یارانه نقدی | واریز یارانه نقدی

یارانه نقدی این ماه چقدر است؟ | برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی چیست؟

براساس گمانه‌ زنی ها به نظر می‌رسد که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال تدارک اصلاحیه‌ای روی بسته یارانه است.

یارانه نقدی این ماه چقدر است؟ | برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

یارانه نقدی به زودی حذف می شود. یارانه نقدی شامل همه افراد نمی شود. یارانه نقدی مبلغ چندانی نداشت. یارانه نقدی با چالش زیادی همراه بود. جزئیات حذف یارانه نقدی را بخوانید.

یارانه نقدی

سال گذشته بود که یارانه نقدی و معیشتی حذف شد و دولت تصمیم گرفت همه یارانه‌ها را در قالب یارانه 300 و 400 هزار تومانی پرداخت کند.

اما امروز وزیر اقتصاد خبر جدیدی درباره یارانه‌ها داده و گفته «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال تدارک اصلاحیه‌ای روی بسته یارانه سال گذشته است که هر وقت نهایی شود توسط وزیر تعاون یا بنده اعلام می‌شود.»

مدت‌هاست که مردم قدرت خرید خود را بر مبنای یارانه‌ها می‌سنجند. سال گذشته و همزمان با افزایش مبلغ یارانه‌ قیمت دلار در بازار آزاد 25 هزار و 500 تومان بود و ارزش دلاری یارانه نقدی، حدود 16 دلار می‌شد. امسال که مساله اصلاح یارانه‌ها مطرح شده قیمت دلار در بازار آزاد حداقل دو برابر سال گذشته است و ارزش دلاری یارانه هم به نصف این عدد رسیده است؛ یعنی 8 دلار.

پس اولین گمانه‌ای که به ذهن می‌رسد این است که اصلاح یارانه‌ها می‌تواند به معنای افزایش رقم آن باشد. اما بررسی بودجه سال گذشته نشان می‌دهد دولت امسال هیچ برنامه‌ای برای افزایش یارانه‌های نقدی ندارد و هیچ مبلغی در بودجه برای این افزایش در نظر گرفته نشده است.

کالابرگ جایگزین یارانه نقدی می‌شود؟

گمانه دوم این است که دولت می‌خواهد کالابرگ را جایگزین یارانه‌های نقدی کند. این مساله‌ای است که از سال گذشته تاکنون بارها تایید و تکذیب شده است. اما در آخرین گزارش‌ها مقامات دولتی اعلام کردند که دولت قرار است اعتبار یارانه نقدی را در کارت سرپرستان خانوار واریز کند و این خود خانوارها باشند که انتخاب کنند با یارانه نقدی خود کالا بخرند و یا مبلغ آن را برداشت کنند.

اما به نظر می‌رسد که تمایل دولت این است که افراد را به سمت دریافت کالابرگ سوق دهد و متقاضیان دریافت یارانه نقدی را کاهش دهد. پس اصلاح یارانه‌ها می‌تواند شامل مشوق‌هایی برای دریافت سبد کالا به جای یارانه نقدی باشد. یعنی کالاهای سبد کالابرگ با قیمتی عرضه شود که مردم را به خرید کالا تشویق کند و نه برداشت نقدی مبلغ واریزی.

گمانه سومی که مطرح می‌شود این است که دولت می‌خواهد لیست یارانه‌بگیران را تغییر دهد. در چند ماه گذشته هر بار واریز یارانه نقدی، انتقاد عده‌ای از مردم را به همراه داشته است. عده‌ای می‌گویند یارانه آنها کاملا قطع شده که نشان می‌دهد بر اساس محاسبات جدید این گروه‌ها جزو دهک نهم و دهم محاسبه شده‌اند.

عده دیگری هم می‌گویند یارانه 400 هزار تومانی آنها به 300 هزار تومان رسیده که نشان می‌دهد این گروه‌ها از دهک اول تا سوم جدا شده و وارد دهک چهارم تا هشتم شده‌اند. حالا ممکن است دولت بخواهد لیست یارانه‌بگیران را تغییر دهد و تعداد مشمولان را کم کند. البته این سناریو چندان قوی نیست.

فعلا باید منتظر ماند و دید ماجرای اصلاح یارانه‌ها چیست و شامل چه مواردی می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به‌دنبال توسعه بحث کالابرگ الکترونیک هستیم تا هم بتوانیم به مهار تورم کمک و مشوق‌ها را اعمال کنیم.

به گزارش خبرآنلاین، سید صولت مرتضوی در جمع خبرنگاران با اشاره به ایجاد سالی یک میلیون شغل بر اساس وعده دولت، گفت: امسال هم حتما این یک میلیون شغل را خواهیم داشت.

وی ابراز امیدواری کرد، با همکاری و همراهی دستگاه‌ها به خصوص بانک‌های عامل و کمک در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و اهرم سرمایه‌های خرد، بتوانیم به این هدفگذاری‌ها هم برسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره تغییر میزان یارانه افزود: یک تصمیم باید قطعی و نهایی شود تا ما بتوانیم آن را اعلام کنیم؛ به دنبال توسعه بحث کالابرگ الکترونیکی هستیم تا هم بتوانیم به مهار تورم کمک کنیم تا هم مشوق‌ها را اعمال کنیم.

مرتضوی با بیان اینکه صندوق های بازنشستگی تصمیم‌های خوبی درباره بیمه تکمیلی این قشر داشته اند، گفت: یکی از مشکلات بازنشستگان کشوری این بود که در حوزه بیمه تکمیلی مشکلاتی با شرکت بیمه گر داشتند که قرار شد تغییراتی در این زمینه ایجاد شود.

وی ادامه داد: درباره بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در تلاش هستیم که منابع و شرح خدمات این بخش را افزایش دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حوزه کمک به مددجویان سازمان بهزیستی نیز بر اساس پیشنهاداتی که دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ داشت، خوشبختانه مستمری مددجویان بهزیستی کشور افزایش ۴۰ درصدی خواهد داشت.

مرتضوی درباره اینکه آیا برنامه‌ای برای ادغام صندوق های بازنشستگی در یکدیگر وجود دارد، بیان کرد: این موضوع در دست بررسی است اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم چراکه هر کدام شرایط خاص خود را دارند.

وی همچنین درباره بیمه فعالان گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: ما همواره از افزایش تعداد متقاضیان بیمه هستند استقبال می کنیم و متناسب با یارانه‌ای که در اختیار داریم نسبت به افزایش بیمه گذاران اقدام خواهیم کرد.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب