اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

باران و سیل های وحشتناک در انتظار است؟ | اخبار هواشناسی امروز 22 شهریور 1402

براساس پیش بینی سازمان هواشناسی طی دو روز آینده بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد در نیمه شمالی کشور پیش بینی می‌شود.

باران و سیل های وحشتناک در انتظار است؟ | اخبار هواشناسی امروز 22 شهریور 1402
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

 بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی طی دو روز آینده در استانهای اردبیل، گیلان، غرب مازندران، شمال استانهای آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود.

همچنین امروز در ارتفاعات جنوب کرمان، شمال و غرب هرمزگان و جنوب فارس افزایش ابر و رگبار پراکنده انتظار می رود همچنین جمعه و شنبه بارش در سواحل شمالی و ارتفاعات البرز ادامه می یابد.

یکشنبه بارش پراکنده در سواحل و مناطق شمالی شمال غرب ادامه خواهد داشت.

طی پنج روز آینده وزش باد شدید همراه با گردوخاک در نوار شرقی برخی مناطق مرکزی کشور و طی سه روز آینده گردو غبار در جنوب غرب و غرب کشور ادامه خواهد داشت.

طی پنج روز آینده دریای خزر شرق عمان و روزهای پنجشنبه و جمعه نیمه غربی خلیج فارس مواج پیش بینی می شود.

پدیده هواشناسی ال‌نینو به ایران می‌رسد؟

"ال نینو" پدیده ای است که هر چند سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر کره زمین می‌شود. 

وقوع شرایط فوق‌نرمال در فاز ال‌نینو، خبر از وقوع بارش‌های سنگین و سیل‌آسا دارد و در صورت تحقق پیش‌بینی‌های فصلی، بخش عمده کشور در پاییز و زمستان پیش‌رو با بروز شرایط حدی اقلیمی، شاهد بارش‌های شدید و رودخانه‌های سیلابی خواهند بود.

سال ۱۳۹۴ بود که برای نخستین بار نام پدیده "ال نینو" در اخبار ایران جای گرفت و مردم با روزهای پربارشی مواجه شدند که نتیجه "ال نینو" بود؛ حال بار دیگر این پدیده در راه ایران است.

"ال نینو" پدیده ای است که هر چند سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر کره زمین می‌شود و امسال طبق پیش بینی ها قرار است پاییز و زمستان پربارشی را برای ایران رقم بزند.

فیروز قاسم زاده، سخنگوی صنعت آب ایران در این خصوص گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انسو، پدیده ال‌نینو به عنوان فاز گرم انسو در جهان حاکم است و اقلیم ایران نیز بطور نسبی از این پدیده متاثر است.

قاسم زاده با بیان اینکه "تأثیر ال‌نینو در ایران گرم شدن دمای هوا و افزایش بارش در فصول سرد است"، افزود: با توجه به دمای بالای هوا در فاز ال‌نینو، ظرفیت رطوبتی هوا فزونی می‌یابد، لذا بارش‌های حادث شده، معمولاً دارای تخلیه رطوبتی بالا و همراه با سیل و طغیان رودخانه‌ها هستند.

وی گفت: بررسی نتایج پیش‌بینی‌های هواشناسی فصلی برای پاییز و زمستان پیش‌رو، نشانگر این است که به جز در جنوب و جنوب شرق کشور در استانهای سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، خراسان جنوبی و یزد که دارای شرایط بارشی نرمال و اندکی بالاتر از نرمال خواهند بود، سایر بخش‌های کشور با افزایش بارش و شرایط فوق‌نرمال روبرو خواهند بود.

قاسم‌زاده ادامه داد: وقوع چنین شرایط فوق‌نرمال در فاز ال‌نینو، خبر از وقوع بارش‌های سنگین و سیل‌آسا دارد و در صورت تحقق پیش‌بینی‌های فصلی، انتظار آن می‌رود که بخش عمده کشور در پاییز و زمستان پیش‌رو با وقایع حدی اقلیمی مواجه بوده و بارش‌های شدید و رودخانه‌های سیلابی را تجربه کنند.

سخنگوی صنعت آب ایران اذعان کرد: گرمای بالای فاز ال‌نینو نیز باعث ذوب سریع برف‌ زمستانه خواهد شد و بر شدت سیلاب‌ها تأثیر خواهد گذاشت؛ در چنین شرایطی، حوضه‌های آبریز دارای سدهای مخزنی بزرگ، می‌توانند ضمن ذخیره‌سازی آب برای مصرف در سایر فصول، با کنترل سیل، جلوی وقوع خسارات جانی و مالی را نیز بگیرند اما در حوضه‌های فاقد مخازن ذخیره‌ای و کنترل سیلاب، امکان وقوع خسارت محتمل‌تر است.

قاسم زاده تاکید کرد : آنچه که از تجربه سال‌های قبل و وقوع سیلاب در فاز ال‌نینو در سطح ایران و دنیا حاصل شده‌است، معمولاً این سیلاب‌ها دارای دبی‌های بالا و خارج از تاب‌آوری رودخانه‌ها است که البته شرایط بارش‌های حال حاضر در برخی کشورهای دنیا از جمله ایران، مؤید همین موضوع است، فلذا تمهیدات لازم در تمام حوزه‌های شهری، کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و غیره بایستی اندیشیده شود تا میزان خسارات به حداقل میزان برسد.

وی افزود: در همین راستا وزارت نیرو، ضمن اهتمام جدی برای برنامه‌ریزی مخازن سدها و تأمین شرایط رودخانه‌ها برای عبوردهی مطمئن سیلاب‌ها، تعداد حدود ۸۰۰۰ نقطه حادثه خیز و سازه تقاطعی را شناسایی و به دستگاه‌های متولی اعلام کرده است تا مسائل موجود در این نقاط ارزیابی و رفع و عبور ایمن سیلاب تضمین شود.

سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: لازم بذکر است توجه به پیش‌بینی‌های کوتاه مدت هواشناسی و هشدارهای صادره از سوی سازمان هواشناسی کشور، می‌تواند باعث کاهش جدی خسارات سیلاب‌ها بویژه خسارات جانی شود، لذا توجه به این هشدارها از سوی عموم مردم عزیز و فعالان در حوزه‌های مختلف اکیدا توصیه می‌شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید