اخبار هواشناسی | اخبار هواشناسی امروز

رکورد بارش های 30 سال اخیر شکسته شد! | باران شدید در انتظار استان های ایران

رکورد بارش های 30 سال اخیر شکسته شد! | باران شدید در انتظار استان های ایران
پایگاه خبری تحلیلی بازار بورس:

اخبار هواشناسی آخر هفته کشور رو به بارش شدید باران قرار دارد و مردم حتما از رودخانه ها فاصله بگیرند.  اخبار هواشناسی توصیه کرده مردم حتما نکات ایمنی را رعایت کند تا این سامانه بارشی خسارت جانی و مالی نداشته باشد.  اخبار هواشناسی احتمال طغیان روخانه ها را نیز داده است. اخبار هواشناسی را حتما دنبال کنید. اخبار هواشناسی روز های آینده را در ادامه می‌خوانید.

طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، امروز شنبه در مناطقی از استان‌های مازندران، گلستان و خراسان شمالی رگبار پراکنده و وزش باد رخ می‌دهد از بعد از ظهر یکشنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل بارش پراکنده و وزش باد پیش بینی می‌شود.

دوشنبه در سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و مناطقی از شمال غرب رگبار باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود.

سه شنبه این شرایط در استان‌های گیلان و مازندران و ارتفاعات غربی البرز ادامه خواهد داشت.

چهارشنبه نیز در سواحل غربی دریای خزر بارش پراکنده انتظار می‌رود. طی پنج روز آینده در مناطقی از شرق و شمال شرق کشور افزایش سرعت وزش باد و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک پیش بینی میشود.

این شرایط امروز و فردا در بخش‌هایی از جنوب غرب کشور انتظار می‌رود.

طی سه روز آینده خلیج فارس و در روز‌های دوشنبه و سه شنبه دریای خزر مواج پیش بینی می‌شود.

پیش بینی هواشناسی از پیش بینی بارش پراکنده در سواحل شمالی و جنوبی کشور

طی دو روز آینده در سواحل دریای خزر ابرناکی، بارش پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می‌شود. همچنین بعدازظهر امروز در جنوب فارس و غرب هرمزگان افزایش ابر، رگبار پراکنده و رعدوبرق انتظار می‌رود.

یکشنبه با نفوذ مجدد جریانات شمالی بر روی سواحل دریای خزر بارش همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما در نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و سواحل شمالی آغاز می‌شود.

دوشنبه در مناطقی از شمال غرب، سواحل دریای خزر، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز بارش باران گاهی رعدو‌برق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما پیش بینی می‌شود. همچنین در دامنه‌های جنوبی البرز ابرناکی و وزش باد و گاهی رگبار پراکنده دور از انتظار نیست.

سه شنبه بارش در سواحل دریای خزر، غرب اردبیل و شمال خراسان شمالی ادامه خواهد داشت. طی پنج روز آینده وزش باد نسبتا شدید گاهی همراه با خیزش گردوخاک در شمال شرق و شرق کشور ادامه خواهد داشت. طی سه روز آینده در جنوب غرب کشور وزش باد شدید و گردوخاک پیش بینی می‌شود.

خوش خبری سازمان هواشناسی درباره پاییز امسال

 رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: امسال پاییز پر بارشی را تجربه می‌کنیم و میزان بارندگی‌ها از میانگین ۳۰ سال گذشته بیشتر خواهد بود.

صادق ضیائیان گفت: پاییز امسال طبق مدل‌های پیش بینی‌ هواشناسی که وجود دارد نسبت به میانگین ۳۰ سال گذشته با احتمال بین ۶۰ تا ۷۰ درصد پر بارش خواهد بود و ما شاهد افزایش میزان بارش‌ها هستیم. در اغلب نقاط کشور از جمله حاشیه زاگرس و شمال شرق کشور بارش‌های بیش از نرمال را تجربه خواهند کرد.

به گفته رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی، پیش بینی‌های فصلی به طور معمول به صورت احتمالی بیان می‌شود بنابراین با احتمال، پاییزی خواهیم داشت که نسبت به ۳۰ سال گذشته بارش‌های بیشتری را به همراه دارد.

ضیائیان گفت: امکان اعلام عدد و رقم دقیق میزان بارش وجود ندارد و احتمال خطا در این زمینه هست، اما طبق پیش بینی‌های صورت گرفته پاییز امسال پاییز پر بارش است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در خصوص جبران کم آبی کشور طی سال‌های گذشته با وجود این بارش‌ها گفت: بارش‌های پاییز مربوط به سهم امسال است و خوشبینانه آن است که ما امسال در بارش‌ها سهم پاییزی را کامل دریافت خواهیم کرد و ممکن است کمی بیشتر از سهم نرمال را هم دریافت کنیم.

او افزود: در سه سال گذشته به صورت پی درپی کم بارشی را تجربه کردیم و در طول ای سال‌ها با وجود مصارفی که وجود داشت مجبور به استفاده از سفره‌های زیرزمینی و منابع ذخیره شده بودیم بنابراین احتمال اینکه تمامی این ذخیره‌های آبی مصرف شده طی سه سال گذشته با بارش‌های پاییزی امسال جبران شود، کم است اما امیدواریم بخشی از این کمبودها برطرف شود.

پدیده ال‌نینو و تقویت سامانه بارشی تا اوایل زمستان

امیر حسین نقشینه کارشناس هواشناسی هم در خصوص شرایط آب و هوایی پاییز گفت: پدیده ال نینو کل خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده و باعث می‌شود که بارش و دما تحت تاثیر این شرایط قرار گیرد و میزان بارندگی‌ها در برخی از مناطق بیشتر از نرمال شود.

او افزود: طبق پیش بینی‌های فصلی که داشته ایم پدیده ال نینو بیشتر نواحی زاگرس شمالی و شمال غرب و جنوب و شمال شرق را درگیر خواهد کرد و ما شاهد بارش‌ها بیش از نرمال در این مناطق خواهیم بود. این پدیده تا اوایل زمستان در این مناطق دیده می شود و سامانه بارشی در کشور تقویت خواهد شد.

نقشینه افزود: تا اوایل زمستان احتمال وقوع بارش بیش از نرمال در جنوب شرقی کشور ۳۵ درصد، نیمه غربی خزر و بخش‌های از جنوب وشرق کشور ۵۰ درصد و سایر مناطق کشور بیش از ۶۵ درصد برآورد می‌شود.

او گفت: میانگین دمای هوا از نیمه شهریور تا نیمه آبان در سراسر کشور بین نیم تا ۲ درجه بیش از نرمال خواهد بود و از اواخر آبان به جز شمال غرب کشور متعادل می‌شود.

کارشناس هواشناسی افزود: پدیده ال نینو از نیمه دوم زمستان به تدریج فروکش می‌کند و نابه هنجاری دمای اقیانوس هند در هفته‌های منتهی به زمستان مثبت می‌شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید