امسال است. با این دیدگاه، معامله‌گران بازار ارز روند دلار را برای اردیبهشت افزایشی می‌بینند.

معامله‌گران افزایشی امید دارند بازار اردیبهشت برای دلار داغ‌تر شود و روند معاملات برای قیمت دلار  وضوح بیشتری بگیرد.

در همین راستا برزو حق‌شناس کارشناس اقتصادی با تاکید بر رفتار دولت و تاثیر تورم در بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت دلار را در سال جاری از دو دیدگاه می‌توان بررسی کرد. فعلا روابطمان با کشورهای همسایه عادی است که در این صورت دلار رشد مداوم و آهسته‌ای خواهد داشت. اما اگر مقداری تنش‌های سیاسی تشدید شود قیمت دلار با شیب صعودی کانال عوض می‌کند.»

وی با اشاره به اینکه فعلا گزاره اول پابرجاست خاطرنشان کرد: «در حوزه برجام خبری نیست و این موضوع نگران‌کننده است. اما در ارتباط با کشورهای منطقه، روابط مقداری بهتر شده است؛ از همین رو دلار هم رشد خیلی آهسته‌ای دارد و در کریدور ۵۰ هزار تومانی نوسان دارد.»

این کارشناس اقتصادی افزود: «امروز قیمت دلار کمی به سمت مثبت شدن رفته و شیب صعودی گرفته است. مولفه‌های تاثیرگذار بر تورم و قیمت دلار فعال است و بیشتر هم می‌شوند.»

وی گفت: «سیاست‌های پولی غلط، بی‌انضباطی مالی دولت، ناترازی بانک‌ها و کسری بودجه در حال تشدید شدن است و اقدام موثر دولتی را نیز در این حوزه شاهد نیستیم. سیاستگذار به جای اینکه علت را درمان کند دنبال سدسازی زوری است.»

حق‌شناس با تاکید براینکه سیاست‌گذار به دنبال سرپوش گذاشتن بر دلایل تورم است تاکید کرد: «مثلا در حوزه مسکن آمار نمی‌دهند، اما چون در حوزه سیاست‌های بین‌المللی تنش تشدید نشده دلار حرکت قوی نکرده است در صورتی که مقداری تنش‌ها تشدید شوند شیب‌ صعودی قیمت دلار تندتر خواهد شد.»

وی خاطر نشان کرد: «دلار در کف ۵۰ هزار تومانی کف سازی کرده است و شکست کانال ۵۲ هزار تومانی می‌تواند دلار را به قیمت‌های بالاتر سوق دهد.»

قهر بانک مرکزی با بازار آزاد

دیروز ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، معامله‌گران عرضه دلار در بازار آزاد را محدود عنوان کردند. آنها سیگنا‌ل افزایش جریمه‌های رانندگی را بر روند صعودی دلار و ورود به کانال جدید موثر می‌دانند. تقاضا برای دلار در بازار امروز بالا بود و عرضه محدود،‌ این موضوع نیز برای جهش قیمت دلار به کانال جدید مزید بر سیگنال‌های تورمی بود.

فعالان بازار معتقدند اگر قیمت دلار تا سه روز کاری آینده بالای محدوده ۵۲ هزار تومانی بماند قیمت دلار مسیر صعودی را در پیش می‌گیرد. آنها چشم‌انتظار رفتار سیاستگذار برای ارز‌پاشی دلار در بازار آزاد یا کف سازی در کانال جدید هستند.

با وجودی که دلار در بازار آزاد با افزایش قیمت باز شد و در پایان معاملات نیز خط قرمز ۵۲ هزار تومانی سیاستگذار را شکست اما در مرکز مبادله این خط به سمت پایین شکسته شد. دلار روز گذشته در مرکز مبادله کانال ۴۲ هزار تومانی را از دست داد و با کاهش ۲۱۴ تومانی به محدوده ۴۱ هزار تومانی برگشت.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب