اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار اخبار هواشناسی امروز 14 مرداد 1402 | اخبار هواشناسی امروز چبست؟

هشدار اخبار هواشناسی امروز 14 مرداد 1402 | اخبار هواشناسی امروز چبست؟
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و قم و جنوب و شرق سمنان، طی روزهای آینده خبر داد. سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار هواشناسی سطح نارنجی و با اشاره به افزایش گرادیان فشار سطح زمین از وزش باد […]

سازمان هواشناسی کشور از وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و قم و جنوب و شرق سمنان، طی روزهای آینده خبر داد.

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار هواشناسی سطح نارنجی و با اشاره به افزایش گرادیان فشار سطح زمین از وزش باد شدید، گردوخاک و در نواحی مستعد توفان شن طی روز جمعه (۱۳ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و قم، روز شنبه (۱۴ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان و شرق خراسان جنوبی و روز یک‌شنبه (۱۵ مردادماه) در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی و جنوب و شرق سمنان خبر داد.

از همین رو در مناطق مستعد توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

در همین راستا سازمان هواشناسی کشور نسبت به اجتناب از رفت وآمدهای غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه کرده است.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

هواشناسی ایران/ هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۸ استان کشور

 بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۲ روز آینده در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی،‌برخی مناطق اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی،‌ سمنان و ارتفاعات استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی رگبار،‌رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد گردوخاک پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید:

هواشناسی ایران / بارش پراکنده باران در مناطقی از شمال کشور

از روز دوشنبه تا چهارشنبه این وضعیت در شمال غرب، دامنه‌های شمالی و جنوبی البرز مرکزی، برخی مناطق سمنان،‌ اصفهان و استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی روی می‌دهد.

طی ۳ روز آینده در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در شمال و شرق هرمزگان، جنوب کرمان،‌ جنوب و جنوب شرق فارس رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

سه‌شنبه این وضعیت علاوه بر مناطق مذکور برای غرب یزد و شمال فارس پیش‌بینی شده است. طی ۵ روز آینده در برخی مناطق شمال شرق و شرق به‌ویژه زابل،‌ بخش‌هایی از مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز در برخی ساعات وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.  شرق دریای عمان طی ۵ روز آینده مواج است.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد شدید، گردوخاک، در نواحی مستعد طوفان شن

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق سمنان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد توفان گردوخاک و شن، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها، دکل‌های برق و سازه‌های موقت، سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از رفت وآمد های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، اجتناب در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و سامانه بارشی

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، دامنه و ارتفاعات در استان‌های مازندران و گلستان، جنوب و شرق فارس، ارتفاعات هرمزگان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، دامنه و ارتفاعات در استانهای گلستان، مازندران، سمنان، تهران و البرز، جنوب شرق فارس، ارتفاعات هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال سیلاب و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: احتیاط و اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، اجتناب از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۴: جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق و جنوب سمنان، قم، جنوب تهران، شمال اصفهان.

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۵/۱۵: جنوب و شرق خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شمال و شرق اصفهان، قم، شرق کرمان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال

توصیه: احتیاط و اجتناب از رفت وآمد های غیر ضروری برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

دیدگاه خود را ارسال کنید