مهدی طارمی | حواشی مهدی طارمی

کریستین رونالدو مهدی طارمی را شست! | حمله انتحاری کریستین رونالدو به مهدی طارمی

کریستیانو رونالدو نسبت به جنجال‌های ایجاد شده بر سر رد شدن خطای پنالتی به روی مهدی طارمی واکنش نشان داد.

کریستین رونالدو مهدی طارمی را شست! | حمله انتحاری کریستین رونالدو به مهدی طارمی
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

مهدی طارمی با یک ایرانی‌ ساکن در لندن، نامزد کرد. همسر مهدی طارمی در لندن بزرگ شده و پدرش تاجر است. مهدی طارمی سال گذشته بعد از گلزنی حرف p را نشان می‌دهد. این حرف، اول اسم همسر مهدی طارمی است. مهدی طارمی بعد از پایان یافتن بازی های لیگ پرتغال ، قصد دارد مراسم عروسی خود را در بوشهر یا اصفهان برگزار کند. مهدی طارمی و همسرش به زودی مراسم عروسی خود را برگزار می‌کنند.

فوتبال پرتغال هفته عجیبی را سپری کرد. در دقیقه ۹۰ دیدار پورتو و آروکا بود که میگل نوگوئیرا، داور مسابقه، برخورد مدافع اوکراینی میهمان با مهدی طارمی را یک خطای پنالتی تشخیص داد. اما کمک داور ویدیویی از قاضی میدان خواست تا صحنه را مورد بازبینی قرار دهد و فاجعه از اینجا به بعد آغاز شد.

هنگامی که میگل نوگوئیرا برای بررسی لحظه سرنگونی مهدی طارمی به کنار زمین آمد، متوجه شد اثری از مانیتور VAR نیست. از بخت بد او، اشکالات فنی رخ داده بود که باعث شد ارتباط با اتاق VAR قطع شود و در نتیجه، داور بازی از طریق تماس تلفنی، دقایقی با کمک داور ویدیویی به صحبت پرداخت و در نهایت نیز بدون اینکه صحنه سرنگونی طارمی را ببیند، این پنالتی را رد کرد.

این اتفاقات عجیب جنجال بزرگی را در فوتبال پرتغال به پا کرد. مدیرکل خشمگین پورتو پس از پایان بازی به وسط زمین آمد و به شدت نسبت به تصمیم میگل نوگوئیرا معترض بود که این داد و فریادها یک کارت قرمز را برای او به دنبال داشت. ضمن اینکه باشگاه پورتو هم این اتفاقات را محکوم کرد. دو شب پیش نیز باشگاه اسپورتینگ لیسبون بیانیه بلندبالایی را علیه مهدی طارمی و پورتو منتشر کرد و برای آنها از عبارت "رفتارهای تکراری، از سوی بازیگران تکراری، با نقشی تکراری" استفاده کرد و خواستار برخورد جدی با مهاجم ایرانی شد چرا که به عقیده آنها، طارمی دائما مشغول شبیه سازی و فریب داوران است.

این بیانیه منجر به جدل لفظی و شدید دو باشگاه و هواداران آنها در فضای مجازی شد. این موضوعی است که پایش به نشست خبری رونالدو نیز باز شد. تیم ملی پرتغال باید برای برگزاری دیداری از دور پنجم مرحله گروهی مقدماتی یورو ۲۰۲۴، فردا شب راهی اسلواکی شود. به همین منظور، یک نشست خبری پس از تمرین امروز تیم ملی پرتغال برگزار شد و کریستیانو نیز پاسخگوی سوالات بود.

در بخشی از این نشست، از فوق ستاره النصر درباره اتفاقات رخ داده و جنجال های چند روز اخیر فوتبال پرتغال سوالی پرسیده شد. رونالدو در پاسخ گفت:  نگرانی هایی در مورد جنجال ها در پرتغال و اینکه چه ذهنیت و تصویری از فوتبال پرتغال در خارج از کشور ایجاد می شود، وجود دارد. این من را شگفت زده نمی کند. در تمام مسابقات قهرمانی جنجال وجود دارد. در جایی شدیدتر از کشور دیگری است اما این موضوع بد است و امیدوارم اصلاح شود.

او ادامه داد: من فکر می‌کردم که پرتغال می‌تواند جزو چهار یا پنج لیگ برتر دنیا شود. اما این موضوع شدنی نیست. نمی‌گویم که هرگز این اتفاق نمی‌افتد، اما سخت خواهد بود. به عنوان مثال، در حال حاضر، لیگ عرب بهتر است. آنجا جار و جنجال زیادی وجود ندارد و کیفیت بازیکنان بالاتر است. اینجا با لیگ پرتغال مانند یک سیرک رفتار می‌شود.

بیوگرافی مهدی طارمی

مهدی طارمی بازیکن فوتبال اهل ایران در پست مهاجم است که برای باشگاه پورتو در لیگ برتر پرتغال و تیم ملی ایران بازی می‌کند. طارمی در باشگاه پرسپولیس در دو فصل پیاپی ۹۵–۱۳۹۴ و ۹۶–۱۳۹۵ آقای گل لیگ برتر ایران و نیز در ۹۶–۱۳۹۵ بازیکن سال فوتبال ایران شد.

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئیهٔ ۱۹۹۲ (سن ۲۹ سال)، بوشهر

قد: ۱٫۸۷ متر

تیم‌های فعلی: تیم ملی فوتبال ایران (#17 / مهاجم)، باشگاه فوتبال پورتو (#9 / مهاجم)

مهدی طارمیطارمی در باشگاه پرسپولیس در دو فصل پیاپی ۹۵–۱۳۹۴ و ۹۶–۱۳۹۵ آقای گل لیگ برتر ایران و نیز در ۹۶–۱۳۹۵ بازیکن سال فوتبال ایران شد. او سپس در الغرافه قطر و ریوآوه پرتغال هرکدام یک فصل بازی کرد و به باشگاه پورتو انتقال یافت. طارمی در پورتو در فصل ۲۰–۲۰۱۹ بهترین گلزن لیگ برتر پرتغال شد. او در فصل ۲۱–۲۰۲۰ نیز با ثبت بیشترین پاس گل فصل، در ترکیب منتخب لیگ برتر پرتغال قرار گرفت و بهترین گل لیگ قهرمانان اروپا ۲۱–۲۰۲۰ را در مقابل چلسی با ضربهٔ برگردان به ثمر رساند که این گل نامزد دریافت جایزه پوشکاش فیفا سال ۲۰۲۱ شد.

طارمی در ردهٔ ملی از سال ۱۳۹۴ به تیم ملی ایران دعوت شد و در بازی‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ از بازیکنان کلیدی در صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ بود. او در جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در ترکیب اصلی ایران حضور داشت.

مهدی طارمیدرخشش مهدی طارمی

درخشش ادامه دار مهدی طارمی در دل اروپا در کرانه شهر بندر نشین پورتو او را به ستاره ای تغییر ناپذیر در ترکیب دراگائو بدل کرده. برای ما که برای تماشایش با رگ های برآمده گردن که برتافته از احساسات ذاتی او را دنبال می کنیم، درخشش وصف ناشدنی که برایمان یادآورِ یکی از مودب و عاقل ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ماست؛ یادآورِ یکی از بهترین و پرتلاش ترین آنها، یادآورِ وحید هاشمیان.

وحید هاشمیان  شماره 16 شناخته شده در منطقه "روهر" ؛ از گِلزنکرشن گرفته تا دورتموند و فراتر از آن. مردی با خاصیت اغوای مدافعان و گلرها.

در عصری که فوتبالمان تازه رنگ و روی مدرن شدن به خود گرفته بود، تازه طعمِ لژیونر شدن را با ابهت شهریارِ فوتبال ما علی دایی طی دیدارهای آرمینیا بیله‌فلد و بعدتر با پیراهن اوپلِ مونیخی ها و جامه با نوارهای عمودی و عریضِ هرتابرلین شناختیم؛ روحیه جنگندگی و شوت های سهمگین کریم باقری را طی دیدارهای بوندس‌لیگا تجربه کرده و فرارهای برق آسای خداداد عزیزی را در اف سی کلن رویت کردیم.

کمی بعد تر برای فوتبال ما که چارچوب حرفه ای بودن را شناخته بود، به نظاره نشستن مهاجمِ سربه‌زیری که پرچم کشورش را به دست گرفته و با پشتکار زیاد سری در میان سرها درآورد حس خاصی داشت که شاید آن را بشود به گلزنیهای دائمی مهدی طارمی در پورتو مقایسه کرد.

پس برای خیلی‌ها برگردان معرکه طارمی در دیدار برابر چلسی، همان حس و تعلقی را داشته که قبل تر قیچیِ به یاد ماندنی هاشمیان . ضربه ای برای بازکردن قفل دروازه مونیخ 1860.

مهدی طارمیبازیکنی با خصوصیات بارز جنگیدن در زمین فوتبال، با آن عزم راسخ  که از دسته دوم آمد و در بوندسلیگا با به تسخیر درآوردن قفل دروازه ها، گشودنِ پی در پی شان و مانوس کردن توپ به تور ، بسان کوه آتشفشانی که می توان جوشش و فورانِ گدازه هایش را که به طاقِ آسمان زبانه می کشد را دید، متحیرانه ورزشگاه روهر اشتادیون بوخوم را تا مرز انفجار هدایت کرد. 

هاشمیان غالباً با سری بالا پا به توپ نمی شد، تحرک آنچنانی و از طرفی اضافی در دهانه دروازه حریفان بروز نمی داد اما با قدرت ذهنی با توجه به شناخت کافی اش از چارچوب دروازه ها به خوبی در لابه لای مدافعان جا گیری می کرد و در صورت مسدود بودن حفره ها برای باز کردن کلاف سردرگم بازی از مسیر هوا با آن پرشهای معرکه به مدد تیمش می آمد.

مهاجمی عاری از تجملات پر زرق و برگ امروزی. گرچه پیش تر حمید علیدوستی در اس اف سی زالمور در بوندس لیگای دو توانسته بود تعداد گل هایش را از مرزِ یک رقمی عبور دهد، اما وحید هاشمیان اولین بازیکن تاریخ کشورمان است که در یک لیگ معتبر و درجه یک، توانسته تعداد گلهایش طی یک فصل را دورقمی کند و با فرو ریختن قلمروی گلزنان اروپایی و آمریکای جنوبی توانست نامش را به مهاجمانی نامی همچون برباتوف و یان کولر بچسباند تا پس از بازیکنان سرشناسی همچون ماکای و آیلتون در جدولِ بالانشینان رده بندی گلزنانِ بوندس لیگا قرار گیرد.

دیدگاه خود را ارسال کنید