اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

هشدار هواشناسی برای این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 15 شهریور 1402

امروز چهارشنبه ۱۵ شهریور شاهد فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی (بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب) خواهیم بود.

هشدار هواشناسی برای این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 15 شهریور 1402
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد گرد و خاک و احتمال تگرگ از مخاطرات این پدیده جوی است.

جنوب فارس، ارتفاعات غرب هرمزگان و ارتفاعات در استان‌های مازندران و سمنان مناطقی مناطق درگیر با این تغییر جوی هستند.

بر اساس پیش سازمان هواشناسی برای چند استان هشدار نارنجی و زرد صادر شده است.

سازمان هواشناسی امروز چهارشنبه با پیش بینی وزش باد و گردوخاک، برای ۳ استان هشدار نارنجی، برای ۵ استان هشدار زرد و برای ۴ استان هشدار زرد بارندگی صادر کرده است.

امروز با پیش بینی وزش باد شدید و گردوغبار، برای جنوب شرق خراسان رضوی، شرق خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان هشدار نارنجی و برای سایر مناطق خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و همچنین شرق کرمان، جنوب سمنان و شمال اصفهان هشدار زرد صادر کرده است.

بر اساس این پیش بینی، در این مناطق احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاع و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

اجتناب از حضور در فضای باز، ترددنکردن جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی و پارک نکردن خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال از توصیه‌های سازمان هواشناسی به هموطنان در این استان هاست.

همچنین امروز با پیش بینی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقت برای دامنه و ارتفاعات در مازندران، شرق و غرب و شمال هرمزگان، شمال و جنوب فارس و جنوب اصفهان هشدار زرد صادر شده است.

سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفرهای بین شهری، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها از مخاطرات این پدیده جوی است.

سازمان هواشناسی به هموطنان در این مناطق توصیه کرده است از توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری و در سفرهای بین شهری احتیاط نمایند.

زمان پایان: یک‌شنبه 1402/06/19

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد گرد و خاک و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/06/15: جنوب فارس، ارتفاعات غرب هرمزگان و ارتفاعات در استانهای مازندران و سمنان.

پنج‌شنبه 1402/06/16: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال زنجان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال سمنان و ارتفاعات در شمال و شرق هرمزگان.

جمعه 1402/06/17: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و هرمزگان.

شنبه 1402/06/18: شمال استانهای هرمزگان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، شرق فارس و جنوب غرب کرمان،

یک‌شنبه 1402/06/19: نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استانهای زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب و جنوب غرب کرمان

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، محدودیت در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی

توصیف سامانه : تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: چهارشنبه 1402/06/15

زمان پایان: یک‌شنبه 1402/06/19

نوع مخاطره: وزش باد شدید، خیزش گردوخاک و در برخی مناطق نفوذ گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/06/15: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان،

پنج‌شنبه 1402/06/16: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، تهران، البرز، سمنان، شمال اصفهان، قم، قزوین، جنوب خراسان رضوی، ایلام، خوزستان و کرمانشاه.

جمعه 1402/06/17: سمنان، شمال اصفهان و قم.

شنبه 1402/06/18: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، زنجان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز و جنوب تهران.

یک‌شنبه 1402/06/19: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، مرکزی، اصفهان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و یزد.

اثر مخاطره: احتمال کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل

توصیه: اجتناب از حضور در فضای غبارآلود بویژه افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی در نواحی آلوده، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

خروجی نقشه‌های پیش‌یابی سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز بیشینه دمای هوا در کربلای معلی، کاظمین و سامرا به 46 و در نجف اشرف به محدوده 47 درجه سلسیوس برسد.

روز پنجشنبه دمای این مناطق حدود یک درجه دیگر گرمتر شود و به 47 تا 48 درجه سلسیوس برسد. طی این دو روز علاوه بر افزایش دما و گرمای هوا، وزش باد، گاهی وزش باد شدید و رخداد گردوخاک نیز پدیده غالب همه شهرهای زیارتی عراق است.

دیدگاه خود را ارسال کنید