اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

کاهش دما در انتظار این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 21 شهریور 1402

طبق پیش بینی سازمان هواشناسی طی امروز و فردا در سواحل شمالی کشور کاهش نسبی دما رخ می‌دهد.

کاهش دما در انتظار این استان ها | اخبار هواشناسی امروز 21 شهریور 1402
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

 امروز سه شنبه گذر امواج کم دامنه تر از نوار شمالی کشور سبب بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی همچنین در استان‌های اردبیل و گیلان می شود.

در سایر مناطق شمال غرب و در شمال شرق و شرق وزش باد ادامه می یابد و در نیمه جنوبی کشور جوی آرام و پایدار مستقر است.

چهارشنبه گستره بارش علاوه بر مناطق ذکر شده استان مازندران را نیز در بر می‌گیرد. همچنین در  ساعات بعد از ظهر در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال هرمزگان نیز افزایش ابر و رگبار پراکنده انتظار می رود.

طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در دامنه های جنوبی البرز، شمال شرق و شرق کشور بویژه منطقه زابل افزایش وزش باد و خیزش گردوخاک پیش بینی می‌شود و همچنین طی امروز و فردا در سواحل شمالی کاهش نسبی دما رخ می‌دهد.

جمعه بارش در سواحل شمالی، جنوب اردبیل و مناطقی از خراسان شمالی و ارتفاعات البرز ادامه می یابد. شنبه در جنوب اردبیل و گیلان بارش کاهش می یابد و تنها در مازندران، گلستان و ارتفاعات خراسان شمالی بارندگی رخ می دهد.

طی روزهای جمعه و شنبه در جنوب غرب کشور نیز وزش باد شدید رخ می‌دهد.

طی پنج روز آینده دریای خزر و شرق عمان و در روزهای پنجشنبه و جمعه نیمه غربی خلیج فارس مواج می شود.

مدیرکل هواشناسی استان تهران با اشاره به کاهش دمای هوای تهران طی هفته آینده گفت: در صورتی که نقشه‌های هواشناسی طی روز‌های آینده تغییر قابل ملاحظه‌ای نکند و همین روند ادامه داشته باشد، از شنبه هفته آینده (۲۵ شهریور) برای استان تهران کاهش نسبی دما هم در مقدار بیشینه و هم کمینه قابل پیش‌بینی است.

 

مدیرکل هواشناسی استان تهران ضمن بیان اینکه بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های هواشناسی، روند کاهش نسبی و تدریجی دمای هوا طی هفته آینده پیش‌بینی می‌شود، گفت: پدیده غالب جوی تا پایان شهریورماه به تناوب وزش باد شدید و خیلی شدید به‌ویژه طی ساعات عصر و شب خواهد بود که می‌تواند در مواردی منجر به خیزش گرد و خاک شود.

مازیار غلامی افزود: فردا (۲۲ شهریور) با عبور یک موج ناپایدار جوی از استان، وزش باد شدید و خیلی شدید به‌ویژه طی ساعات عصر و شب و خیزش گرد و خاک رخ می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی استان تهران در ادامه توصیه کرد: هنگام وزش باد به‌ویژه وزش باد شدید و خیلی شدید کودکان، سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی و ریوی در اوج غلظت گرد و خاک از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند. سایر افراد نیز با ماسک رفت و آمد کنند علاوه بر آن استحکام سازه‌های موقت مثل داربست‌ها و گلخانه‌ها، خودداری از پارک کردن خودرو در حاشیه درختان فرسوده و زاویه‌دار، خودداری از قرارگیری در نواحی مرتفع به‌ویژه داربست‌ها و توقف نکردن در زیر تابلو‌های تبلیغاتی را مد نظر قرار گیرند. کوهنوردان نیز در صعود به ارتفاعات احتیاط کنند و توصیه‌های هواشناسی را مد نظر قرار دهند.

 

وی درباره احتمال بارندگی تا پایان شهریور در استان تهران اظهار کرد: بارندگی بیشتر برای ارتفاعات و مناطق بالادست مانند فیروکوه، آبعلی، دماوند، شمیرانات، دربند، درکه، کن، سولقان، وردیج و واریش پیش‌بینی می‌شود که به‌صورت رگبار و رعد و برق خواهد بود و در پایتخت نیز احتمال وقوع رگبار پراکنده به‌ویژه در روز‌های پایانی ماه وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی استان تهران با اشاره به کاهش دمای هوای تهران طی هفته آینده گفت: در صورتی که نقشه‌های هواشناسی طی روز‌های آینده تغییر قابل ملاحظه‌ای نکند و همین روند ادامه داشته باشد، از شنبه هفته آینده (۲۵ شهریور) برای استان تهران کاهش نسبی دما هم در مقدار بیشینه و هم کمینه قابل پیش‌بینی است.

 

وی با اشاره به کاهش بارش استان تهران در سال زراعی جاری و تداوم خشکسالی اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی یعنی مهرماه سال گذشته تاکنون استان تهران به‌طور میانگین ۴۱ درصد کاهش بارش و یک درجه افزایش دما را نسبت به بلندمدت تجربه کرده که نشاندهنده تداوم خشکسالی و موجب افزایش کانون‌های گرد و غبار داخلی شده است، اما پیش بینی می‌کنیم بارش طی پاییز به‌ویژه در آبان و آذر در حد نرمال و در نیمه شمالی استان حتی بالاتر از حد نرمال باشد. انتظار می‌رود حاکمیت این وضعیت جوی موجب کاهش خیزش گرد و خاک می‌شود.

غلامی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر به علت تداوم خشکسالی حتی وزش باد ملایم نیز موجب خیزش گرد و خاک می‌شود، خاطرنشان کرد: ۱۹ شهریور گرد و غباری در استان البرز تشکیل شد و به سمت تهران حرکت کرد، یعنی در کمتر از ۲۴ ساعت شکل گرفت، استان را تحت تاثیر قرار داد و از آن خارج شد. در این شرایط امیدواریم بارش طی پاییز در استان‌های همجوار نیز در حد نرمال باشد تا کمتر شاهد خیزش گرد و خاک در این مناطق و انتقال آن به تهران باشیم.

ارسال نظر

 

آخرین مطالب