اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

اخبار هواشناسی امروز 2 شهریور 1402 | پیش بینی هوای امروز و فردا 3 شهریور

اخبار هواشناسی امروز 2 شهریور 1402 | پیش بینی هوای امروز و فردا 3 شهریور
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

امروز در برخی نقاط کشور مانند اردبیل، شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و ارتفاعات البرز مرکزی و غربی رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد.

به گزارش زنهار، امروز در برخی نقاط واقع در اردبیل شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ارتفاعات البرز مرکزی و غربی رگبار پراکنده گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ میدهد. جمعه در برخی مناطق واقع در شمال غرب و استان‌های ساحلی دریای خزر شنبه در برخی مناطق شمال شرق و استان‌های ساحلی دریای خزر رگبار باران رعدوبرق و وزش باد شدید موقت پیش بینی میشود که بارش در خراسان شمالی و گلستان شدت بیشتری خواهد داشت.

یکشنبه در برخی مناطق شمال شرق و سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از جنوب بارش پراکنده رخ میدهد دوشنبه در برخی مناطق هرمزگان جنوب سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت انتظار می‌رود.

طی چهار روز آینده در نوار شرقی کشور به ویژه منطقه، زابل در بعضی ساعات وزش باد شدید و خیزش گردوخاک رخ میدهد همچنین امروز و فردا در برخی مناطق جنوب شرق جنوب غرب و شنبه و یکشنبه در برخی مناطق استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و بخش‌هایی از مرکز در بعضی، ساعات وزش باد به نسبت شدید تا شدید و خیزش گردوخاک پیش بینی می. شود شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر کاهش محسوس دما و در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و بخش‌هایی از مرکز کاهش نسبی دما رخ می‌دهد جمعه شمال خلیج فارس و شنبه و یکشنبه دریای خزر و خلیج فارس مواج خواهد بود.

هواشناسی ایران/ احتمال توفان شن در ۱۰ استان

 سازمان هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۵ استان و وزش باد شدید و احتمال رخداد توفان شن در ۱۰ استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد گردخاک و در شمال‌غرب کشور احتمال تگرگ پنجشنبه (۲ شهریورماه) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، شمال زنجان، دامنه و ارتفاعات گیلان، مازندران، گلستان، البرز، تهران، سمنان و در غرب و جنوب فارس و جمعه (۳ شهریورماه) در آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان رخ می‌دهد.

این وضعیت جوی شنبه (۴ شهریورماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال استان‌های سمنان و خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران و یکشنبه (۵ شهریورماه) در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، جنوب غرب کرمان، شرق و شمال هرمزگان و ارتفاعات در جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط آب و هوایی احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی در ادامه این هشدار آورده است: وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک و احتمال توفان شن چهارشنبه برای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، نیمه جنوبی خراسان رضوی، کرمان و شرق هرمزگان، پنج‌شنبه برای شرق کرمان، خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و شرق استان‌های هرمزگان و خراسان رضوی، جمعه برای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق کرمان، جنوب شرق خراسان رضوی و خوزستان، شنبه (۴ شهریورماه) برای شرق خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق سمنان و نیمه شرقی هرمزگان و یکشنبه (۵ شهریورماه) برای شرق سمنان، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه شمالی فارس و نیمه غربی یزد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی وزش باد نسبتاً شدید و خیزش گردوخاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل وجود دارد بنابراین اجتناب غیر ضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی توصیه می‌شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید